Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wody

martamarta_2008 21 Lut 2020 10:26 921 39
    ^ToM^
    Poziom 38  
    Woda do tacki normalnie dostaje się poprzez zawór drenujący (spustowy). To nic dziwnego. Ważne czy pod ekspresem nie zbiera się woda i czy jak normalnie robisz kawę to ona się robi i czy wtedy przy robieniu kawy woda nie ucieka do tacki. Może być też tak że w zaworze drenującym się uszczelki zużyły. Ja je wymieniłem w swoim Siemensie bo też zawór puszczał bokiem. One były innego typu niż te na przewodach. W zaworze wyglądają tak jak te zaznaczone na niebiesko. Te na zielono do uszczelniania przewodów. W Twoim ekspresie mogą być inne.

Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wodyUszczelki ...spresu.png Download (370.63 kB)
  • MetalworkMetalwork
    martamarta_2008
    Poziom 8  
    ^ToM^ napisał:
    Woda do tacki normalnie dostaje się poprzez zawór drenujący (spustowy). To nic dziwnego. Ważne czy pod ekspresem nie zbiera się woda i czy jak normalnie robisz kawę to ona się robi i czy wtedy przy robieniu kawy woda nie ucieka do tacki. Może być też tak że w zaworze drenującym się uszczelki zużyły. Ja je wymieniłem w swoim Siemensie bo też zawór puszczał bokiem. One były innego typu niż te na przewodach. W zaworze wyglądają tak jak te zaznaczone na niebiesko. Te na zielono do uszczelniania przewodów. W Twoim ekspresie mogą być inne.

Wiem, że woda w jakieś części przedostaje się do tacki ociekowej, ale nie w takiej ilości jak teraz mam.
    Podczas parzenia kawy czy nalewania wrzątku woda spod ekspresu nie kapie. Woda kapie jak uruchamia się dzban na mleko.
    Woda wylatuje z tego miejsca zaznaczonego na poniższym zdjęciu.
    Jak ściągnęłam obudowę elektrozaworu pary, to tam jedynie sprawdziłam 2 oringi (zaznaczone poniżej na zdjęciu. Ale one sa ok.
    Zastanawia mnie jedna rzecz. W tym elektrozaworze pary są trzy wyjścia. Czy wszystkie trzy otwierają się jednocześnie jak uruchamia się nalewanie mleka z dzbanka, czy to jest tak, że jedno wyjście jest do dzbanka, jedno do spieniania mleka z rurki pannarello, a trzecie wyjście jest do wrzątku? No bo skoro woda kapie tylko przy uruchomieniu dzbanka, a przy uruchomieniu nalewania wrzątku nie kapie, to może jest nieszczelność przy jednym konkretnym wyjściu w tym elektrozaworze pary?

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze jedną specyficzną rzecz spostrzegłam. Może ona ma wpływ na zaistniałą sytuację. Mianowicie w tej dolnej, trzeciej rurce (na zdjęciu zaznaczone strzałką), jak czyściłam ekspres, zobaczyłam jakiegoś rudego włosa wystającego. Wyciągnęłam go myśląc skąd tam się włos wziął, a okazało się, że to był taki cieniutki jak włos miedziany drucik. Skąd on?? Może tam jest coś uszkodzone i właśnie z tego ostatniego wyjścia na elektrozaworze kapie woda?
  • MetalworkMetalwork
    sorier
    Poziom 25  
    Dwa górne idą do dzbanka, dolny do dyszy wody/pary (panarello). Króciec z dwom oringami to drenaż, spuszcza wode/parę do tacki

Dodano po 16 [minuty]:

Jeżeli woda przeciekała by ze złącz które pokazałaś, to ekspres byłby mokry wewnątrz (drzwi i plastiki pod złączem), a ja tego na zdjęciu nie widzę. Wg mnie woda kapie z wnętrza drzwi. My tego z zdjęć nie wywnioskujemy, sama widzisz to na żywo i musisz znaleźć wyciek.
    martamarta_2008
    Poziom 8  
    sorier napisał:
    (drzwi i plastiki pod złączem)

I tak właśnie jest, że jak otwieram drzwiczki to na ich wewnętrznej stronie są skropliny od wody/ pary.
    Dodatkowo jak ściągnęłam tą plastikową obudowę/ osłonę elektrozaworu pary, to wyciekło mi z niej trochę wody.
    Wiem, że trochę wody przechodzi przez tą obudowę/ osłonę, To ta woda z tego króćca drenażu o którym piszesz. Obudowa/ osłona ma na dole mały otworek skierowany bezpośrednio do tacki ociekowej.
    Jak wyciągnęłam blok zaparzający po odwapnianiu, to tam też zbyło mokro.
    sorier napisał:
    Wg mnie woda kapie z wnętrza drzwi

To pewnie dzisiaj rozkręcę drzwi i pooglądam wnętrze czy tam może coś przeciekać.
    ^ToM^
    Poziom 38  
    Marta, jak cieknie, to któraś z tych uszczelek puszcza. Nie ma cudów. Uszczelki się wygniatają i złącze traci szczelność. Zalecam wymianę uszczelek w podejrzanej okolicy.
    martamarta_2008
    Poziom 8  
    ^ToM^ napisał:
    Marta, jak cieknie, to któraś z tych uszczelek puszcza. Nie ma cudów. Uszczelki się wygniatają i złącze traci szczelność. Zalecam wymianę uszczelek w podejrzanej okolicy.

Z całą pewnością zamówię zestaw oringów i powymieniam, ale to nie zmienia faktu, że chciałbym znać przyczynę/ miejsce/ powód przecieku.
    Czy poza oringami i zaciskami wężyków może być jeszcze inna przyczyna przecieku?
    Cały czas mam wrażenie, że woda przecieka z wyjścia elektrozaworu pary.
    No cóż, jeszcze będę sprawdzać, może w końcu namierzę miejsce przecieku ...
    ^ToM^
    Poziom 38  
    martamarta_2008 napisał:

Czy poza oringami i zaciskami wężyków może być jeszcze inna przyczyna przecieku?
    Cały czas mam wrażenie, że woda przecieka z wyjścia elektrozaworu pary.
    No cóż, jeszcze będę sprawdzać, może w końcu namierzę miejsce przecieku ...

Myślę, że jak żaden element nie jest pęknięty to jedyne miejsca przecieku to na złączach. Zatem wpierw wymień uszczelki i wtedy zobaczysz. Na 99% załatwi to temat. Ja też miałem wiele miejsc gdzie mi ciekło. Zrobiłem jedno a za chwilę było w innym. Więc już nie kombinowałem wymieniłem wszystkie uszczelki - chyba gdzieś kilkanaście szt. i temat został zakończony. Możesz też jeszcze wyjąć zawór drenujący (spustowy), rozebrać go i sprawdzić w jakiej jest kondycji.
    Posiłkuj się materiałami z netu i YT.
    Powodzenia!
    martamarta_2008
    Poziom 8  
    Na chwilę obecną wyczyściłam i nasmarowałam uszczelki, tam gdzie były dla mnie dostępne.
    Przyniosło to mały efekt w ilości wody w fusach kawowych. Fusy wyglądają znacznie lepiej. Nie mam już takiego bagna w zbiorniku, co widać na zdjęciu.
    Pewnie jak wymienię uszczelki, to fusy będą idealne.
    Jednak dalej mam problem z ulatującą parą. W dalszym ciągu przy nalewaniu mleka z dzbanka wygląda tak, jakby z ekspresu chciał się wydostać Dżinn jak z lampy Alladyna :)
    Odkręciłam drzwiczki przednie ekspresu, ale tam nie zauważyłam niczego niepokojącego/ mokrego.
    Nie widzę tam na przewodach żadnych uszczelek, które mogłabym wymienić.
    Może wymiana tych dwóch uszczelek z króćca drenażu z elektrozaworu pary rozwiąże problem.

Dodano po 5 [minuty]:

Czy znane są Wam wymiary (średnice wew. i zew. oraz grubość) poszczególnych uszczelek, jak na zdjęciach?
    Czy muszę jeszcze raz rozkręcać i wyjmować oringi do samodzielnego zmierzenia. :)
    Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wody Ekspres Saeco Xelsis Evo HD895 - Nie wytwarza pary ani gorącej wody
    ^ToM^
    Poziom 38  
    martamarta_2008 napisał:

Czy znane są Wam wymiary (średnice wew. i zew. oraz grubość) poszczególnych uszczelek, jak na zdjęciach?
    Czy muszę jeszcze raz rozkręcać i wyjmować oringi do samodzielnego zmierzenia. :)

Raczej nie musisz. Sprawdź jaki typ ekspresu masz i napisz do np. doktorcafe - znajdziesz w googlu namiary. Ja tak zrobiłem i przysłali mi dokładnie to co potrzebowałem.
    martamarta_2008
    Poziom 8  
    ^ToM^ napisał:
    Sprawdź jaki typ ekspresu masz i napisz do np. doktorcafe - znajdziesz w googlu namiary.

Ja na stronie north.pl wpisuje model swojego ekspresu i wyszukuje oringi, ale tam wyskakuje pełna lista różnych oringów, ale nie jest wskazane która uszczelka do którego elementu w ekspresie. Sa tylko wymiary podane.

Dodano po 47 [minuty]:

Moja analiza rozmiarów oringów, ale chyba jednak zmierzą osobiście abym miała pewność że zamawiam prawidłowe ...