Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401

18 Sty 2020 12:21 450 21
  • Poziom 9  
    Witam.
    Szukam zamiennika trafopowielacza o symbolu 3112-800-01401 15,6kHz.
    Nie mogę znaleźć żadnej informacji na jego temat.
    Może ktoś z kolegów potrafi mi pomóc?
    Trafopowielacz siedzi w zabytkowym terminalu komputerowym Videoton VDN 52500.
    Niestety nie posiadam również żadnego schematu urządzenia.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Kineskop 12 cali? Czy na pewno jest to trafopowielacz? Bo lata produkcji sugerują zwykłe trafo WN. Być może podejdzie trafo od Veli 203 , lub jeśli to faktycznie trafopowielacz, to może od Biazeta TMP 201. Daj jakieś foto tego cuda.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź. Kineskop chyba 14" zielony. Poniżej zdjęcia tego cuda. Do jednej z nóg jest dolutowany drucik, który jest chyba przepalony.
    Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401
    A obraz w ogóle jest? Napięcie anodowe i pozostałe?
  • Poziom 9  
    Po podłączeniu występuje zwarcie na linii 24V. W zasilaczu przepala się bezpiecznik i tranzystor 2N2905A. Po naprawie zasilacza i odłączeniu płytki z tym trafo jest stabilne 24V. Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne i sprawdziłem elementy na płytce tego trafo. Wcześniej był uszkodzony BU407D, który został wymieniony. Dioda przy BU407D sprawna, nie znalazłem innych uszkodzeń.
  • Poziom 27  
    Nie wykluczam trafa , ale jeśli uszkadza się tranzystor linii to zimne luty na sterowaniu bazy i przede wszystkim kondensator od kolektora do masy koniecznie wymienić.
    Sterowanie BU407D jak jest zrobione? Własny generator, czy sterowany z TTL terminala? Jeśli masz oscyloskop, sprawdź przebieg na bazie BU. Jeśli odchylanie pionowe jest na TDA1170S, i jest z tego samego 24V zasilane to tam może być problem. Do prób możesz w szereg z zasilaniem wstawić żarówkę 24V/70W. Daj zdjęcia płyty zasilacza i odchylania.
  • Poziom 9  
    Odchylanie pionowe jest na TDA2653A. Fotki zasilacza i odchylania:

Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401
    ArturAVS napisał:
    Do prób możesz w szereg z zasilaniem wstawić żarówkę 24V/70W.

Zrób to, jak masz wylutowany trafopowielacz to włącz i zobacz czy żarówka zaświeci. Jeśli tak, to przyczyną nie jest transformator.
    united-pl napisał:
    Po naprawie zasilacza i odłączeniu płytki z tym trafo jest stabilne 24V.

Znaczy się bez podłączonego całego bloku odchylania?
  • Poziom 5  
    ArturAVS napisał:
    Jeśli odchylanie pionowe jest na TDA1170S,
    To chyba w Veli 202 Ty wiesz o czym ty piszesz?
    pajacekkk napisał:
    Ty wiesz o czym ty piszesz?

Ja doskonale wiem o czym piszę.
  • Poziom 5  
    Obawiam sie, że nie bo w tym odchylaniu 1170 nie ma
    pajacekkk napisał:
    Obawiam sie, że nie bo w tym odchylaniu 1170 nie ma

Przeczytaj wszystko ze zrozumieniem, bo pleciesz bzdury;
    ArturAVS napisał:
    Jeśli odchylanie pionowe jest na TDA1170S

Jeśli. A nie jest, bo Kolega odpowiedział.
    united-pl napisał:
    Odchylanie pionowe jest na TDA2653A
  • Poziom 9  
    Na wstępie dzięki Panowie za zainteresowanie.

Spokojnie, nie ma co się spierać.
    Kolega ArturAVS nie twierdzi, że u mnie odchylanie jest na TDA1170S.
    Zasugerował tylko, że może być problem jeśli odchylanie jest na TDA1170S i jest zasilane z tej samej linii 24V.

ArturAVS napisał:
    Zrób to, jak masz wylutowany trafopowielacz to włącz i zobacz czy żarówka zaświeci. Jeśli tak, to przyczyną nie jest transformator.

Ok, zrobię jak piszesz.
    ArturAVS napisał:
    Znaczy się bez podłączonego całego bloku odchylania?

Tak, bez podłączonego całego bloku odchylania.
    bajdu napisał:
    Nie wykluczam trafa , ale jeśli uszkadza się tranzystor linii to zimne luty na sterowaniu bazy i przede wszystkim kondensator od kolektora do masy koniecznie wymienić.

Kondensator sprawdzałem i wydaje się być dobry. Zimne luty raczej zlikwidowałem - całość przelutowałem na nowo.
  • Poziom 27  
    Kondensator sprawdzałeś miernikiem pojemności? Z doświadczenia wiem że kondensatory mogą mieć utratę częściową pojemności lub dostają przerwę pod wyższym napięciem.
  • Poziom 9  
    bajdu napisał:
    Kondensator sprawdzałeś miernikiem pojemności? Z doświadczenia wiem że kondensatory mogą mieć utratę częściową pojemności lub dostają przerwę pod wyższym napięciem.

Tak, miernikiem. Ok, w takim razie ten kondensator do wymiany.
    Jakieś postępy?
  • Poziom 36  
    Tu jest opisany sposób badania trafopowielaczy za pomocą testera, oraz inny sposób, za pomocą generatora przebiegu prostokątnego oraz oscyloskopu.
    Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401 Jaki zamiennik trafopowielacza 3112-800-01401

Sposób z generatorem i oscyloskopem z powodzeniem używałem zanim zbudowałem ten tester. Żródłem przebiegu prostokątnego był radziecki miernik analogowy 43104, miał on wbudowany generator przebiegu prostokątnego 1kHz, o amplitudzie 4,5V.
  • Poziom 9  
    Niestety, nie znalazłem w domu odpowiedniej żarówki. Jednakże po podłączeniu wszystkiego bez wlutowanego trafo mam stabilne 24V na zasilaczu. Nic nie ulega uszkodzeniu.
    united-pl napisał:
    Jednakże po podłączeniu wszystkiego bez wlutowanego trafo mam stabilne 24V na zasilaczu

Z odchylaniem pionowym?
  • Poziom 9  
    ArturAVS napisał:
    Z odchylaniem pionowym?

Tak. Wszystkie płytki wpięte. Brak tylko trafo.
    united-pl napisał:
    Brak tylko trafo

Uuuu, zły znak. Spróbuj rozrysować układ uzwojeń i co one zasilają, może na którymś obciążeniu strony wtórnej jest zwarcie.