Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus "340" DIY [Work in Proggres]

Maclfy 18 Sty 2020 00:30 2235 7
  • Witam. Chciałem Wam się pochwalić moim projektem, który w sumie stał w zawieszeniu od 10 lat. Projekt jest w toku, więc będę dorzucał zdjęcia na bieżąco.
    Kiedy miałem 15 lat zaczęły mnie jarać polskie samochody, jak i audio Unitry/Tonsila. Do tego stopnia, że dwa polskie bolidy obecnie posiadam, ale mniejsza z tym. Jeden z moich szkolnych znajomych przez pewien czas skupował z Allegro uszkodzone kolumny Tonsila, regenerował je i puszczał w świat. Pewnego dnia, gdy byłem u niego, zobaczyłem i usłyszałem Altusy 75, które zostawił po naprawie dla siebie. Urzekł mnie ich wygląd, z tymi aluminiowymi pierścieniami, oraz dźwięk tych kolumn. Tak, wiele osób stwierdzi że pewnie słoń mi nadepnął na ucho, ale lubię wysokie syczące tony oraz pukający bass. Słucham muzyki z lat 80/90 wczesnych 2000, i brzmienie altusów jak najbardziej do nich pasuje. Jak to dzieciak, od razu zapragnąłem takie kolumny, tylko w mocniejszej wersji 300. Wszedłem na allegro i wtedy życie mnie zweryfikowało: jako 14 letni dzieciak nie mogłem sobie pozwolić niestety na taki wydatek, nawet dorabiając po fuchach nie było opcji, żeby odłożyć na takie kolumienki. Na moje 15 urodziny mój Tata zrobił mi prezent, i w zaprzyjaźnionej stolarni zamówił mi według wymiarów skrzynki do Altusów 300. Byłem wniebowzięty. Posiadałem w domu zmęczone już życiem Mildtony 200. Plan miałem na początku dość głupi, patrząc z perspektywy czasu. Przerzucić wszystko z Mildtonów, razem z zwrotnicami w budy "Altusów", i ot będą altusy. Pierścienie sobie dokupię kiedyś. Życie jednak zweryfikowało: rozkręciłem Mildtony w międzyczasie, niestety popaliłem głośniki i rozkręcone poleciały na strych w pudłach. Obecnie mam 25 lat, trochę więcej siana w głowie, stałą pracę z dochodami, to stwierdziłem, że w końcu dokończę ten projekt.

Tak więc w skrócie plan na Altusy jest, aby zbudować kolumny wyglądem przypominające altusy 300, minimalnie je poprawiając tak, że zestaw głośnikowo/elektryczny się ma prezentować tak:

Tonsil GDWT 9 8 ohm wersja CATH (Podobno eskportówka )

GDM 18/80

GDN 30/120 kameleonzielony z Zeusów

Zwrotnica Altus 300

Dlaczego 30/120? Przeglądałem internet, i wiele osób sobie chwali taką przeróbkę w Altusach, bass jest troszkę bardziej wyrazisty, a poza tym już jeden głośnik zakupiłem kilka lat temu, i tylko leżał w pudle nawet nie otwarty .

Obudowy względem oryginału troszkę się różnią wykonaniem. Są one zrobione z dwóch warstw. Pierwsza, wewnętrzna, warstwa jest zrobiona z surowych płyt HDF przy zachowaniu oryginalnych wymiarów skrzyń Altusów 300, na to z zewnątrz zabudowana jest 2 warstwa z płyt MDF. Obie płyty MDF I HDF mają grubość 2 cm, przez co kolumna będzie cięższa, ale też stabilniejsza. Budowa 2 warstwowej skrzyni wzięła się z tego, że klasyczne wiórówki Tonsila rozklejają się na rogach, a tak zrobiona konstrukcja spina całość, przez co będzie bardziej wytrzymała. W obudowach została do wklejenia tylko tylna ścianka, ale nie zostało to zrobione póki co, żeby był lepszy dostęp do wygłuszania obudowy od środka.

Poniżej wrzucam zdjęcia skrzynki. Druga i tak jest taka sama, to nie chciało mi się robić 2 raz tych samych zdjęć. Jak coś ruszę bardziej z tematem, to wtedy obfoce obydwie skrzyneczki.

Altus

Altus

Altus

Altus

Jedyne co w sumie to mam do was 2 pytania co do budowy.

Pierwsze pytanie: jakiej grubości dać w środku przewody od zwrotnicy do głośników? Rozkręcając Mildtony zdziwiłem się jakie cienkie kabelki fabrycznie dawał tonsil do głośników .

Drugie pytanie: czym wygłuszyć kolumnę w środku? Z tego co wiem Tonsil fabrycznie dawał filc przybity takerem do obudowy od środka. Oglądałem w Internecie wiele różnych projektów DIY kolumn głośnikowych, i ludzie dawali różnie, a to filc, a to gąbkę lub piankę, spotkałem się też z matami bitumicznymi. Co będzie najlepsze do wyłożenia w środku tym kolumny? I jakiej grubości ten towar zakupić ?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Maclfy
    Poziom 8  
    Maclfy napisał 35 postów o ocenie 3, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    mkpl
    Poziom 37  
    Wszystko zależy jak dokładnie chcesz sklonować. Wypełnienie zwiększa objętość widzianą przez głośnik do 25% więc to już może mieć znaczny wpływ na brzmienie. Ja bym dał filc ale... weź go taserem do ścianek przymocuj bo te tonsilowskie patenty z latającymi woreczkami filcu w obudowie to było zło...

Względem oryginału wklej wzmocnienie na środku. Trochę późno by przykręcać ale wkleić się da. Nie zabierze to dużo objętości a usztywni skrzynie. Utratę objętości skompensujesz wypełnieniem.

Uważaj też by nie zepsuć efektu zwrotnicami. Najlepiej zrobić je lepiej niż oryginał z rozwagą dobierając cewki i licząc się z ich rezystancją.

Budy sam robiłeś czy zamawiałeś? Ciekaw jestem jaki to może być koszt bo szukam wykonawcy do skrzynek totem mite :) (takich małych).
  • Computer ControlsComputer Controls
    Maclfy
    Poziom 8  
    Budy zamówił mój tata na zamówienie w zaprzyjaźnionej stolarni której wynajmuje halę pod nią tak że trochę po kosztach było robione . Szczerze nie pamiętam ile wtedy to kosztowało bo było to 10 lat temu.

mkpl napisał:
    tonsilowskie patenty z latającymi woreczkami filcu w obudowie to było zło...

Pierwszy raz o takim czymś słyszę . W domu miałem midltony 200 nie ruszane od nowości i żadnych worków nie było chyba że w późniejszych kolumnach tonsil tak kombinował .

mkpl napisał:
    Względem oryginału wklej wzmocnienie na środku. Trochę późno by przykręcać ale wkleić się da. Nie zabierze to dużo objętości a usztywni skrzynie. Utratę objętości skompensujesz wypełnieniem.

Szczerze to nie wiem czy jest sens obudowa przez to że jest z 2 płyt zrobiona to jest bardzo dobrze spięta wszystkie ścianki od środka są nie dość że sklejone ze sobą to ponacinane na końcach i spięte lamelkami co kilka CM więc też to bardzo usztywnia konstrukcję ale przemyślę temat musiał bym się zapytać mojego taty bo ja niestety średnio się znam na obróbce drewna prędzej na komputerach i podstawach elektroniki .
    Maclfy
    Poziom 8  
    Przyszły zwrotnice i głośniki średnio tonowe prosto z Wrześni . Niestety nie jestem zadowolony z nowych zwrotnic gdyż luty na płytce drukowanej wyglądają okropnie jak by ktoś się uczył lutować będę musiał to poprawić do tego ciągle jestem tylko z jednym głośnikiem niskotonowym gdyż GDN 30/120 przyszedł z uszkodzoną membrana więc zostałem tylko z starym którego kiedyś kupiłem a nowy wrócił na reklamację . Czekam na powrót GDNa i trzeba będzie zacząć rzeźbić w obudowach .

Altus

Altus

Altus

Altus

Altus
    ArturP
    Poziom 12  
    Witajcie.
    Liczę się ze zbanowaniem, ale nie mogę się oprzeć przed wyrażeniem swej opinii.
    Kolego Macfly, mam nieodparte wrażenie, że nie wiesz co chcesz osiągnąć. Otóż o ile GDN'y i GDS'y są świetnymi głośnikami, to te obudowy nie będą się nadawały do tego projektu, ponieważ są zbyt małe do GDN30/120. Poza tym całość wygląda na bezmyślne składowisko nowych "śmieci". W oryginale Mildton200 siedzą GDN30/100. Różnice w parametrach, wbrew pozorom nie są kosmetyczne.

Parametry GDN30/100:
    Moc nominalna rms-100 W (wg IEC)
    Moc maksymalna-200 W
    Efektywność SPLref-90 dB
    Pasmo przenoszenia -40 - 3500 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs-24 Hz
    Impedancja nominalna-8 Ω
    Rezystancja cewki-6,4 Ω
    Powierzchnia czynna membrany Sd-500 cm²
    Dobroć mechaniczna Qms-2,45
    Dobroć elektryczna Qes-0.3
    Dobroć całkowita Qts-0.3
    Objętość równoważna Vas-340 l
    Masa układu drgającego Mms-47 g
    Stała transformacji Bl-11,6 Tm
    Średnica cewki-48 mm
    Wysokość cewki-19,2 mm
    Wysokość szczeliny magnetycznej-8 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej-1,775 mm
    Waga-3 kg
    Wymiary-306 x 132 mm
    Magnes-120 x 18 mm

Parametry GDN30/120:
    Moc nominalna rms: 120 W
    Moc maksymalna: 250 W
    Efektywność: 89 dB
    Pasmo przenoszenia: 40 - 3000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs: 24 Hz
    Impedancja nominalna: 8 Ohm
    Rezystancja cewki: 6,4 ohm
    Powierzchnia czynna membrany: Sd 500 cm2
    Dobroć mechaniczna: QMS 2,36
    Dobroć elektryczna: Qes 0,3
    Dobroć całkowita: Qts 0,26
    Objętość równoważna: Vas 300 l
    Masa układu drgającego Mms: 65 g
    Stała transformacji Bl: 14 Tm
    Średnica cewki: 48 mm
    Wysokość cewki: 18,5 mm
    Indukcyjność cewki: 1,2 mH
    Wysokość szczeliny magnetycznej: 8 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej: 1,75 mm
    Wymiary: 306 x 147 mm
    Magnes: 2 x 120 x 18 mm
    Waga: 4 kg

Mam nadzieję, że przytoczyłem owe informacje bez podstawy, bo kolega Macfly zapoznał się z nimi wcześniej.
    Choć jestem zapalonym przeciwnikiem, całej elektroniki z lat peerelu, to życzę koledze, by uczył się na błędach innych, nie na swoich. Tak będzie przynajmniej zdecydowanie taniej.

Pozdrawiam......
    Maclfy
    Poziom 8  
    ArturP napisał:
    obudowy nie będą się nadawały do tego projektu, ponieważ są zbyt małe do GDN30/120

Może zobaczymy w sumie obudowy mają wymiary fabrycznych Altusów 300 nie jedną taką przeróbkę widziałem w internecie gdzie były wymienione GDNy na Kameleony i luzie byli zadowoleni na plus . Zobaczymy jak się wezmę za składanie tego do kupy jak nie będzie odpowiadać no to trudno opchnę Kameleony i wstawię fabryczne GDNy które były stosowane w Altusach pożyjemy zobaczymy . Będzie to moja pierwsza konstrukcja tak że liczę się z konstruktywną krytyką wiadomo, że mogę coś skiepścić w końcu robię to pierwszy raz w życiu . A co do Mildtonów to nie rozumiem, dlaczego kolega porusza temat jak nic z nich nie wykorzystuje owszem posiadam takie kolumny w wersji "Puzzle do remontu" ale to inna zupełnie sprawa może właśnie dlatego, że ma A300 i NM200 mają taki sam GDN w sumie to jedyne co mają wspólne.

ArturP napisał:
    Choć jestem zapalonym przeciwnikiem, całej elektroniki z lat peerelu, to życzę koledze, by uczył się na błędach innych, nie na swoich. Tak będzie przynajmniej zdecydowanie taniej.

Jak to mówią co nas nie zabije to nas wzmocni nie wyjdzie trudno drugi raz najwyżej nie popełnię takich błędów i tyle a czegoś się nauczę ;) Uparłem się te 10 lat, że coś urzeźbię to w końcu jak są finanse to zrobię jak wyjdzie zobaczymy ;)
    ArturP
    Poziom 12  
    Maclfy napisał:
    Posiadałem w domu zmęczone już życiem Mildtony 200. Plan miałem na początku dość głupi, patrząc z perspektywy czasu. Przerzucić wszystko z Mildtonów, razem z zwrotnicami w budy "Altusów", i ot będą altusy. Pierścienie sobie dokupię kiedyś. Życie jednak zweryfikowało: rozkręciłem Mildtony w międzyczasie, niestety popaliłem głośniki i rozkręcone poleciały na strych w pudłach.

Chyba słabo mi idzie czytanie ze zrozumieniem, ale z tego cytatu tak wnioskowałem. Cóż.....
    Wyszło, że muszę coś napisać.
    Jak mam kablować głośniki nisko-tonowe, stosuję wynik uwzględniający moc głośnika, częstotliwość górna graniczna dla danego głośnika i naskórkowość. Zwykle sprawdza się prostsza metoda, jeśli wzmacniacz ma na wyjściu 100W/8R=28,3V to jest ok. 3,5A. Dobieram miedziany kabel OFC grubością do prądu x 2 i w tym przypadku kabluję przekrojem 0,7mm gł. nisko-tonowy, 0,4mm dla gł. średnio-tonowego i 0,2 dla gł.wysoko-tonowego. Powodem takiego liczenia jest podział mocy dla 3-ech dróg. N-60%, Ś-30%, W-10%. Dla 2-uch dróg jest to N/S-90%, W-10%.
    Jest to przykład dla mocy raczej domowych, choć już maksymalnych dla 3-drożnych kolumn. Dla subwoofer'ów także odpowiednio do mocy wzmacniacz->głośnik.
    Maclfy napisał:
    Drugie pytanie: czym wygłuszyć kolumnę w środku?

Zaczął bym od pustej obudowy, potem dokładał stopniowo, w odpowiednich miejscach, watę o odpowiedniej gęstości. Do mocowania może być taker. Miejsca mocowania najłatwiej ustalać doświadczalnie. a gęstość materiału pochłaniającego oblicza się ze wzorów.
    Ape21
    Poziom 2  
    This will be my first construction so that I take into account constructive criticism, I know that I can jump at something, I do it for the first time in my life. And as for the Mildtons, I do not understand why a colleague raises the subject as nothing uses them, yes, I have such columns in the "Puzzle for renovation" version, but this is another matter maybe because the A300 and NM200 have the same GDN in total the only thing they have in common rugs.