Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła powietrze-woda 12kW, zużycie

18 Sty 2020 07:19 513 4
  • Poziom 6  
    Mam u siebie zamontowaną PC o mocy 12kW, ok. 10 letnia, u mnie od jesieni.

Dom mam w miarę porządnie ocieplony, parter plus poddasze użytkowe, ok. 140m2, plus piwnica na całości ok. 70m2.

Jako że dom buduję od ok. 10 lat, koncepcje się również zmieniały. Mam piec c.o. na paliwo stałe, bufor ok. 800l (w tym bańka na cwu ok. 200l), i wszędzie podłogówkę (plus nigdy prawie nie włączane kaloryfery w piwnicy.

Tak naprawdę w domu jeszcze nie mieszkamy, ale już jest prawie wykończony.

Póki co sytuacja wygląda tak, że z PC wychodzę na bufor, i po przekroczeniu w buforze temp. 33C włącza się obiegówka na podłogówkę. Wyjście z PC ustawione na 36.5C.

Jako że w domu przebywamy jeszcze na razie sporadycznie, ustawiłem temp. na 11C, i w zależności od tego sterownik włącza PC. Steruje wszystko LK2, bardzo go lubię. Od niedawna mam więcej czujników temperatury, i sobie całość obserwuję.

No i tu pytanie.

Czy wg Was zużycie średnie ok. 8 kWh dziennie przy zewn. temp. ok. 0-2C jest OK?

Pompa włącza się ok. 1x dziennie i pracuje 2-3h, aby podbić temperaturę, histereza 0,4C.

Nie wiem, czy lepiej może zmniejszyć na 0,2C, aby mniej wychłodziły się rury?

Załączam przykładowy wykres 16.1.2020, widać, że po wyłączeniu PC obiegówka y bufora na podłogówkę chodzi jeszcze ok. 1,5/2h, potem również się wyłącza.

• Poziom 34  
    Wypełnij ten raport i link z wynikiem wstaw tutaj.
    Jaka to pompa? Trzeba sprawdzić parametr COP. Może się okazać że Twoje urządzenie działa efektywnie do +5ºC.
  • Poziom 6  
    Pompa to PHRT12 Technibela, francuska, w sumie największa tam firma, wykupiona przez Nibe. Instrukcja znajduje się tu: Link

Wg danych COP (A7/W35): 3,66 (z pompą obiegową).

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5mlg

Z pompy jestem zadowolony, działa fajnie, cicho, bez zarzutu. Mam PV na dachu, wiec rocznie ok. 6MWh produkcji w magazynie, jest czym grzać zimą.

Chciałem tylko spytać, czy jest OK, tzn. czy mozna cos ew. zoptymalizować, bo lubię optymalne mieć nastawy we wszystkim:)

Tutaj diagramy, z lewej moc cieplna, z prawej moc pobierana z sieci.

Dziękuję!
  • Poziom 39  
    w7_7 napisał:
    Czy wg Was zużycie średnie ok. 8 kW dziennie przy zewn. temp. ok. 0-2C jest OK?

Czy chodzi o 8 kWh? Bo jeśli tak to koszt ogrzewania rzędu 5 zł/dobę.
    Nie wiem, czy dla ciebie to bardzo dużo, czy bardzo mało? Wg mnie chyba nie wiele, bo za 150 zł/miesiąc raczej niczym bezobsługowym nie utrzymasz takiej temperatury w domu średniej wielkości.
  • Poziom 6  
    Andrzeju, pytałem czy to odpowiednie zużycie dla temp. ok. 11C. Wiem, ile mnie to kosztuje, poza tym jak opisałem, mam PV.