Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego obszar tła

17 Sty 2020 09:16 312 7
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,
    mam problem z pomiarami natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku pracy. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1 powinno się wykonać pomiary jeżeli to możliwe w 3 obszar polu zadania, bezpośredniego otoczenia i polu tła. Wyznaczenie pola zadania i bezpośredniego otoczenia jest w miarę proste, problemy zaczynają się gdy chce wyznaczyć pole tła gdyż
    - nie wiem, czy wyznaczając pole tła muszę wyznaczyć jeszcze osobno pole zadania dla strefy komunikacyjnej
    - co w przypadku kiedy pole tła "najdzie" mi na strefę komunikacyjną
    - i czy obszar ten może wynosić mniej niż 3 metry.
  • Moderator
    michalkoziol napisał:

mam problem z pomiarami natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku pracy.
    Gdzie to robisz, na czyje zlecenie i jak brzmi jego treść?
  • Poziom 2  
    retrofood napisał:
    michalkoziol napisał:

mam problem z pomiarami natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku pracy.

Jestem studentem elektrotechniki i mam wykonać pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku biurowym i stanowisku szwaczki (maszyna do szycia). Na mojej uczelni działa akredytowane laboratorium, które wykonuje takie badania na zlecenia. Jako część mojej pracy inżynierskiej muszę wykonać takie pomiary. Niestety ciężko mi spytać się pracownika laboratorium, gdyż to czy zrobię to dobrze będzie podlegało ocenie i sami pracownicy nie są skłonni do pomocy. Oznaczyłem sobie siatkę pomiarowa i mam problem jak w poście wyżej.
  • Poziom 23  
    michalkoziol napisał:
    retrofood napisał:
    michalkoziol napisał:

Jestem studentem elektrotechniki i mam wykonać pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku biurowym i stanowisku szwaczki (maszyna do szycia). Na mojej uczelni działa akredytowane laboratorium, które wykonuje takie badania na zlecenia. Jako część mojej pracy inżynierskiej murzę wykonać takie pomiary. Niestety ciężko mi spytać się pracownika laboratorium, gdyż to czy zrobię to dobrze będzie podlegało ocenie i sami pracownicy nie są skłonni do pomocy. Oznaczyłem sobie siatkę pomiarowa i mam problem jak w poście wyżej.

Lab. akredytowane ma obowiązujące "procedury pomiarowe". Muszą one być zgodne z obowiązującymi normami. Procedury określają jakimi urządzeniami masz dokonać pomiarów, w jakich miejscach, określają całość działań dotyczących pomiaru i wykonywanych obliczeń łącznie z szacowaniem błędów pomiaru i niepewności pomiaru. Poproś o procedurę i przeczytaj ją. A jak będą 'utrudniać" to podkabluj do PCA iż "na zlecenie lab. dokonałeś pomiarów niezgodnie z deklaracją jakości lab. Akredytowanego nr...(podaj nr zlecenia przyjętego do realizacji by audytorzy w czasie kolejnego audytu mieli haczyk)" i szukaj pracy gdzie indziej bo to $%#@* są a nie potencjalni współpracownicy.
  • Poziom 2  
    odalladoalla napisał:
    michalkoziol napisał:
    retrofood napisał:
    michalkoziol napisał:

Jestem studentem elektrotechniki i mam wykonać pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku biurowym i stanowisku szwaczki (maszyna do szycia). Na mojej uczelni działa akredytowane laboratorium, które wykonuje takie badania na zlecenia. Jako część mojej pracy inżynierskiej murzę wykonać takie pomiary. Niestety ciężko mi spytać się pracownika laboratorium, gdyż to czy zrobię to dobrze będzie podlegało ocenie i sami pracownicy nie są skłonni do pomocy. Oznaczyłem sobie siatkę pomiarowa i mam problem jak w poście wyżej.

Lab. akredytowane ma obowiązujące "procedury pomiarowe". Muszą one być zgodne z obowiązującymi normami. Procedury określają jakimi urządzeniami masz dokonać pomiarów, w jakich miejscach, określają całość działań dotyczących pomiaru i wykonywanych obliczeń łącznie z szacowaniem błędów pomiaru i niepewności pomiaru. Poproś o procedurę i przeczytaj ją. A jak będą 'utrudniać" to podkabluj do PCA iż "na zlecenie lab. dokonałeś pomiarów niezgodnie z deklaracją jakości lab. Akredytowanego nr...(podaj nr zlecenia przyjętego do realizacji by audytorzy w czasie kolejnego audytu mieli haczyk)" i szukaj pracy gdzie indziej bo to $%#@* są a nie potencjalni współpracownicy.

No raczej nie będę chciał tam pracować. Pracują tam bardzo niemile, przemądrzałe osoby. Wybieram się z nimi na pomiary i oni będą wykonywać "normalne" pomiary tez innych czynników hałas itp. ja mam wykonać "swoje" pomiary i zrobić sprawozdanie, które temu klientowi nie będzie przedstawiane ale moje pomiary będą oceniane przez jednego Pana z laboratorium. Procedury przeczytałem, niepewność wiem jak policzyć problem mam tylko z tym polem tła, w tych procedurach jest bardzo ogólnie napisane i nie wiem co zrobić jak pole tła zachodzi na ta strefę komunikacyjną. Jeszcze problem mam czy pole tła wykonywać na podłodze czy na wysokości płaszczyzny pracy. Bo w jednej książce znalazłem ze na wysokości płaszczyzny wzrokowej a wytyczne które znalazłem na stronie ciopu, że na podłodze...
  • Poziom 23  
    michalkoziol napisał:

No raczej nie będę chciał tam pracować. Pracują tam bardzo niemile, przemądrzałe osoby. Wybieram się z nimi na pomiary i oni będą wykonywać "normalne" pomiary tez innych czynników hałas itp. ja mam wykonać "swoje" pomiary i zrobić sprawozdanie, które temu klientowi nie będzie przedstawiane ale moje pomiary będą oceniane przez jednego Pana z laboratorium. Procedury przeczytałem, niepewność wiem jak policzyć problem mam tylko z tym polem tła, w tych procedurach jest bardzo ogólnie napisane i nie wiem co zrobić jak pole tła zachodzi na ta strefę komunikacyjną. Jeszcze problem mam czy pole tła wykonywać na podłodze czy na wysokości płaszczyzny pracy. Bo w jednej książce znalazłem ze na wysokości płaszczyzny wzrokowej a wytyczne które znalazłem na stronie ciopu, że na podłodze...

Nie wiem jaka jest struktura tego laboratorium (czy mają etat kierownika technicznego czy bezpośrednia kierownik lab.-jeśli jest techniczny to pytaj jego-on rozstrzyga niejednoznaczności nie opisane w procedurze gdy przedstawisz mu dylemat-niezbieżność dokumentów) lub poczytaj normy przywołane w procedurze czy tam nie ma odpowiedzi na to pytanie. Tak to jest w lab. trzeba dużo czytać literatury jeśli nie wykonujesz rutynowego zadania.
  • Moderator
    michalkoziol napisał:
    retrofood napisał:
    michalkoziol napisał:

Jestem studentem elektrotechniki i mam wykonać pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku biurowym i stanowisku szwaczki (maszyna do szycia).
    Dlatego zapytałem skąd takie zlecenie. Gdyby było z realu, miałbyś projekt do którego mógłbyś się odwołać. Z teorią jest gorzej.

Dodano po 2 [minuty]:

michalkoziol napisał:
    Niestety ciężko mi spytać się pracownika laboratorium, gdyż to czy zrobię to dobrze będzie podlegało ocenie i sami pracownicy nie są skłonni do pomocy.
    Za moich czasów w takich przypadkach korzystało się z godzin konsultacji. Muszą wtedy odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Dodano po 2 [minuty]:

michalkoziol napisał:
    problem mam tylko z tym polem tła, w tych procedurach jest bardzo ogólnie napisane i nie wiem co zrobić jak pole tła zachodzi na ta strefę komunikacyjną. Jeszcze problem mam czy pole tła wykonywać na podłodze czy na wysokości płaszczyzny pracy. Bo w jednej książce znalazłem ze na wysokości płaszczyzny wzrokowej a wytyczne które znalazłem na stronie ciopu, że na podłodze...

Pole tła nigdzie nie zachodzi, bo jest na wysokości płaszczyzny wzrokowej, a strefa komunikacyjna na podłodze. Moim zdaniem.
  • Poziom 36  
    michalkoziol napisał:
    mam wykonać pomiary natężenia oświetlenia elektrycznego na stanowisku biurowym i stanowisku szwaczki (maszyna do szycia)

Czy nie należy w tym przypadku uwzględnić efektu stroboskopowego?