Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wody

martamarta_2008 21 Feb 2020 10:26 2775 39
Bosch
    ^ToM^
    Level 40  
    Woda do tacki normalnie dostaje się poprzez zawór drenujący (spustowy). To nic dziwnego. Ważne czy pod ekspresem nie zbiera się woda i czy jak normalnie robisz kawę to ona się robi i czy wtedy przy robieniu kawy woda nie ucieka do tacki. Może być też tak że w zaworze drenującym się uszczelki zużyły. Ja je wymieniłem w swoim Siemensie bo też zawór puszczał bokiem. One były innego typu niż te na przewodach. W zaworze wyglądają tak jak te zaznaczone na niebiesko. Te na zielono do uszczelniania przewodów. W Twoim ekspresie mogą być inne.

Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wodyUszczelki ...spresu.png Download (370.63 kB)
  • Bosch
    martamarta_2008
    Level 9  
    ^ToM^ wrote:
    Woda do tacki normalnie dostaje się poprzez zawór drenujący (spustowy). To nic dziwnego. Ważne czy pod ekspresem nie zbiera się woda i czy jak normalnie robisz kawę to ona się robi i czy wtedy przy robieniu kawy woda nie ucieka do tacki. Może być też tak że w zaworze drenującym się uszczelki zużyły. Ja je wymieniłem w swoim Siemensie bo też zawór puszczał bokiem. One były innego typu niż te na przewodach. W zaworze wyglądają tak jak te zaznaczone na niebiesko. Te na zielono do uszczelniania przewodów. W Twoim ekspresie mogą być inne.

Wiem, że woda w jakieś części przedostaje się do tacki ociekowej, ale nie w takiej ilości jak teraz mam.
    Podczas parzenia kawy czy nalewania wrzątku woda spod ekspresu nie kapie. Woda kapie jak uruchamia się dzban na mleko.
    Woda wylatuje z tego miejsca zaznaczonego na poniższym zdjęciu.
    Jak ściągnęłam obudowę elektrozaworu pary, to tam jedynie sprawdziłam 2 oringi (zaznaczone poniżej na zdjęciu. Ale one sa ok.
    Zastanawia mnie jedna rzecz. W tym elektrozaworze pary są trzy wyjścia. Czy wszystkie trzy otwierają się jednocześnie jak uruchamia się nalewanie mleka z dzbanka, czy to jest tak, że jedno wyjście jest do dzbanka, jedno do spieniania mleka z rurki pannarello, a trzecie wyjście jest do wrzątku? No bo skoro woda kapie tylko przy uruchomieniu dzbanka, a przy uruchomieniu nalewania wrzątku nie kapie, to może jest nieszczelność przy jednym konkretnym wyjściu w tym elektrozaworze pary?

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze jedną specyficzną rzecz spostrzegłam. Może ona ma wpływ na zaistniałą sytuację. Mianowicie w tej dolnej, trzeciej rurce (na zdjęciu zaznaczone strzałką), jak czyściłam ekspres, zobaczyłam jakiegoś rudego włosa wystającego. Wyciągnęłam go myśląc skąd tam się włos wziął, a okazało się, że to był taki cieniutki jak włos miedziany drucik. Skąd on?? Może tam jest coś uszkodzone i właśnie z tego ostatniego wyjścia na elektrozaworze kapie woda?
    sorier
    Level 27  
    Dwa górne idą do dzbanka, dolny do dyszy wody/pary (panarello). Króciec z dwom oringami to drenaż, spuszcza wode/parę do tacki

Dodano po 16 [minuty]:

Jeżeli woda przeciekała by ze złącz które pokazałaś, to ekspres byłby mokry wewnątrz (drzwi i plastiki pod złączem), a ja tego na zdjęciu nie widzę. Wg mnie woda kapie z wnętrza drzwi. My tego z zdjęć nie wywnioskujemy, sama widzisz to na żywo i musisz znaleźć wyciek.
  • Bosch
    martamarta_2008
    Level 9  
    sorier wrote:
    (drzwi i plastiki pod złączem)

I tak właśnie jest, że jak otwieram drzwiczki to na ich wewnętrznej stronie są skropliny od wody/ pary.
    Dodatkowo jak ściągnęłam tą plastikową obudowę/ osłonę elektrozaworu pary, to wyciekło mi z niej trochę wody.
    Wiem, że trochę wody przechodzi przez tą obudowę/ osłonę, To ta woda z tego króćca drenażu o którym piszesz. Obudowa/ osłona ma na dole mały otworek skierowany bezpośrednio do tacki ociekowej.
    Jak wyciągnęłam blok zaparzający po odwapnianiu, to tam też zbyło mokro.
    sorier wrote:
    Wg mnie woda kapie z wnętrza drzwi

To pewnie dzisiaj rozkręcę drzwi i pooglądam wnętrze czy tam może coś przeciekać.
    ^ToM^
    Level 40  
    Marta, jak cieknie, to któraś z tych uszczelek puszcza. Nie ma cudów. Uszczelki się wygniatają i złącze traci szczelność. Zalecam wymianę uszczelek w podejrzanej okolicy.
    martamarta_2008
    Level 9  
    ^ToM^ wrote:
    Marta, jak cieknie, to któraś z tych uszczelek puszcza. Nie ma cudów. Uszczelki się wygniatają i złącze traci szczelność. Zalecam wymianę uszczelek w podejrzanej okolicy.

Z całą pewnością zamówię zestaw oringów i powymieniam, ale to nie zmienia faktu, że chciałbym znać przyczynę/ miejsce/ powód przecieku.
    Czy poza oringami i zaciskami wężyków może być jeszcze inna przyczyna przecieku?
    Cały czas mam wrażenie, że woda przecieka z wyjścia elektrozaworu pary.
    No cóż, jeszcze będę sprawdzać, może w końcu namierzę miejsce przecieku ...
    ^ToM^
    Level 40  
    martamarta_2008 wrote:

Czy poza oringami i zaciskami wężyków może być jeszcze inna przyczyna przecieku?
    Cały czas mam wrażenie, że woda przecieka z wyjścia elektrozaworu pary.
    No cóż, jeszcze będę sprawdzać, może w końcu namierzę miejsce przecieku ...

Myślę, że jak żaden element nie jest pęknięty to jedyne miejsca przecieku to na złączach. Zatem wpierw wymień uszczelki i wtedy zobaczysz. Na 99% załatwi to temat. Ja też miałem wiele miejsc gdzie mi ciekło. Zrobiłem jedno a za chwilę było w innym. Więc już nie kombinowałem wymieniłem wszystkie uszczelki - chyba gdzieś kilkanaście szt. i temat został zakończony. Możesz też jeszcze wyjąć zawór drenujący (spustowy), rozebrać go i sprawdzić w jakiej jest kondycji.
    Posiłkuj się materiałami z netu i YT.
    Powodzenia!
    martamarta_2008
    Level 9  
    Na chwilę obecną wyczyściłam i nasmarowałam uszczelki, tam gdzie były dla mnie dostępne.
    Przyniosło to mały efekt w ilości wody w fusach kawowych. Fusy wyglądają znacznie lepiej. Nie mam już takiego bagna w zbiorniku, co widać na zdjęciu.
    Pewnie jak wymienię uszczelki, to fusy będą idealne.
    Jednak dalej mam problem z ulatującą parą. W dalszym ciągu przy nalewaniu mleka z dzbanka wygląda tak, jakby z ekspresu chciał się wydostać Dżinn jak z lampy Alladyna :)
    Odkręciłam drzwiczki przednie ekspresu, ale tam nie zauważyłam niczego niepokojącego/ mokrego.
    Nie widzę tam na przewodach żadnych uszczelek, które mogłabym wymienić.
    Może wymiana tych dwóch uszczelek z króćca drenażu z elektrozaworu pary rozwiąże problem.

Dodano po 5 [minuty]:

Czy znane są Wam wymiary (średnice wew. i zew. oraz grubość) poszczególnych uszczelek, jak na zdjęciach?
    Czy muszę jeszcze raz rozkręcać i wyjmować oringi do samodzielnego zmierzenia. :)
    Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wody Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wody
    ^ToM^
    Level 40  
    martamarta_2008 wrote:

Czy znane są Wam wymiary (średnice wew. i zew. oraz grubość) poszczególnych uszczelek, jak na zdjęciach?
    Czy muszę jeszcze raz rozkręcać i wyjmować oringi do samodzielnego zmierzenia. :)

Raczej nie musisz. Sprawdź jaki typ ekspresu masz i napisz do np. doktorcafe - znajdziesz w googlu namiary. Ja tak zrobiłem i przysłali mi dokładnie to co potrzebowałem.
    martamarta_2008
    Level 9  
    ^ToM^ wrote:
    Sprawdź jaki typ ekspresu masz i napisz do np. doktorcafe - znajdziesz w googlu namiary.

Ja na stronie north.pl wpisuje model swojego ekspresu i wyszukuje oringi, ale tam wyskakuje pełna lista różnych oringów, ale nie jest wskazane która uszczelka do którego elementu w ekspresie. Sa tylko wymiary podane.

Dodano po 47 [minuty]:

Moja analiza rozmiarów oringów, ale chyba jednak zmierzą osobiście abym miała pewność że zamawiam prawidłowe ...