Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LaserJet 1020 - Drukowanie po jednej kartce i zacięcie.

16 Sty 2020 11:55 453 9
  • Poziom 12  
    Mam problem z drukowaniem.
    Drukarka HP LaserJet 1020 pobiera pojedynczą kartkę drukuje prawidłowo a następnie zatrzymuje się i miga pomarańczowa dioda.
    Wystarczy podnieść klapkę do kasety z tonerem i zamknąć ją i cały cykl rusza dalej - to znaczy pobiera kolejną kartkę drukuje ją prawidłowo i ponownie staje z migającą pomarańczową diodą.
    Nie ma zacięć w połowie, nie blokuje się papier tylko niestety w zasadzie mogę drukować tylko po jednej kartce.
    Oczywiście w ustawieniach mam zaznaczoną opcję: "Drukuj wszystkie strony".
    Mimo to następują te zatrzymania pracy.
    O co chodzi?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Wykonaj czyszczenie rolek podajnika. Jak nie masz płynu do czyszczenia gumy to zwilżoną szmatką.
  • Poziom 20  
    Wygląda jakby zawieszała się dźwignia czujnika papieru na wyjściu (mogła spaść sprężynka). Jak otwierasz i zamykasz klapę to wraca na swoje miejsce
  • Poziom 12  
    OPservator napisał:
    Wykonaj czyszczenie rolek podajnika. Jak nie masz płynu do czyszczenia gumy to zwilżoną szmatką.

Czyszczenie rolek i docisku (suppression pads) wykonane lecz problem nadal istnieje.

TECHNO-PRINT napisał:
    Wygląda jakby zawieszała się dźwignia czujnika papieru na wyjściu (mogła spaść sprężynka). Jak otwierasz i zamykasz klapę to wraca na swoje miejsce

Która to jest dźwignia i gdzie się znajduje?
    Czy to jest ten element, który w poniższym filmie został wymieniony?
    https://youtu.be/AQ1TdB-d67Y

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

Tak, jak na podanym powyżej filmiku sprawdziłem ten element, ale jest on cały - nieuszkodzony a sprężynka wydaje się być założona prawidłowo, to znaczy porusza dźwignią, która przesuwa się pomiędzy ramionami tego sensora oznaczonego na płytce jako sensor PCB PS802 RK20770.
    Co to za element?
    Czy można go jakoś sprawdzić np. multimetrem?
    Zdjęcia:
    Lepsza fota:
    https://mlb-s2-p.mlstatic.com/979296-MLB30829968171_052019-F.webp

Chodzi o to, że ten sensor z lewej strony oznaczony PS801 jest dobrze przymocowany, natomiast ten z drugiej strony PS802 (mimo, że nóżki od strony laminatu są prawidłowo wlutowane) to przy poruszaniu słychać jakby coś wewnątrz tego sensora nie stykało i nie trzyma się stabilnie.

Można gdzieś pozyskać taki element?
  • Poziom 20  
    Dżwignia czujnika o której pisałem znajduje się w układzie fusera. czyli wyżej niż ty szukasz. Zobacz załącznik.Gdyby te czujniki o których ty piszesz były uszkodzone, blokował by Ci się papier w środku drukarki
  • Poziom 12  
    Mam rozebrać ten element i szukać jakiejś sprężynki dokładnie w miejscu zaznaczonym na zdjęciu czerwoną strzałką?
    Na pierwszy rzut oka widać tam tylko rolkę dociskową.

Gdy chodzi o czujniki, to podejrzewam, że tylko jeden może być uszkodzony. Gdybym wiedział co to dokładnie jest, to może próbowałbym jakoś to sprawdzić. Na fotodiodę to nie wygląda, może jakaś cewka indukcyjna, ale jak to sprawdzić? Wiem, że w serwisach się nie bawią i wymieniają cała płytkę, ale ta drukarka to już zabytek i na moje potrzeby w zupełności mi pasuje. Chciałbym naprawić tę drukarkę.
  • Poziom 20  
    Szukaj w okolicy tej strzałki dźwigni czujnika, która pod wpływem papieru przesuwa się i otwiera bądź zasłania czujnik fotooptyczny. Ta dźwignia jest na sprężynce.
  • Poziom 12  
    Zdjąłem osłonę. Są tam dwie sprężynki napinające mechanizmy krzywkowe, dwa mechanizmy krzywkowe, które uruchamiają czujniki, oraz dwie płytki PCB z czujnikami (które znajdują się po lewej i prawej stronie).

Widok od tyłu i z góry.
    Najpierw zdjęcie z lewej strony:

Czerwona strzałka - sprężynka napinająca.
    Żółta strzałka - krzywka, którą uruchamia przesuwająca się kartka papieru.
    Błękitna strzałka - krzywka, która uruchamia czujnik.

Ten sam element z lewej strony:

A teraz widok z prawej strony:
    Opis strzałek taki sam, jak powyżej.
    Ten sam element z prawej strony:
    Wyciągnięta płytka PCB z sensorem. Te płytki są podobne po obu stronach.

Sprawdziłem - przesuwająca się kartka papieru prawidłowo uruchamia krzywki, które się opuszczają, uruchamiając następnie czujniki. Tak więc od strony mechanicznej wygląda, że wszystko działa poprawnie.
    Podejrzewam, że problem może dotyczyć tych czujników.
    Jak je sprawdzić, czy są sprawne i nie uległy uszkodzeniu?
    Jest na to jakiś sposób?
  • Poziom 21  
    Nie widziałem aby ktoś o tym pisał ale warto zacząć od najłatwiejszego - sprzęgło poboru papieru jest całe? Solenoid na pewno się nie klei?
  • Poziom 12  
    Ciąg dalszy zmagań z drukarką HP LaserJet 1020.

W wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18434176#18434176 opisany jest sposób sprawdzenia sensorów.
    Sensory - te czarne elementy na małych płytkach PCB (w których znajduje się dioda podczerwieni oraz fotodioda) okazały się sprawne.
    Płytki oczyściłem i zamontowałem na miejscu.

W dalszej kolejności rozebrałem kółka zębate napędu i je nasmarowałem.

Kolejna sprawa, która mogła być przyczyną awarii (o czym przeczytałem na zagranicznych forach), to elektromagnes (Solenoid). W tym elektromagnesie amortyzator piankowy, który ma łagodzić uderzenie styków ulega degradacji, co powoduje, że element ruchomy po prostu ma skłonność do klejenia się, przez co nie odbija tak szybko, jak powinien. To jest dość łatwa naprawa. Należy usunąć tę starą warstwę, oczyścić i odtłuścić a następnie przykleić coś innego, co będzie spełniać swoją funkcję. Ja w to miejsce przykleiłem kawałek gumy.

Po ponownym złożeniu drukarki i jej wypoziomowaniu. Problem pobierania kolejnej kartki zniknął. Drukarka pobiera i drukuje kolejne strony.

Jest jednak problem z jakością wydruku. Tekst jest słabo widoczny.

Przypuszczam, że to wina kardridża (cartridge) = kasety z tonerem lub brak samego tonera. Mam inny stary kardridż, który wstawiłem i ten z kolei zostawia brudne pasy poziome i jakby powielał część tekstu.

Próbowałem na szybko rozebrać kardridż, bez odpowiedniego przygotowania się do tej operacji. Wysypał się toner i całe biurko i ciuchy zostały zabrudzone. Na dodatek próbowałem zebrać toner odkurzaczem domowym - kolejny błąd. Skręciłem kardridż na powrót, bo i tak naprawa nie miałby sensu, gdyż nie mam tonera do ewentualnego uzupełnienia i to nie jest robota do wykonania w mieszkaniu.

Proszę o informację. Jaki toner do uzupełnienia będzie najbardziej odpowiedni, oczywiście w rozsądnej cenie oraz gdzie ewentualnie można go kupić?