Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilacz do nawilżacza powietrza

karola131313 16 Jan 2020 18:32 207 4
 • #1
  karola131313
  Level 2  
  Zgubiłam zasilacz do nawilżacza powietrza. Mam za to instrukcję z parametrami urządzenia. Znalazłam taki zasilacz na allegro. Czy się nada? A jak nie, to jaki inny ogólnodostępny będzie pasował? Pytanie pewnie z tych banalnych, ale ja nie ogarniam takich rzeczy. ;) Załączam zdjęcia.


  zasilacz do nawilżacza powietrza zasilacz do nawilżacza powietrza
 • #2
  _jta_
  Electronics specialist
  Pod względem parametrów pasuje. Nie wiem, czy pasuje wtyczka (wiadomo, jaką ma zasilacz, ale jakie gniazdo ma nawilżacz, nie napisano). A jak pasuje, to czy zgadza się biegunowość - bo odwrotne podłączenie może popsuć nawilżacz. Czy tam jest oznaczenie, gdzie ma być '+', gdzie '-'?
 • #3
  karola131313
  Level 2  
  Załączę zdjęcie gniazdka, bo nigdzie nie ma oznaczeń. Czy tak można stwierdzić, czy to + czy - ? zasilacz do nawilżacza powietrza
 • #5
  _jta_
  Electronics specialist
  Najlepiej byłoby znaleźć dokładnie taki sam sprzęt z zasilaczem i sprawdzić (ja mam nawilżacz, który zasila się napięciem zmiennym, więc nic tu nie doradzę). Można napisać do producenta i zapytać. Albo zajrzeć do środka i popatrzeć, co z czym jest połączone, ale nie wiem, czy da się to zrobić bez ryzyka uszkodzenia. Można sprawdzić napięcie miernikiem - może jeszcze po ostatnim użyciu pozostało jakieś naładowanie kondensatorów (miernik cyfrowy na zakresie 200mV wykryje 0.2mV), ale z tym jest ryzyko: na styku może pojawić się napięcie termoelektryczne i zasugerować złą polaryzację.

  Można miernikiem na zakresie "test diody" - jeśli w środku jest dioda zabezpieczająca przed skutkiem odwrotnego podłączenia zasilania, to się ją wykryje, i będzie wiadomo, gdzie jest '+', gdzie '-' - ale jak jej nie ma, to niełatwo będzie coś ustalić, na pewno niezależnie od znaku napięcia będzie się ładować kondensator elektrolityczny (z reguły urządzenia jakiś mają), i przy odwrotnym znaku będzie się szybciej rozładowywał, kiedy napięcie będzie zbyt niskie, by jakiekolwiek elementy półprzewodnikowe coś przewodziły.