Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor 40-43 cali do 1500 zł z DVB-T2/HEVC

-Mateusz- 16 Jan 2020 00:28 2136 9
    -Mateusz-
    Level 4  
    Dzień dobry,

Szukam telewizora 40-43 cali do 1500 zł nie dla siebie, lecz dla osoby starszej. Obecny telewizor jest bardzo mały i nie posiada wbudowanego dekodera DVB-T. Bardzo zależy mi na tym (i jest to cecha konieczna), aby nowy telewizor posiadał dekoder DVB-T2 z kodekiem HEVC. Chce uniknąć konieczności zakupu dodatkowego dekodera za 2-3 lata, jednakże nie mam pewności który telewizor rzeczywiście jest kompatybilny z HEVC i pozostałymi przyszłymi polskimi wymaganiami (AC-4, ewentualnie HbbTV 2.0.1).

Telewizor ma być solidny jakościowo, ma posłużyć możliwie jak najdłużej. Jakość obrazu/dźwięku najlepsza jaką da się osiągnąć w założonym budżecie. Po moich poszukiwaniach najbardziej jestem skłonny ku telewizorowi Samsung UE43RU7172. Czy jest to najlepszy wybór i czy na pewno obsłuży DVB-T2/HEVC, AC-4?

Z dodatkowych funkcji ważny jest Miracast, aby móc wyświetlać bezprzewodowo zdjęcia i filmy z telefonu.

Poniżej wypełniona obowiązkowa ankieta.

---

1. Jak daleko siedzisz od ekranu telewizora?
    2-2,5m

2. Czy siedzisz na wprost ekranu czy bokiem do ekranu?
    Delikatnie bokiem do ekranu.

3. Jaki telewizor posiadasz obecnie?
    Samsung 22" bez DVB-T

4. Jaką markę preferujesz?
    Samsung

5. Jakiej wielkości telewizora szukasz?
    40-43 cali

6. Jaki sygnał i urządzenia będą podłączone do telewizora?
    TV naziemna, do pewnego czasu jeszcze telewizja satelitarna

7. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej?
    film, seriale, informacje, rozrywka

8. Czy będziesz grał w gry, a jeśli tak to na konsoli czy komputerze PC?
    Nie

9. Czy będziesz aktywnie korzystać z systemu SMART telewizora?
    Nie, ale może się przydać. Zależy mi na funkcji Miracast do bezprzewodowego pokazywania zdjęć i filmów z telefonu.

10. Oglądasz wieczorami czy w dzień?
    W większym stopniu wieczorami.

11. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup telewizora?
    do 1500 zł
    bgutek41
    Level 9  
    Witaj
    Wybierasz sklep RTV wchodzisz do sklepu i prosisz o kierownika stoiska ,gdy kierownik przyjdzie zadajesz mu te pytania jednocześnie prosisz o upust cenowy.Kupiłam tym sposobem ostatnio 4k 43cale za 1399zł
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Z Samsunga masz udaną serie RU71xx i to w zasadzie tyle jeśli chodzi o budżet :P
    Odnosnie wymagań z Hbb, Miracast czy Hevc to zostaje tylko dokładna lektura instrukcji (a najlepiej wizyta w sklepie i test na konkretnym egzemplarzu) ale problem jest taki, że nie wiadomo jak to bedzie wyglądało za 3 lata.
    Kupowanie TV "na przyszłość" jest w dzisiejszych czasach ryzykowne - zmiana jednego kodeka powoduje brak kompatybilności i po temacie...
    bgutek41
    Level 9  
    Z tego co mi się obiło o uszy to podobno od co najmniej kilku lat wszystkie nowe telewizory kupowane w sklepach są przystosowane do emisji programów po zmianie nadawania która ma nastąpić niebawem.. Nie wiem czy można ale chciałam się zapytać czy HDMI w telewizorach to wejście i wyjście sygnału.?
    -Mateusz-
    Level 4  
    bgutek41 wrote:
    Witaj
    Wybierasz sklep RTV wchodzisz do sklepu i prosisz o kierownika stoiska ,gdy kierownik przyjdzie zadajesz mu te pytania jednocześnie prosisz o upust cenowy.Kupiłam tym sposobem ostatnio 4k 43cale za 1399zł
    Pozdrawiam

Myślałem o zakupie przez Internet właśnie ze względu na cenę, ale spróbuję tak zrobić, bo przy zbliżonej cenie akurat TV wolałbym kupić w sklepie stacjonarnym. Dla podanego wyżej modelu w sklepie jest droższy o 200 zł, nie wiem czy aż taki upust dadzą, szczególnie na Samsunga. A jaka była pierwotna cena w twoim przypadku?

Ludwik XVI wrote:
    Z Samsunga masz udaną serie RU71xx i to w zasadzie tyle jeśli chodzi o budżet :P
    Odnosnie wymagań z Hbb, Miracast czy Hevc to zostaje tylko dokładna lektura instrukcji (a najlepiej wizyta w sklepie i test na konkretnym egzemplarzu) ale problem jest taki, że nie wiadomo jak to bedzie wyglądało za 3 lata.
    Kupowanie TV "na przyszłość" jest w dzisiejszych czasach ryzykowne - zmiana jednego kodeka powoduje brak kompatybilności i po temacie...

Według instrukcji ma HEVC, AC-4, HbbTV w różnych wersjach w zależności od kraju. Przy ustawieniu strony Samsunga na Czechy jest czeski certyfikat zgodności z DVB-T2/HEVC. Z tym, że ten certyfikat dotyczy jedynie wersji z końcówką 72, końcówka 02K nie ma takiego potwierdzenia. Czy wszystkie UE43RU71xx mają identyczne oprogramowanie czy może się ono różnić np. pomiędzy UE43RU7172 a UE43RU7102K?

Najgorsze jest to, że nic nie nadaje w HEVC, żeby na 100% to sprawdzić. TVP nadaje głupie plansze testowe w MUX-8, mogła by choć jedna z nich nadawać w HEVC.

A nie ma telewizora 40" z tej serii lub podobnej jakościowo?

bgutek41 wrote:
    Z tego co mi się obiło o uszy to podobno od co najmniej kilku lat wszystkie nowe telewizory kupowane w sklepach są przystosowane do emisji programów po zmianie nadawania która ma nastąpić niebawem.. Nie wiem czy można ale chciałam się zapytać czy HDMI w telewizorach to wejście i wyjście sygnału.?

Na pewno przeważająca większość ma DVB-T2, ale może nie obsługiwać kodeka HEVC, a starszy MPEG-4. Podobnie było 8-10 lat temu, gdy sporo telewizorów miało DVB-T, ale obsługiwało jedynie starszy MPEG-2, który nie był w Polsce nigdy stosowany w TV naziemnej.

HDMI w telewizorach to wejście sygnału, podobnie w komputerach/laptopach. Wyjście sygnału jest w dekoderach, konsolach, odtwarzaczach itp.
    bgutek41
    Level 9  
    Cena na regale gdzie stał egzemplarz pokazowy wynosiła 1560zł a była to sobota przed black fridey czy jakoś się to nazywało .Mój telewizor 43 cale 4k bo taki tylko mieści się w regał a mniejszych 4k ful Hd podobno nie ma.Nie kupuj w RTV EURO AGD tam moja koleżanka chciała kupić przez internet lodówkę nie było nawet mowy o 1zł upustu.Mają darmowy dowóz ale wniesienie podobno 55zł .Koleżanka zrezygnowała kupiła gdzieś indziej i taniej.Skoro w telewizorach jest tylko wejście to dobrze że zapytałam zamierzam kupić nagrywarkę 4k aby sobie nagrać film jak na starym magnetowidzie nagrywałam więc po tej informacji już nie kupię..
    -Mateusz-
    Level 4  
    bgutek41 wrote:
    Cena na regale gdzie stał egzemplarz pokazowy wynosiła 1560zł a była to sobota przed black fridey czy jakoś się to nazywało .Mój telewizor 43 cale 4k bo taki tylko mieści się w regał a mniejszych 4k ful Hd podobno nie ma.Nie kupuj w RTV EURO AGD tam moja koleżanka chciała kupić przez internet lodówkę nie było nawet mowy o 1zł upustu.Mają darmowy dowóz ale wniesienie podobno 55zł .Koleżanka zrezygnowała kupiła gdzieś indziej i taniej.Skoro w telewizorach jest tylko wejście to dobrze że zapytałam zamierzam kupić nagrywarkę 4k aby sobie nagrać film jak na starym magnetowidzie nagrywałam więc po tej informacji już nie kupię..

No właśnie wstąpiłem dzisiaj wieczorem przy okazji do RTV Euro AGD, bo akurat był po drodze i rzeczywiście nie ma możliwości negocjacji ceny. Chyba, że są to ostatnie sztuki na stanie.

Z tym nagrywaniem w ogóle jest teraz kiepsko, bo dochodzi jeszcze zabezpieczenie HDCP. Najprościej podłączyć dysk zewnętrzny do telewizora, jeżeli jest taka możliwość albo do dekodera. Z tym, że niestety nie można tego później odtworzyć na innym urządzeniu. Możesz zainteresować się także HDMI Video Grabberem, ale on przechwyci jedynie obraz i dźwięk z zewnętrznego urządzenia po HDMI, a nie bezpośrednio od telewizora.
    bgutek41
    Level 9  
    Rozmawiałeś z kierownikiem czy sprzedawcą bo to różnica.Na polecenie koleżanki negocjującą lodówkę muszę zamieścić sprostowanie .Presja negocjacyjna na RTV EURO AGD miała sens ta lodówka obniżona została o 150 zł w ofercie na dzień dzisiejszy w sprzedaży internetowej czyżby to przepadek.?
    vakant34
    Level 22  
    W tej wielkości dobrym wyborem jest Philips 43PUS6754, ale jest trochę droższy niż wynosi Twój budżet.
    -Mateusz-
    Level 4  
    vakant34 wrote:
    W tej wielkości dobrym wyborem jest Philips 43PUS6754, ale jest trochę droższy niż wynosi Twój budżet.

bgutek41 wrote:
    Rozmawiałeś z kierownikiem czy sprzedawcą bo to różnica.Na polecenie koleżanki negocjującą lodówkę muszę zamieścić sprostowanie .Presja negocjacyjna na RTV EURO AGD miała sens ta lodówka obniżona została o 150 zł w ofercie na dzień dzisiejszy w sprzedaży internetowej czyżby to przepadek.?

Dzięki za propozycje. Zakupiłem jednak Samsunga UE43RU7172 za 1399 zł w sklepie internetowym. Myślę, że to dobry wybór w założonym budżecie, choć miałem problem z wydobyciem czerni w obrazie. Fajnie współpracuje z dekoderem satelitarnym. Oba urządzenia włączają i wyłączają się jednocześnie, można sterować dekoderem pilotem od telewizora (choć jest wtedy lekko opóźniona reakcja). Działa Miracast (bezprzewodowo obraz z telefonu na telewizorze) i nie trzeba go jakoś specjalnie włączać, a według najnowszego komunikatu Samsunga ma wszystko, co trzeba pod nadchodzące zmiany w telewizji naziemnej (DVB-T2/HEVC, AC-4).

Z minusów: jak pisałem na początku telewizor przeznaczony jest dla osoby starszej i z punktu widzenia jej potrzeb słabo rozwiązane jest przełączanie między poszczególnymi źródłami (naziemna, dekoder). Naciśnięcie przycisku "source" otwiera poziome menu, z którego strzałkami trzeba wybrać odpowiednie źródło, gdzie wrzucone jest jeszcze pełno dodatkowych opcji typu instrukcja pilota uniwersalnego czy sposobu podłączania urządzeń. Za pewne w innych nowych telewizorach wygląda to podobnie. W starszych telewizorach jedno naciśnięcie przycisku "source" od razu przenosiło do następnego dostępnego źródła. Szkoda, że nie można gdzieś w menu włączyć takiej uproszczonej formy.

Ponadto przyczepiłbym się trochę do pilota. Dawniej piloty Samsunga były większe, masywniejsze, przyciski były szerszej rozłożone. Tutaj przyciski "menu" czy "info" zepchnięte są na sam dół w bardzo małych rozmiarach, zaś w ich miejsce wskoczyły skróty do usług streamingowych, często w ogóle rzadko w Polsce używanych jak Rakuten czy Prime Video. Sam pilot jest mniejszy, trochę tandetny, czuć i słychać plastik zasłonki baterii przy naciskaniu przycisków. Wszystkie przyciski są w jednym czarnym kolorze, najważniejsze przyciski głośność/przełączanie kanałów nie są specjalnie wyeksponowane.

Wydawać by się mogło, że są to głupoty, ale osoba starsza patrzy na pilot i szuka wzrokiem tych przycisków, nie czuje ich intuicyjnie. Zaś dostawałem już telefony, że "uciekła telewizja" i "pisze coś o pilocie uniwersalnym", bo przy przełączaniu źródła strzałka poszła za daleko.

Poza tym telewizor jest solidny, nie zacina się. W tym przypadku ta funkcja nie będzie używana, ale dla tych którzy korzystają ze Smart TV (trochę potestowałem YouTube'a i Netflixa) będzie to doskonałe doświadczenie. Wszystko ładuje się mega szybko i sprawnie. Polecam też użyć smartfona jako pilota do YouTube'a.