Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Dietrich Lumea MPX 24 - grzeje na niskiej temperaturze. Palnik nie gaśnie

16 Jan 2020 21:05 1338 13
 • Level 3  
  Witam.

  Od niedawna jestem posiadaczem kotła jak w tytule, do tego sterownik Isense AD289 De Dietrich.

  Mam następujący problem. Np. mam ustawioną temperaturę pokojową na 21 stopni. Kocioł bez problemu załączy się gdy temperatura spadnie i zaczyna grzać. Na sterowniku wyświetla się "palnik " i kaloryfer", na początku grzeje z temperaturą ok 65 stopni. Z racji tego, że jest to piec kondensacyjny i ma modulację sam przyporządkowuje sobie temperaturę. Tak więc grzeje na tych 65 stopniach, kaloryfery są gorące, później natomiast żądana temperatura ogrzewania kotła spada do minimum, kaloryfery są chłodne bo temperatura minimalna kotła to 20 stopni. Tak więc piec chodzi później cały czas na tej minimalnej temperaturze próbując ogrzać pomieszczenie. Cały czas świecą się kaloryfery i palnik, z racji tego że świeci się palnik cały czas zużywany jest gaz. Dodam jeszcze że "raz dogrzeje a raz nie ". Czasami normalnie się wyłączy a czasami palnik może chodzić przez kilka godzin i nie zgaśnie dopóki nie zmiejszy się żądanej temperatury w pomieszczeniu.

  Zmiana temperatury minimalnej czy maksymalnej nic nie pomogła. Sterownik bierze pod uwagę temperaturę tylko z pomieszczenia, nie z tego jaka temperatura jest na zewnątrz.

  Na parterze jest łazienka podłogówka i ręcznikowiec, kuchnia i pół wiatrołapu - podłogówka, - > salon, reszta wiatrołapu i jeden pokój kaloryfery, na piętrze łazienka podłogówka i ręcznikowiec, korytarz i 3 pokoje kaloryfery.

  Był serwis, stwierdził, że wszystko jest ok...
  Bardzo proszę o pomoc
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 3  
  C.w.u i C.o
 • Level 3  
  Tak, tylko w tym trybie
 • Level 3  
  Na panelu pieca ustawiona jest temperatura:
  c.w.u 49 C
  c.o 50 C

  Ale zmiana c.o na 75 C chyba nie wniesie nic skoro jest to piec kondensacyjny ?
 • Level 38  
  najpierw przeczytaj instrukcję od sterownika, bo wynika, że ustawienia kotła nie mają znaczenia.
  Napisałeś, że masz ustawione 50 stopni, a sam pisałeś, że kocioł grzeje wodę do 65 stopni.
  Tylko nie bardzo rozumiem jak kocioł może grzać wodę kotłową do 20 stopni, u mnie zimna woda w układzie c.o. tyle nie ma jak kocioł jest wyłączony, więc nie wiem jakim cudem u Ciebie osiąga 20 stopni i to z włączonym palnikiem.
 • Level 3  
  Tak, ustawienia na kotle nie mają znaczenia.
  Na sterowniku mam ustawioną temperaturę maksymalną na 65 i na takiej grzeje, ale później w skutek modulacji ta temperatura spadnie do wartości temperatury minimalnej, która wynosi 20 C, nawet jak ustawie tą minmalną na 40 C to i tak palnik nie znikie
 • Level 38  
  Ja bym nie sugerował się 20 stopniami na regulatorze tylko zweryfikował co pokazuje w tej chwili kocioł.
  Prędzej uwierzę, że kocioł jest wyłączony i palnik nie pracuje niż w to, że przy włączonym palniku utrzymujesz 20 stopni na kotle korzystając z grzejników.
  Ustaw sobie niższą temperaturę, bo 65 na obecne warunki to za dużo, bo do ilu musiałbyś grzać gdy przyjdą mrozy do 80?
  Z temperaturą musisz porobić testy to w praktyce Ci wyjdzie, jaka będzie najbardziej optymalna. Tylko ja u siebie jak robię takie testy to obserwuję kocioł i rejestruję czas pracy palnika, czas przerwy itp. i tak w kilku seriach, aby był punkt odniesienia.
 • Level 3  
  Jak na regulatorze pokazuje 25 C to na piecu jest ok 30 C

  To nie jest tak, że cały czas grzeje na tych 20 - 30 C. Po włączeniu się kaloryferów piec pracuje normalnie tnz. jak mam ustawioną tą maksymalną na 65 to może być to 50 - 65 C. Tylko w wyniki tej "modulacji" ta temperatura po określonym czasie spada.
  Bywały dni że palnik był włączony ( na regulatorze i na kotle ) i przez kilka godzin próbował dogrzać na tych 20 - 30 C. I grzał by tak niewiadomo ile.. Po obniżeniu o 0,5 stopnia momentalnie wyłącza się palnik i kalryfer ( na regulatorze i na piecu ). Najgorze jest to, że nie zawsze się tak dzieje. Raz grzeje na tych np. 55 C dogrzeje, wyłacza się palnik na regulatorze i na piecu i wszytsko jest OK, a czasami spadnie temperatura na piecu i na regulatorze i próboje dogrzać na tych 25 - 30 C.
 • Level 30  
  Wiodącym regulatorem temperatury obiektu jest tu regulator pokojowy tygodniowy a nie regulator piecowy. I jt. zasada autoregulacji.
  Czyli na piecu ustawiamy temperaturę c. o. prawie na ful (moc pieca), aby nie było kłótni, który regulator ma w danym momencie regulować. Moc pieca ma być zadana ze znacznym zapasem jt. istotne np. przy starcie grzania i po nocy.
  (Gdy jest mała nastawa temperatury c.o. na piecu to ona blokuje zadania regulatora pokojowego, w efekcie z regulacją auto są nici. Większość użytkowników pieców właśnie popełnia ten błąd. Efekt jest taki, jakby nie było regulatora pokojowego, czyli efekt oszczędności nijaki, nie wspominając już o komforcie.)

  Dodatkowo w pomieszczeniu, w którym to zainstalowany jest regulator pokojowy, należy zawory termostatyczne na tych grzejnikach otworzyć na max. lub najlepiej je zdemontować, aby też nie było kłótni z regulatorem pokojowym.
  (W pozostałych pomieszczeniach zawory termostatyczne ustawiamy wedle potrzeby)

  Wierzcie mi, że regulator pokojowy jest bezwzględny i gdy zażądamy na nim 21 C, to on bezwzględnie będzie realizował cały czas dając tym samym efekty ekonomiczne. Warunek, że wcześniej moc pieca (zadana temperatura) będzie ustawiona prawie na ful a zawory termostatyczne w pomieszczeniu regulatora pokojowego będą również nastawione na ful otwarcia.
  W skrócie są to warunki poprawnej regulacji sterowania piecem gazowym za udziałem dowolnego regulatora pokojowego.

  Uwaga, niektóre piece w memencie podłączenia do nich regul. pokojowego automatycznie przełączają moc pieca pod regulator pokojowy i wtedy piec ignoruje indywidualną nastawę temperatury na piecu.

 • Level 21  
  I sense to termostat moduluący i zawsze dąży do tego by kocioł pracował stale na najniżej temperaturze z największą sprawnością, Lumea mpx ma niską moc minimalna coś koło 3,6 kw jeśli kocioł pracuje z mocą minimalną i temperatura w pomieszczeniu nie rośnie to w porządku zwłaszcza przy podłogówce . Nie napisałeś jaka powierzchnia grzewcza jakie ocieplenie czy wszędzie grzejniki. Ten sterownik ma bardzo dużo opcji ustawień i zbędnych algorytmów i można wiele pozmieniać. To że kocioł nie taktuje i pracuje cały czas podtrzymując temperaturę to bardzo dobrze i jest bardziej opłacalne niż nagrzanie z dużą mocą, wygaszenie, wychłodzenie pomieszczenia i ponowne nagrzanie, ekonomia na plus.