Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie stycznika, instalacja 4 przewodowa

17 Sty 2020 22:42 1056 33
  • Poziom 8  
    Witam, potrzebuje pomocy jak podłączyć stycznik 3 fazowy z cewką 230v do sterowania silnikiem kompresora + presostat, chodzi głównie o przewód PEN, wiem co i jak podpiąć żeby stycznik działał prawidłowo z silnikiem i presostatem tylko co z tym PEN, wczesniej nie mialem stycznika, silnikiem sterował tylko presostat a PEN było przykrecone do obudowy silnika i presostatu, teraz ze stycznikiem z cewką 230v PEN jest potrzebne do cewki czyli nie może już być podpięte na obudowę czy może?
  • Poziom 22  
    Jeżeli masz w domu zrobione zerowanie, to PEN możesz podpiąć do korpusu silnika.
  • Poziom 22  
    kkas12 napisał:
    Nie pisz bzdur kolego.

Napisałem jeżeli ma zrobione zerowanie. (instalacja 4 przewodowa TN-C)
    Co w jego układzie zmienia stycznik na 230V ?
  • Poziom 42  
    To źle napisałeś, bo w TN-C nie ma żyły neutralnej która i tak ochronie przed porażeniem służyć nie może.
    A jeśli w instalacji występuje przewód zerowy to w takim przypadku jest on tylko przewodem zerującym i stycznik nie może posiadać cewki 230V, chyba że zastosowany zostanie transformator 400/230V.
  • Poziom 22  
    kkas12 napisał:
    To źle napisałeś, bo w TN-C nie ma żyły neutralnej która i tak ochronie przed porażeniem służyć nie może.
    A jeśli w instalacji występuje przewód zerowy to w takim przypadku jest on tylko przewodem zerującym i stycznik nie może posiadać cewki 230V, chyba że zastosowany zostanie transformator 400/230V.

Kolego, w TN-C jest przewód PEN który służy właśnie ochronie przez zerowanie.
  • Poziom 41  
    GK napisał:
    Kolego nie "doktoryzuj" się, w TN-C jest przewód PNE który służy właśnie ochronie przez zerowanie.

Kolego co to jest PNE
  • Poziom 22  
    karolark napisał:
    Kolego co to jest PNE

Sory, literówka powinno być PEN = PE + N
  • Moderator Energetycy
    GK napisał:

Kolego nie "doktoryzuj" się, w TN-C jest przewód PNE który służy właśnie ochronie przez zerowanie.
    Kolego, znowu nieprawda. Zerowanie występuje w instalacjach przystosowanych do zerowania ochronnego. Innymi słowy, ten rodzaj ochrony może być stosowany w tylko w sieciach niskiego napięcia z uziemionym punktem zerowym i uziemionym przewodem zerowym.
    Dawniej w instalacjach 2- i 4-żyłowych zasilanych z sieci przystosowanych do zerowania występował przewód zerowy.
    Dziś mamy sieci TN-C, odpowiednik poprzednich. Ale ... stare instalacje (2- i 4-żyłowe) zasilane ze współczesnych TN-C nie posiadają, (bo nie mogą) przewodów PEN, jeżeli ich przekrój nie odpowiada wymogom.
    Nie mają również przewodów N, bo te mogą występować tylko w obecności PE.
    Oczywiście sieć TT to inna kwestia, o której tu nie piszemy.
  • Poziom 22  
    elpapiotr napisał:
    GK napisał:

Kolego, znowu nieprawda. Zerowanie występuje w instalacjach przystosowanych do zerowania ochronnego. Innymi słowy, ten rodzaj ochrony może być stosowany w tylko w sieciach niskiego napięcia z uziemionym punktem zerowym i uziemionym przewodem zerowym.
    Dawniej w instalacjach 2- i 4-żyłowych zasilanych z sieci przystosowanych do zerowania występował przewód zerowy.
    Dziś mamy sieci TN-C, odpowiednik poprzednich. Ale ... stare instalacje (2- i 4-żyłowe) zasilane ze współczesnych TN-C nie posiadają, (bo nie mogą) przewodów PEN, jeżeli ich przekrój nie odpowiada wymogom.
    Nie mają również przewodów N, bo te mogą występować tylko w obecności PE.
    Oczywiście sieć TT to inna kwestia, o której tu nie piszemy.

W takim razie jak wytłumaczysz to, że mieszkam w domu zasilanym z współczesnej sieci i mam wszystkie odbiorniki uzerowane (czyli podłączony przewód PEN do obudowy urządzenia, przez mostki w gniazdkach)?
  • Poziom 42  
    GK napisał:
    ...mam wszystkie odbiorniki uzerowane (czyli podłączony przewód N do obudowy urządzenia)?
    I znów bzdura.
    Raczej na pewno nie ma tam żyły N, a jeśli faktycznie jest ona obecna to nie wolno jej wykorzystywać do ochrony przeciwporażeniowej.

Kolego zapoznaj się z układami sieci oraz z tym co poszczególne litery w ich nazwach oznaczają.
    Może zrozumiesz jakie głupoty wypisujesz.
  • Moderator Energetycy
    GK napisał:

W takim razie jak wytłumaczysz to, że mieszkam w domu zasilanym z współczesnej sieci i mam wszystkie odbiorniki uzerowane (czyli podłączony przewód N do obudowy urządzenia)?
    Po prostu nie masz w instalacji przewodów N tylko przewody zerowe i zerujące.
  • Poziom 22  
    Panowie możemy polemizować do wieczora i dowolnie nazywać przewody. Zostańmy przy swoich stanowiskach.
    A raczej odpowiedzcie autorowi, czy ma podłączyć przewód N (niebieski) do silnika, czy nie.

Moderowany przez retrofood:

Uparte trwanie przy błędnej terminologii mimo otrzymanych wyjaśnień, nie może pozostać bez echa. Nie wiesz - nie podpowiadaj i nie przeszkadzaj tym, którzy wiedzą. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.11 regulaminu forum.

• Poziom 42  
    Piszesz w dziale dla początkujących. Więc wprowadzające w błąd i niosące zagrożenie "rady" nie mają prawa tu zaistnieć.
    Nie pisz też o żadnej polemice a raczej o niedopuszczaniu szkodliwych rad do wcielenia w życie.

andrey178 napisał:
    ...wczesniej nie mialem stycznika, silnikiem sterował tylko presostat a N było przykrecone do obudowy silnika i presostatu,

Więc należy wrócić do tego rozwiązania.
    Zamiast stycznika zastosować wyłącznik silnikowy (np: M611) z odpowiednio dobranym termikiem a trzy fazy przeprowadzić przez wyłącznik ciśnieniowy.
    A jeśli ze stycznikiem to należy wymienić przewód giętki kompresora na pięciożyłowy w którym żyła PE będzie służyła ochronie a żyła N "zasili" stycznik.
    Oczywiście należy również zamontować odpowiednie gniazdo.

• Poziom 31  
    W przewodzie giętkim, zasilającym urządzenia przenośne, a tym bardziej zasilanych przez wtyczkę, nie może być przewodów zerowych, ani Pen, spełniających obie funkcję. Wcześniej był tam przewód PE, podłączony do obudowy. Teraz poprzez zastosowanie stycznika z cewką na 230V, chcesz tam poprowadzić N. Więc albo stycznik na 400V lub inaczej zrobione sterowanie, nie wymagające napięcia 230V, albo wymiana przewodu z wtykami na 5-żyłowy.
  • Poziom 8  
    W kompresorze jest przewód 5 żył wtyczka i gniazdo też na 5 ale instalacja w budynku jest na 4 żyły wiec przewód uziemienia żółto zielony i tak nie będzie podłączony, zostawiam tak jak było wcześniej, silnikiem steruje presostat do tego kupie włącznik silnikowy i tyle.
  • Poziom 42  
    andrey178 napisał:
    ...w budynku jest na 4 żyły wiec przewód uziemienia żułto zielony i tak nie bedzie podłączony,
    Właśnie ten zielonożółty powinien być przyłączony do styku odpowiedniego styku gniazda i to on powinien być przewodem zerującym (ochronnym) a nie przewód o niebieskiej barwie.

Inną wersją jest zabudowa gniazda 5x i zamontowanie wyłącznika RCD przed gniazdem.
  • Poziom 22  
    Brivido napisał:
    W przewodzie giętkim, zasilającym urządzenia przenośne, a tym bardziej zasilanych przez wtyczkę, nie może być przewodów zerowych, ani Pen, spełniających obie funkcję. Wcześniej był tam przewód PE, podłączony do obudowy. Teraz poprzez zastosowanie stycznika z cewką na 230V, chcesz tam poprowadzić N. Więc albo stycznik na 400V lub inaczej zrobione sterowanie, nie wymagające napięcia 230V, albo wymiana przewodu z wtykami na 5-żyłowy.

Pozwolę sobie się grzecznie zapytać (mam nadzieję,że nie wyląduję w koszu).
    Jaki system zabezpieczenia przeciwporażeniowego będzie zastosowany w tym kompresorze?
  • Poziom 8  
    Jest zamontowane gniazdo 5p, na presostacie były podpięte 3 fazy i niebieski na obudowę tak samo na silniku, przewód zielonożółty nie jest podłączony bo nie ma go w instalacji budynku a jedynie w instalacji kompresora gdyż wymieniłem tam przewody na nowe. Gniazdo jest podpiete tak że niebieski jest podpięty do N a uziemienie nie jest podłączone bo mam tylko 4 przewody.
  • Poziom 42  
    Kolego, cedzisz oszczędnie informacje jakbyś łaskę wielką robił.
    A instalacji może nie wyć wydzielonej żyły PE, ale w urządzeniu już jest. I dlatego powinna spełniać ona wymogi dotyczące jej oznaczenia, czyli powinna posiadać barwę zielonożółtą i być przyłączona do styku ochronnego wtyczki.
  • Poziom 8  
    W urządzeniu nie ma ponieważ silnik pochodzi z lat 70, zaczne od początku.
    Instalacja w budynku 4 żyły dalej gniazdo 16A 5p, wtyczka 16A 5p, przewód zasilający 4 żyły (taki miałem), następnie presostat 3f niebieski przewód na obudowę dalej z presostatu przewód 5 żył na silnik 3f + niebieski na obudowę. Co jest źle i co należy poprawić?
  • Poziom 39  
    To było partacwo. Nawet w latach 70-tych to było niedopuszczalne.
    andrey178 napisał:
    Instalacja w budynku 4 żyły dalej gniazdo 16A 5p, wtyczka 16A 5p, przewód zasilający 4 żyły (taki miałem),
    Należało iść do sklepu (sklepy były) i kupić 5-żyłowy.
    Przewód PE ( 5-ta żyła uziemiająca) ma służyć tylko do ochrony.
  • Poziom 8  
    Co jest partactwem? Przewód nie jest uszkodzony, połamany, nadpalony, co mi da nowy przewod 5 żył skoro nie ma gdzie podłączyć uziemienia?
    Wydaje mi się że na przewód zasilający do sprężarki która ma 2kw jest wystarczający...
    Kolego Kkas12 nie wiem czego nie zorumiesz jest opisane kolejno począwszy od gniazda do końca instalacji na silniku.
  • Poziom 39  
    andrey178 napisał:
    Kolego Kkas12 nie wiem czego nie zorumiesz jest opisane kolejno począwszy od gniazda do końca instalacji na silniku.
    Z tego opisu wynika partactwo.
    andrey178 napisał:
    Co jest partactwem? Przewód nie jest uszkodzony, połamany, nadpalony, co mi da nowy przewod 5 żył skoro nie ma gdzie podłączyć uziemienia?

Było gdzie podłączyć uziemienie. Jak kolega nie wiedział, należało zapytać elektryka.
    Przewód 4x jest do wyrzucenia - potrzebny jest 5-cio żyłowy.
    Na tym polega partactwo.
    To co kolega zrobił wprowadza podwójne zagrożenie.
  • Poziom 8  
    Ok, dlatego jest ten temat, ma być bezpiecznie, proszę o pokierowanie co zrobic od początku do końca, zaczynamy od gniazda 5p na budynku przewody są 4 fazy podłączamy do faz a niebieski do?
    Dalej wymieniam przewód na 5-żyłowy i co dalej?
  • Poziom 42  
    Od wtyczki do wyłącznika M611 (który zamontujesz) cztery żyły.
    Od M611 do wyłącznika ciśnieniowego pięć żył?
    Od wyłącznika ciśnieniowego do silnika pięć żył?

Przewód ochronny musi mieć ciągłość bez względu na to ile żył przewody posiadają.
    Ciągłośc od wtyczki do obudowy urządzenia i poprzez wyłącznik ciśnieniowy do obudowy silnika.

A do wtyczki 5x do którego styku jest żyła zerująca przyłączona?
  • Poziom 39  
    andrey178 napisał:
    na budynku przewody są 4 fazy podłączamy do faz a niebieski do ?
    Co to za instalacja z 4-fazy ?