Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Makita 6280D - nie działa zmiana obrotów wolne-szybkie

15 Sty 2020 19:44 234 4
 • Poziom 30  
  Witam
  Mam do naprawy wkrętarkę jak wyżej. Wymieniłem silnik, ten działa sprawnie. Nie działa jednak przesuwka u góry do zmiany obrotów. Była już rozkręcana przez kogoś.
  Proszę o informację czy ktoś zgubił jaki element, czy coś inne powoduje brak działania zmiany obrotów. Pracuje tylko na wolnych obrotach.
  W serwisówce brak schematu kinematycznego tej przekładni.
  Z góry dziękuję.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Nie znam tego konkretnie modelu Makity, ale przeważnie w przekładniach wkrętarek jest kilka stopni planetarnych, np. trzy, z których jeden można wyłączyć. Twoja przekładnia prawdopodobnie ma jakiś element przesuwający się przód-tył który za to odpowiada.
  W tej chwili wodzik ten jest w pozycji, kiedy planetarka działa tak jak powinna. Po przesunięciu stopień ten zostanie zablokowany na sztywno, a przełożenie całości się zmniejszy (szybkie obroty).

  Tu jest wihajster o którym mowa:

  Makita 6280D - nie działa zmiana obrotów wolne-szybkie
 • Poziom 30  
  Jest ten element przesuwający o skoku 3mm. Przesuwa o te 3mm zębatkę wewnętrzną, jednak w zakresie tego skoku zazębienia nie zmienia.
  Stąd przypuszczam że czegoś tam brakuje.
  Może ta zębatka przesuwana wewnętrzna ma stać w miejscu (w spoczynku) lub się obracać?
  Nie mam drugiej sprawnej wkrętarki tego typu, aby podpatrzeć działanie.
  Może jakaś podkładka by pomogła - za duży luz wzdłuż osi przekładni? Makita 6280D - nie działa zmiana obrotów wolne-szybkie
  Analizując budowę tej przekładni dochodzę do wniosku, że realizacja zmiany "biegów" na skoku 3 mm przesuwania pierścienia z uzębieniem wewnętrznym polega na blokowaniu obrotu tego pierścienia w jednej z pozycji o jakieś występy w obudowie. Brak możliwości zmiany w chwili obecnej wynika ze ścięcia tych występów podczas przełączania przez kogoś "na obrotach". Do pełnej sprawności konieczna będzie wymiana tej przekładni.
  Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.
 • Poziom 30  
  Przyczyną braku szybkich obrotów okazał się drobiazg - odwrócona o 180° w osi silnika pierwsza tarcza z tworzywa sztucznego do której przykręcony jest silnik. Jestem pewien że nie przeze mnie, ponieważ zawsze przed rozkręcaniem dowolnego urządzenia robię znak pisakiem wodoodpornym lub rysą na metalu.
  Po odwróceniu mój znak znalazł się po stronie przeciwnej, jednak przy tym skok suwaka z pierścieniem zwiększył się 3 do 8 mm ponieważ prowadnik suwaka wchodzi w wybranie w tej tarczy i wkrętarka działa prawidłowo.
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.