Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nRF24L01+ - problem z IRQ

18 Sty 2020 17:11 264 2
 • Poziom 8  
  Cześć,
  Mam zapytanie dotyczące przerwania IRQ w module radiowym nRF24L01+. Moduł pracuje jako nadajnik. Wykorzystuję w nim funkcję potwierdzenia odbioru. Pomyślne odebranie danych przez odbiornik powinno skutkować wystawieniem w nadajniku stanu niskiego na IRQ. Ten sygnał chcę podać na wejście przerwania mikrokontrolera ATmega32A. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, tzn. zwykle chwilę po nadaniu pakietu IRQ przechodzi w stan niski na ok. 19 ms i powraca do stanu wysokiego, lecz zdarza się, że IRQ pozostaje w stanie niskim, aż do przeprowadzenia ponownej transmisji, co widać na poniższym zrzucie z analizatora stanów logicznych (kanał 0 - pin IRQ). Pakiety są jednak zawsze odbierane poprawnie.
  nRF24L01+ - problem z IRQ

  Zauważyłem, że problem występuje rzadziej, gdy pakiety nadawane są w większych odstępach czasu tzn. > 1s. Co może być przyczyną braku powrotu IRQ do stanu wysokiego? Po każdej transmisji następuje reset(), który ustawia rejestr STATUS na wartość 0x70.
  nRF24L01+ - problem z IRQ
  Funkcję odpowiedzialną za przeprowadzenie transmisji oraz reset umieszczam poniżej.
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod  Po stronie odbiornika wykorzystuję IRQ jako przerwanie dla mikrokontrolera, iż są odebrane nowe dane, które musi przesłać po USART do PC. Procedura obsługi przerwania to transmisja po USART odebranego właśnie pakietu danych. Tam działa to bez problemu.

  Dodaje jeszcze zrzut z sygnałem na 2. kanale informującym o fakcie nadania pakietu:
  nRF24L01+ - problem z IRQ

  Zdarza się, że IRQ reaguje poprawnie na każdą pomyślną transmisje:
  nRF24L01+ - problem z IRQ

  Dziękuję za zainteresowanie moim problemem, liczę na pomoc i pozdrawiam!
 • Poziom 39  
  Nie jest to przypadkiem podróbka tego modułu? Na rynku jest bardzo dużo lepszych bądź gorszych kopii tego układu. Możesz ewentualnie spróbować:
  - zapętlić procedurę kasowania flag w rejestrze STATUS tak długo aż zostanie wyzerowany pin IRQ albo zostanie przekroczona jakaś ilość cykli
  - wyłączyć przerwanie w CONFIG i uruchamiać je ponownie przed nadaniem kolejnej paczki.
 • Poziom 15  
  Spróbuj dodać kondensator od 10 do 47 mikrofaradów na nóżkach zasilających.
  Im bliżej, tym lepiej.