Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza T12-952 - zestaw DIY - budowa, opisy

Freddy 20 Jan 2020 15:50 24996 104
Altium Designer Computer Controls
    Freddy
    Level 43  
    Nie ma i nie będzie ma softu idealnego;) niestety.

Wiem, że dokumentacje do STM są od dawna, natomiast nie spotkałem żadnych informacji o sofcie do SC.
    Może jeszcze za młody ... ;)
  • Altium Designer Computer Controls
    tplewa
    Level 39  
    Freddy wrote:
    Nie ma i nie będzie ma softu idealnego;) niestety.

Wiem, że dokumentacje do STM są od dawna, natomiast nie spotkałem żadnych informacji o sofcie do SC.
    Może jeszcze za młody ... ;)

Używasz złej wyszukiwarki ;) jak mówimy o Chińskich wynalazkach używa się chińskich wyszukiwarek - tutaj odpowiednika chińskiego google czyli http://www.baidu.com/ jeszcze więcej ciekawostek jest na dysku sieciowym baidu (odpowiednik google drive) - z tym że tutaj potrzeba konta... a do założenia konta numeru telefonu w chinach ;)

Dokumentacja do procka:
    https://www.socmcu.com/uploadfile/download/datasheet/SC92F7463B_7462B_7461Ben.pdf

Bardziej problem się pojawia jak trafiamy na jakieś błędy nie uwzględnione w DS i Erratach - wtedy robi się pod górę bo trudno się z nimi dogadać ;) W przypadku ST jest trochę lepiej w tym względzie :)

Natomiast jak mowa o samych lutownicach występujących pod nazwą STC to tak samo trzeba szukać znowu na rosyjsko języcznych stronach - z tego co pamiętam niestety opinie nie były zbyt pochlebne - dlatego więcej informacji jest tam odnośnie stacji opartych o STM32 i raczej odradzanie tych stacji STC. Choć jak widać w tych z Oled nie siedzi już STC a nazwa pozostała (dlatego mnie to zmyliło). Jednak gdzieś na rosyjskich forach widziałem opisy tych stacji z Oled-STC. Jednak ze względu na te kiepskie opinie u Rosjan nie skupiałem się nad nimi i raczej pomijałem tematy...
    Freddy
    Level 43  
    Dobrych używam wyszukiwarek :)
    Dokumentację procesora też już mam z tej samej strony zresztą.
    Natomiast nic nie znalazłem na temat samego sterownika.

tplewa wrote:
    Choć jak widać w tych z Oled nie siedzi już STC a nazwa pozostała
    Opisy o sterownikach STC też widziałem.
    No nic, lutownica działa dobrze już 3 lata, kupiłem wtedy po bardzo atrakcyjnej cenie.
    Ta dla kolegi, która teraz składałem, też zresztą była tania.

Zobaczymy co będzie z moją dalej, jak padnie, to kupię nowy sterownik i tyle. Reszta - to nie za bardzo ma się co psuć :).
  • Altium Designer Computer Controls
    tplewa
    Level 39  
    Co do trwałości to jak to z chińszczyzną bywa ;) ale w tej cenie nie ma co wymagać i tak jest dobrze. Natomiast rosjanie z tego co pamiętam właśnie marudzili na gorsze radzenie sobie z sterowaniem temperatury. Natomiast co do szukania to trzeba zapewne trochę czasu poświęcić ja swojego czasu męczyłem się chyba z dwa tygodnie z czytaniem cyrylicy i przeglądaniem różnych tematów (często podawanych np. w komentarzach do artykułach na blogach). W sumie jak pamiętam w przypadku STM rozpoczynałem od tej strony https://habr.com/ru/post/350602/

Z drugiej strony ze względu na to że mam kilka stacji (Weller, Hakko, JBC) ten chińczyk to tak kupiony z ciekawości i w sumie jako przenośna stacja którą ze względu na rozmiary łatwo wpakować w plecak i zabrać np. do garażu itp. Nie wspominając już o atrakcyjnej cenie jak patrzymy na ceny firmowych stacji (najtaniej jak pamiętam Hakko około 1200zł). Jedna ciekawostka oryginalny termometr Hakko często wychodzi taniej niż te podróbki chińskie :)

A ja kończę marudzenie i wracam do chińskich procków ;)
    Freddy
    Level 43  
    Zamówię sobie może kontroler STM jako zapasowy w takim razie :)
    Trzyzet
    Level 22  
    Te stacje przekłamują temperaturę. I to znacznie.

Ktoś kto pisał soft wymyślił że T12 ma termoparę typu K a w rzeczywistości to coś pomiędzy typem C a D.
    Freddy
    Level 43  
    Trzyzet wrote:
    Te stacje przekłamują temperaturę. I to znacznie.
    Nieprawda - czytaj ze zrozumieniem, od tego jest kalibracja.
    Na pewno nie jest to C, ani D bo są za drogie.
    User removed account
    Level 1  
    Trzyzet
    Level 22  
    Klikałeś w link, który wysłałem?
    User removed account
    Level 1  
    tplewa
    Level 39  
    @odalladoalla

Pomijając to że prawdą jest że pomiar został wykonany nieprawidłowo, brak przewodów kompensujących itp. to dlaczego stwierdzenie bogaty idiota ? Bo ma Fluke 87V ? Toż to multimetr który śmiało sobie można kupić nie mając jakiś milionów (zwykły przemysłowy multimetr)... za pensję mogę sobie kilka takich kupić, a jakoś bogaty to nie jestem (a na zachodzie to jeszcze mniejszy wydatek przy tamtych pensjach)...

Natomiast co do sterownika na Arduino - w czym niby jest lepszy jak osobiście i na STM-a i na tego SC lub STC można sobie napisać dowolny soft, kwestia chęci ;) no i większy fun niż kopiowanie czyjegoś projektu...
    Freddy
    Level 43  
    Trzyzet wrote:
    Klikałeś w link, który wysłałem?

Po pierwsze gość pisze bajki, a po drugie, to popatrz na zdjęcie

gość mierzy chyba pogodę, przecież ten miernik nie jest do T12 nawet podłączony :)
    rb401
    Level 38  
    Freddy wrote:
    gość mierzy chyba pogodę, przecież ten miernik nie jest do T12 nawet podłączony :)

Miernik na zdjęciu jest podłączony krokodylkami bezpośrednio do drutów idących z grzałki. Do których jest łatwy dostęp po zdjęciu osadzonego na zatrzask białego kapturka (przyjrzyj się na Twoich grotach).
    Czyli zdecydowanie lepiej ma to podłączone niż do pierścieni, bo w dużym stopniu omija grzanie korpusu i związany z tym błąd pochodzący od zimnych końców termopary.

Pomijając drobne uchyby związane z założeniem stałości temperatury zimnych końców, ten pomiar pokazany na hackaday, jest jak najbardziej poprawny w kwestii falsyfikacji przekonania że groty T12 mają charakterystykę termopary typu K.
    Bo nie mają i widać to już po bardzo różnym pochyleniu charakterystyki, zbliżonym do połowy wartości nachylenia typu K, czyli tak bardzo się różnią że drobne uproszczenia metodologii pomiarów nie mają tu znaczenia, by stwierdzić że T12 to nie typ K.
    Z drugiej strony, nie ma też żadnej praktycznej przesłanki dla producentów, by te groty miały jakąkolwiek znormalizowaną charakterystykę termopar przemysłowych, bo współpracują z dedykowanymi urządzeniami.

Dodano po średnio krótkiej chwili:

Specjalnie dla Ciebie ściągnąłem ten kapturek (niestety wyrabiają się przy tym te ząbki), byś naocznie zobaczył o co chodzi z tym podłączeniem, które mylnie uznałeś za błędne:
    tplewa
    Level 39  
    @rb401

Tylko teraz pozostaje jeszcze kwestia kto stwierdził że tam jest termopara K :) i jaka jest pewność że w kodzie ktoś uwzględnił że w grotach jest termopara typu K. Ja osobiście kodów źródłowych nie widziałem do jakiejkolwiek z tych stacji, ani jakiejkolwiek sensownej analizy disassemblacji kodu pod tym kątem.

Jedyne co piszą na rosyjskich forach to że w stacjach STC (przynajmniej tych z wyświetlaczami 7segment) to nie jest zaimplementowany tam PID - nie wiem czy to jest prawda. Choć generalnie jak wspomniałem spotkałem trochę wpisów od różnych osób - jednak stwierdzenie było tylko takie że wersja STM32 lepiej utrzymuje temperaturę na grocie...

Kolejna sprawa kalibracja w stacjach jest po to by dodatkowo uwzględnić temperaturę jaka panuje na końcu grota, a nie w miejscu umieszczenia czujnika temperatury...

rb401 wrote:

Z drugiej strony, nie ma też żadnej praktycznej przesłanki dla producentów, by te groty miały jakąkolwiek znormalizowaną charakterystykę termopar przemysłowych, bo współpracują z dedykowanymi urządzeniami.

W zasadzie powinny być kompatybilne z oryginalnymi grotami Hakko... bo to w sumie ich klony zapewne też używane przez użytkowników Hakko.

Powiem tak do stacji STM32 pakowałem oryginalny grot i jest ok, w drugą stronę nie testowałem tzn. chiński grot do oryginalnej Hakko ale powinno też dobrze działać ;)
    Trzyzet
    Level 22  
    tplewa wrote:
    Natomiast co do sterownika na Arduino - w czym niby jest lepszy jak osobiście i na STM-a i na tego SC lub STC można sobie napisać dowolny soft, kwestia chęci no i większy fun niż kopiowanie czyjegoś projektu...

Ale budowałem wszystko sam od zera włącznie z kodem, po prostu słaby jestem w kodzeniu, stąd ardupierdu :)
    Używałem PID i przy równaniu przeliczającym ADC na stopnie Celsjusza grot zachowuje się najlepiej gdy termoparę traktuje się jako typ C. Według mnie to może być prawda bo to Japończycy i cholera wie co oni tam wsadzili.

tplewa wrote:
    W zasadzie powinny być kompatybilne z oryginalnymi grotami Hakko... bo to w sumie ich klony zapewne też używane przez użytkowników Hakko.

Są niemalże identyczne - są minimalnie lżejsze więc gorzej się lutuje większe pola czy kable.
    rb401
    Level 38  
    tplewa wrote:
    Tylko teraz pozostaje jeszcze kwestia kto stwierdził że tam jest termopara K :) i jaka jest pewność że w kodzie ktoś uwzględnił że w grotach jest termopara typu K.

Podejrzewam że mit o typie K w T12 powstał z prostej przyczyny, że w bardzo pospolitych w tanich stacjach rączkach określanych np. jako 907A jest stosowana całkiem niezależna termopara od grzałki i jest ona (choć osobiście tego nie sprawdziłem) typu K. Wtedy to soft w kontrolerze (szczególnie funkcja kompensacji temperatury zimnych końców) mógł bazować na standardowej charakterystyce K. Widziałem też nawet realizacje na kostce MAX6675, która jednak pracuje dobrze wyłącznie dla typu K.
    Ale jeśli ktoś przeniósł bezmyślnie ten kod na T12, to faktycznie, nawet przy zastosowaniu kalibracji wielopunktowej i tak będzie taki kontroler działał źle bo kompensacja zimnych końców, zakładająca inną charakterystykę, zepsuje nastawę temperatury.

tplewa wrote:
    Jedyne co piszą na rosyjskich forach to że w stacjach STC (przynajmniej tych z wyświetlaczami 7segment) to nie jest zaimplementowany tam PID - nie wiem czy to jest prawda.

Mam jakieś źródła do kontrolera T12 na STC (STC15F204EA), które akurat przeglądałem w poszukiwaniu charakterystyki termopary i tam akurat PID jest. Ale nie nie znam się i nie wiem kompletnie co to za kontroler i czy ma związek z tymi o których piszesz.
    Janusz_kk
    Level 35  
    A mógłbyś te źródła podesłać? albo tu w temacie udostępnić?
    tplewa
    Level 39  
    @rb401

Bardzo możliwe że tak powstała informacja o zastosowanie tej termopary. Natomiast co do STC15F204EA to najprawdopodobniej od wersji z wyświetlaczem 7-mio segmentowym:

https://chipinfo.pro/article/diy/hakko_t12_soldering_station/

Co do kodu to też bym chętnie zobaczył, zwłaszcza że ostatnio się prockami STC bawię :) Ot właśnie taka zabawa pod kątem aby poprawiać Chińskie wynalazki - bo te procki są dość popularne w tanich urządzeniach...

@Trzyzet

No ja się rozleniwiam - jak widzę u Chińczyków coś co można kupić i ewentualnie przerobić oprogramowanie to idę tą drogą. Z drugiej strony inne projekty to w sumie też praca przy komputerze (projekt) potem PCB do produkcji i lutowanie na automacie bo często zbyt złożone by mi się chciało ręcznie lutować i dalej znowu programowanie. Choć czasem coś tam zrobię i ręcznie polutuję, ale głownie jakieś zwariowane projekty bardziej dla fun-u, czasem coś tam się jeszcze polutuje aby sprawdzić jak działa w praktyce jakieś rozwiązanie (do prototypu).
    rb401
    Level 38  
    Janusz_kk wrote:
    A mógłbyś te źródła podesłać? albo tu w temacie udostępnić?

To co przeglądałem to są najprawdopodobniej repozytoria tego gościa do T12:
    https://github.com/winterpgz?tab=repositories

Ale nie wnikam, co tam w ogóle jest. Szukałem w nich czegoś innego. Tyle że zauważyłem że są do STC i w obydwóch repozytoriach PID jest w kodzie.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Carrrot wrote:
    Z 10 lat temu poskladalem stacje z kontrolera pid, zasilacza 24v i kolby wellera. Tez mam wrzucić jako diy? Poziom tego działu spada do powiomu podłogi w piwnicy.
    Poradnik cynowania przewodów 50-cioma zdjęciami też będzie?
    Nikt nigdy nie mówił, że ewolucja zawsze musi iść w górę drabiny rozwoju.

BTW. ten system z grotami T-12 jest chyba najporęczniejszym rozwiązaniem ostatnich czasów, w dodatku za bardzo dobrą cenę. Ktoś wspominał o wersji z wyświetlaczem LCD bz PID-a - mi w KSGER chyba zaimplementowali, po objawach sądząc.
    tplewa
    Level 39  
    robokop wrote:
    Carrrot wrote:
    Z 10 lat temu poskladalem stacje z kontrolera pid, zasilacza 24v i kolby wellera. Tez mam wrzucić jako diy? Poziom tego działu spada do powiomu podłogi w piwnicy.
    Poradnik cynowania przewodów 50-cioma zdjęciami też będzie?
    Nikt nigdy nie mówił, że ewolucja zawsze musi iść w górę drabiny rozwoju.

BTW. ten system z grotami T-12 jest chyba najporęczniejszym rozwiązaniem ostatnich czasów, w dodatku za bardzo dobrą cenę. Ktoś wspominał o wersji z wyświetlaczem LCD bz PID-a - mi w KSGER chyba zaimplementowali, po objawach sądząc.

Groty w sumie istnieją od dawna, jedynie Chińczycy to niskimi cenami rozpowszechnili. Jak by ktoś miał zapłacić 60zł za oryginalny grot to zapewne tak pięknie by nie było.

@Slawek K.
    Kwestia ceny zależy do czego porównujemy poza T12 mamy jeszcze JBC (IMHO lepsze od T12) itd. Inna sprawa groty RT też mają pewne swoje plusy jak i minusy i trudno to porównać. Ja generalnie przez to mam kilka stacji bo miałem kupić sprawdzić i zostawić sobie jakąś która mi pasuje, a potem wyszło tak jak zwykle - leży ale nie sprzedam bo może się przyda. Zwłaszcza że każda z tych stacji potrafi się lepiej sprawdzić w jakimś konkretnym zastosowaniu i czasem użyję Wellera, czasem JBC, a czasem Hakko. Choć ostatnio męczę chińczyka ale to bardziej dlatego że chcę sprawdzić ile wytrzyma ;)
    rb401
    Level 38  
    robokop wrote:
    bz PID-a - mi w KSGER chyba zaimplementowali, po objawach sądząc.

Ale o jakich konkretnie objawach braku PIDa piszesz? Czy są to objawy widoczne w teście, pomiarach na wyświetlaczu, czy odczucia przy samym lutowaniu?

Pytam dlatego, bo natykając się na bardzo ciekawy wykres doświadczalny temperatur opublikowany przez firmę Hakko, zaczynam się głęboko zastanawiać, gdzie dla tej całej "cyfryzacji" sterowania grotem, przebiega granica pomiędzy efektownym lecz praktycznie zbędnym bajerem a rzeczywistą wartością danej lutownicy jako narzędzia do uzyskania określonego celu czyli poprawnego i wygodnego lutowania.

Akurat na wykresie nie jest ważne jest że jest to porównanie dwóch systemów, teraz bardziej mi chodzi o samo zobrazowane zjawisko:

Czyli tu widać wyraźnie że temperatura ustawiona na wyświetlaczu i pieczołowicie regulowana co do stopnia przez regulator, ma w rzeczywistym procesie lutowania wyraźnie drugorzędne znaczenie, skoro po przyłożeniu grotu do miejsca lutowanego, temperatura powierzchni grotu, czyli istotna, leci w dół o gdzieś 50°C i nie jest w kontrolowana. Druga rzecz, temperatura samego punktu lutowanego, jeszcze bardziej istotna dla całości procesu, jest zdecydowanie jeszcze niższa i kontrolowana jedynie czasem przyłożenia grotu.

Zaryzykuje stwierdzenie, że tak na prawdę, odczuwalne znaczące różnice jakości systemów lutowniczych w praktyce (oczywiście przez osobę w miarę doświadczoną w lutowaniu, "czującą cynę"), będą dotyczyły raczej innych parametrów niż temperatura "spoczynkowa" i jej bardziej lub mniej staranna stabilizacja. Moim zdaniem o wiele bardziej odczuwalna jakość lutownicy zależy od n.p. maksymalnego strumienia ciepła jaki może grot przewodzić (to co akurat Hakko pokazuje w porównaniu tych dwóch systemów) i prędkością reakcji regulatora (ale nie koniecznie precyzją).
    A w tym akurat, z mojego doświadczenia, T12 są świetne, nawet z prostymi regulatorami analogowymi.
    strucel
    Level 33  
    I własnie o tym wczesniej pisałem, niestety łatwo jest chińczykom wprowadzić oszczędności bo z zewnątrz się ich nie zobaczy a jakieś reklamacje z góry odrzucają bajkami że grot musi się przez ileś tam godzin wygrzewać aby prawidłowo pracował.
    https://www.youtube.com/watch?v=HrWtIfTIEM8
    Jest w Polsce jakiś autoryzowany dystrybutor hakko u którego można kupić ze 100% pewnością oryginalny grot?
    rb401
    Level 38  
    strucel wrote:
    Jest w Polsce jakiś autoryzowany dystrybutor hakko u którego można kupić ze 100% pewnością oryginalny grot?

Ale co do oryginałów, to samo Hakko nie daje żadnej gwarancji że temperatura na wyświetlaczu to ta sama co na grocie.
    Wręcz na swoich stronach zalecają codzienną kalibrację stacji zewnętrznym miernikiem a uchyby rzędu 30-50C uznają za normę. A że zalecają codzienne sprawdzanie, pośrednio też świadczy o przewidywanej niestabilności. Możliwe że w tym całym zagadnieniu u Hakko jest też schowane to zjawisko przy wygrzewaniu nowych grotów.

http://www.hakko.com/english/maintenance/topic_offset.html

Czyli ogólnie następna wątpliwość co do tego czy jakieś super rozbudowane algorytmy sterowników przynoszą takie efekty, które mają rzeczywiste przełożenie na odczuwaną jakość lutowania.
    tplewa
    Level 39  
    riddyk wrote:
    Stacja lutownicza T12-952 - zestaw DIY - budowa, opisy Stacja lutownicza T12-952 - zestaw DIY - budowa, opisy Stacja lutownicza T12-952 - zestaw DIY - budowa, opisy

Bardzo fajnie te urządzenia współpracują z bateriami 18-20V.

Swojego czasu były (a może i są) dostępne na Aliexpress moduły zamiast zasilaczy na ogniwa Li-Ion ;) więc nie potrzeba posiadać akumulatorów od wkrętarki do tego całość jest mniejsza... Były też dostępne gotowe takie stacje...
    Nawet o tym myślałem aby kupić ale doszedłem do wniosku że w sumie nawet jak gdzieś biorę stację to zawsze mam dostęp do zasilania i sobie odpuściłem...
    Freddy
    Level 43  
    Były i są dalej, ale są dość drogie ~40$ za moduł 24V 2000mAh.
    tplewa
    Level 39  
    Freddy wrote:
    Były i są dalej, ale są dość drogie ~40$ za moduł 24V 2000mAh.

Z tego co pamiętam samo PCB bez ogniw nie były jakieś strasznie drogie, można się przyczepić do kompletnej wersji bo nie wiadomo jakie zostały użyte ogniwa i z tego co pamiętam faktycznie trochę ona kosztowała.

Natomiast jak chcemy wykonać coś takiego na dobrych ogniwach zakupionych w detalu to wcale tak tanio nie wyjdzie, chyba że użyjemy ogniwa z odzysku i tutaj rodzi się pytanie czy nie lepsze wtedy będą te co daje producent.

Inna sprawa można zakupić wersję bez wbudowanego zasilacza (jeszcze taniej) z wyprowadzonym złączem zasilania DC i wtedy byle kabelkiem podepniemy sobie do dowolnego akumulatora 12-24V lub zasilacza o wystarczającej wydajności prądowej...

Układ z akumulatorem od wkrętarki niby ok, pod warunkiem że ma się na stanie trochę elektronarzędzi z takimi akumulatorami i je często używa (wtedy zawsze ma się jakieś akumulatory naładowane w ładowarce)...

Osobiście mam wkrętarkę ale padły w niej dawno akumulator ot z tego że sobie leżały bo wkrętarka od nowości była użyta może z 10 razy (jeden z wyższych modeli SKIL), kupiłem drugą na 230V z długim kablem i po problemie. Te może kiedyś przerobie na Li-Ion ale na chwile obecną nie ma czasu i nie czuje takiej potrzeby ;) bo tutaj znowu wszędzie gdzie potrzebuję użyć mam zasilanie 230V...

Kolejna sprawa brak nerwicy jak potrzeba użyć, a zapomniało się naładować akumulatora ;)