Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] HP Elitebook 8760w - Jaka karta graficzna na wymianę.

mireek2 17 Jan 2020 18:18 1845 15
    mireek2
    Level 10  
    Witam. Proszę o podpowiedzi jaką kartę graficzną można zainstalować w tym laptopie:
    HP EliteBook 8760W Windows 7 Ultimate (x64) 8GB RAM
    Laptop nie służy do gier, głównie obsługa programów biurowych, poczta, przeglądanie stron i youtube

Dane według programu HWiNFO64:
    Motherboard Model: Hewlett-Packard 1630
    Motherboard Chipset:Intel QM67 (Cougar Point) [B2]
    Obecnie jest tam karta- według HWinfo:
    Video Card: AMD FirePro M5950 [HP]
    Video Chipset:AMD Radeon HD 6770M/7670M
    WHISTLER XT , 1 GB GDDR5 SDRAM 128-bit
    Podejrzewam , że obecna karta zaczyna już padać - kilka razy dziennie szczególnie podczas oglądania filmów komputer się zawiesza i wyskakuje bluescreen jak na załączonym zdjęciu, następnie system się restartuje.
    Nie pomogła aktualizacja ani przeinstalowanie sterowników.
    Problem pojawia się coraz częściej, aczkolwiek zauważyłem że gdy podłączę zewnętrzny monitor po VGA i rozszerzam pulpit na dwa ekrany , gdy np film z youtube jest wyświetlany na monitorze zewnętrznym a na laptopie przeglądam strony to komputer się nie restartuje
    Temperatury pracy mierzone w programie GPU-Z oscylują w okolicach:
    GPU - 60 -65st
    CPU - 60- 75st
    Nie wiem czy podane informacje są wystarczające, proszę jednak o sugestie dotyczące karty, która była by odpowiednia...
    mireek2
    Level 10  
    Dziękuję za informację.
    W instrukcji serwisowej do tego modelu laptopa znalazłem taki między innymi wpis:
    ● Dwurdzeniowy procesor i5-2540M, 2,6 GHz (turbo do 3,3 GHz), 3 MB pamięci podręcznej L3, 4 wątki, 35 W
    Chipset Mobile Intel QM67
    Obsługa grafiki następujących kart graficznych podsystemu graficznego (wszystkie obsługują sterownik OpenGL):
    ● AMD FirePro M5950 XT-GL 1 GB GDDR5 (obsługa DP 1.2 i Eyefinity Plus)
    ● NVIDIA Quadro 3000M, N12E-Q1 2 GB dedykowanej pamięci wideo GDDR5
    ● NVIDIA Quadro 4000M, N12E-Q3 2 GB dedykowanej pamięci wideo GDDR5
    ● NVIDIA Quadro 5010M, N12E-Q5 4 GB dedykowanej pamięci wideo GDDR5
    Skoro już przymierzam się do wymiany karty graficznej, to czy można ewentualnie zastosować którąś "mocniejszą" z powyższej listy np.Quadro 3000M Link
    różnica w cenie niewielka, a pamięci x2 pytanie tylko czy zadziała...
    nie jestem informatykiem - dam sobie radę z wymianą karty i instalacją sterowników natomiast nie bardzo wiem o co chodzi z tą whitelistą - czy jest to jakiś spis - lista dedykowanych modeli, a inne nie zadziałają bez wprowadzania modyfikacji ( z tym sobie raczej nie poradzę...)
    wesmar
    Level 22  
    WhiteLista to instrukcja w modułowym bloku w biosie, która pozwala włożyć tylko określone karty. Można to obejść, aczkolwiek w HP z uwagi na podpis RSA trzeba jeszcze odbudować (w sensie podpisać) patchowany moduł jak i cały bios.
    Po zmodyfikowaniu, aby usunąć białą listę (włączyć nieautoryzowane karty WI-FI, 3g, grafikę akurat rzadziej, odblokować MSR 0xe2 dla np hackintosha, włączyć menu zaawansowane itp. BIOS nie przejdzie testu integralności

Ta kontrola integralności odbywa się poprzez podpis RSA bloku BIOS z kluczem publicznym w formacie modułu przechowywanym również w BIOS-ie.
    Ten blok przechowuje sumy kontrolne każdego woluminu BIOS.
    To, co trzeba zrobić, to wygenerować nową sumę kontrolną dla zmodyfikowanych woluminów, wygenerować parę kluczy RSA (prywatny i publiczny), podpisać ten blok kluczem prywatnym i zastąpić klucz publiczny.
    To jest jakaś godz pracy i potrzebujemy do tego:
    UEFITool 0.27.0 / NE Alpha 56 - jest na Softpedi
    Jakiś hex edytor, np hiev lub HxD
    Prekompilowany OpenSSL dla Windows
    FCIV.exe (Microsoft File Checksum Integrity Verifier)

Bardzo długo musiałbym pisać jak to usuwać w deasemblerze Ida, do tego trzeba jeszcze dołączać plik behemoth.h z definicjami struktur w UEFI + modyfikować ten plik by w idzie 7.x wczytał się. W razie czego mam to już zrobione
    Dzisiejsze biosy podpisane RSA są może nie tyle trudne do hackowania co zabierają sporo czasu. Ale jak kupisz złą kartę to mogę Ci to w wolnej chwili rozbroić
    mireek2
    Level 10  
    No... dziękuję bardzo za odpowiedź, powiało konkretną wiedzą informatyczną, poczułem się jak dziecko we mgle w nieznanym lesie :)) żebym coś jeszcze z tego zrozumiał było by fajnie ale życia zabraknie na naukę :)) ale doceniam twoje zaangażowanie w próbę wyjaśnienia mi zagadnienia.
    A jak to wszystko się ma do pytania o zastosowanie karty z instrukcji serwisowej (Quadro 3000M)? Czy może zadziałać bez zagłębiania się bios? Czy może potrzebne są jakieś dodatkowe dane, parametry komputera...Jeżeli mają wystąpić jakieś problemy to już wolę odpuścić i zakupić taką jak zasugerowałeś w pierwszym poście.
  • Helpful post
    wesmar
    Level 22  
    Będzie działać ta Twoja z linku jak przyjdzie tylko sprawna, ale raczej Oni nie oszukują
    mireek2
    Level 10  
    No to niestety komplikuje sprawę. Możesz polecić coś z chłodzenia co by pasowało? Przejrzałem na szybko Ali ale nic nie znalazłem :(
    mireek2
    Level 10  
    Niestety siedzi tam jeszcze Intel Core i5-2540M...
    Tak jak pisałem gdzieś wcześniej laptop nie służy do gier, głównie obsługa programów biurowych, poczta, przeglądanie stron i youtube .
    Przy takim trybie jak pracuje w tej chwili(otwarte kilka stron z Ali, poczta i film z youtuba) temperatury pracy mierzone w programie GPU-Z jak w załaczniku.
    Co prawda film leci "przykryty" gdzieś w tle ale jak na ironię laptop chodzi cały dzień i jeszcze się dziś nie zresetował...

Kilka dni temu zrobiłem test GPU programem Fur Mark przez 10 minut temperatura wzrosła z 35st do 70 i wzrost się zatrzymał, laptop działał cały czas.
    mireek2
    Level 10  
    Karta graficzna NVIDIA Quadro 3000M zakupiona + na wszelki wypadek chłodzenie zgodnie z sugestią kol. enhanced - "dwururka", numery fabryczne zgadzają się z tymi z instrukcji serwisowej (647177-001, 652544-001) jak dojedzie wszystko pochwalę się czy działa.
    Pytanie jeszcze o pastę termo przewodzącą - mam w zapasach 3 gramową AG Extreme w strzykawce - czy taka będzie odpowiednia czy szukać czegoś lepszego?
    mireek2
    Level 10  
    Na zdjęciu są - mam nadzieję, że nie zostaną zerwane przed wysyłką.
    Bardzo dziękuję tym czasem za wszelkie informacje.
    mireek2
    Level 10  
    Karta wymieniona , chłodzenie również. Wszystko działa bez zarzutu.
    Problem z niebieskim ekranem więcej się nie pojawił.
    Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc.