Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa lampek choinkowych LED 500 sztuk

pawell36 18 Jan 2020 17:15 1965 18
Renex
    pawell36
    Level 5  
    Posiadam lampki choinkowe LED 500 sztuk. Przestały świecić, na wyjściach ścieżek na żarówki nie ma napięcia. Po zdjęciu drugiej części obudowy zobaczyłem, że część płytki jest przytopiona i jedna nóżka jakiegoś elementu całkiem odpadła. Da się coś z tego zrobić, żeby świeciło? Miganie nie jest potrzebne byle by świeciły. Zaznaczam, że są to diody LED.
    Naprawa lampek choinkowych LED 500 sztukIMG_202001...170745.jpg Download (5.7 MB) Naprawa lampek choinkowych LED 500 sztukIMG_202001...170751.jpg Download (5.9 MB) Naprawa lampek choinkowych LED 500 sztukIMG_202001...170754.jpg Download (4.35 MB)
    Attachments:
  • Renex
  • Helpful post
    Pedros050
    Level 43  
    Wszystkie 4 diody prostownicze do wymiany. Coś czuje że trzymałeś sterownik na zewnątrz mieszkania w zimie. Dostała się wilgoć i woda zrobiła swoje.
    anders11
    Level 30  
    PITERRR wrote:
    Wszystkie 4 diody prostownicze do wymiany. Coś czuje że trzymałeś sterownik na zewnątrz mieszkania w zimie. Dostała się wilgoć i woda zrobiła swoje.

Oraz ścieżki pod nimi
  • Renex
    pawell36
    Level 5  
    To się stało jak były zawieszone na zewnątrz w okolicach świąt. Był zabezpieczony przed wodą i wilgocią, ale najwyraźniej nie było dobrze...😏😔

Dodano po 10 [minuty]:

A tak z tych elementów, które są tu, to nie da się nic zrobić?🤔
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    pawell36 wrote:
    Przestały świecić, na wyjściach ścieżek na żarówki nie ma napięcia.
    I nie będzie.
    Co ma załączać triaki, skoro "zdechł" sterownik? :cry:

Edit:

pawell36 wrote:
    A tak z tych elementów, które są tu, to nie da się nic zrobić?🤔

Przypuszczam że: tak.
    Należałoby wykonać pomiar napięcia (czerwona ramka/czarna strzałka).
    pawell36
    Level 5  
    Ok, czyli jeśli chciałbym je naprawiać, to trzeba części kupić i złożyć. Podeśle ktoś link do jakiegoś postu, co trzeba kupić i jak popodłączać, żeby LEDy działały bez sterownika? Czytałem dzisiaj taki artykuł, ale go zgubiłem gdzieś
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    pawell36 wrote:
    Ok, czyli jeśli chciałbym je naprawiać, to trzeba części kupić i złożyć.
    Nie koniecznie. Aby diody LED (o ile nie są uszkodzone) świeciły:
    pawell36 wrote:
    Miganie nie jest potrzebne byle by świeciły
    Należy wpierw sprawdzić napięcie w oznaczonych punktach (#5).

UWAGA :!: :!: :!: , podczas pomiarów należy zachować szczególną ostrożność.
    pawell36
    Level 5  
    Miernikiem czy probówką?

Dodano po 1 [minuty]:

Co ciekawe, gdy przykładam probówkę do wyjścia z płytki na żarówki, na na chwileczkę lekko zaświecają się niebieskie żarówki, ale zaraz gasną. Po wyłączeniu i włączeniu prądu to samo, ale nie za każdym razem
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    pawell36 wrote:
    Miernikiem czy probówką?
    Miernikiem (multimetr ustaw na pomiar napięcia: 500VDC.

O ile napięcie w zaznaczonych punktach (czerwona ramka > czarna strzałka) wynosi około 240VDC, to wystarczy połączyć punkty na PCB, zaznaczone czarną ramką.
    pawell36
    Level 5  
    Sprawdziłem na zakresie 1000V (bo 500 nie mam😅) i nic nie pokazało, pokazało dopiero na zakresie do 20 i wyszło 0.20 V spadało co chwilę o jedną setną

Dodano po 5 [minuty]:

O ile napięcie w zaznaczonych punktach (czerwona ramka > czarna strzałka) wynosi około 240VDC, to wystarczy połączyć punkty na PCB, zaznaczone czarną ramką.[/quote]

Wynosi duuużo mniej
    Więc?
    😔🤔
    gumisie
    Level 43  
    Patrząc na to zdjęcie odnoszę wrażenie że w zaznaczonym miejscu i nie tylko w tym, "szlak trafił" ścieżki.
    Należałoby sprawdzić je na tzw. ciągłość.
    pawell36
    Level 5  
    gumisie wrote:
    Patrząc na to zdjęcie odnoszę wrażenie że w zaznaczonym miejscu i nie tylko w tym, "szlak trafił" ścieżki.
    Należałoby sprawdzić je na tzw. ciągłość.

Ścieżka przewodzi, nie jest zniszczona (znaczy nom w idealnym stanie nie jest😂😔😏, ale przewodzi)
    gumisie
    Level 43  
    pawell36 wrote:
    Ścieżka przewodzi, nie jest zniszczona (znaczy w idealnym stanie nie jest, ale przewodzi)
    Więc należałoby skorzystać z porady:
    PITERRR wrote:
    Wszystkie 4 diody prostownicze do wymiany
    (1N4007)

@piterrr_
    , przepraszam ale dopiero przed chwilą przyjrzałem się dokładnie temu zdjęci.
    Pedros050
    Level 43  
    @gumisie Nie mam żalu ale nie wiem czy ten sterownik da się jeszcze uratować. Bo jeśli sama wymiana diod nie pomoże. Jedynie tak jak pisałeś przerobić na świecenie ciągłe.
    pawell36
    Level 5  
    PITERRR wrote:
    @gumisie Nie mam żalu ale nie wiem czy ten sterownik da się jeszcze uratować. Bo jeśli sama wymiana diod nie pomoże. Jedynie tak jak pisałeś przerobić na świecenie ciągłe.

Nie chodzi mi o to żeby migały czy nie, tylko żeby w ogóle świeciły...

Dodano po 1 [minuty]:

gumisie wrote:
    pawell36 wrote:
    Ścieżka przewodzi, nie jest zniszczona (znaczy w idealnym stanie nie jest, ale przewodzi)
    Więc należałoby skorzystać z porady:
    PITERRR wrote:
    Wszystkie 4 diody prostownicze do wymiany
    (1N4007)

@piterrr_
    , przepraszam ale dopiero przed chwilą przyjrzałem się dokładnie temu zdjęci.

Nom jeden ewidentnie widać, że nawet nóżka odpadła, więc nie miało szans przewodzić i sprawdziłem, drugi też nie działa, pozostałe dwa chyba są ok
    gumisie
    Level 43  
    pawell36 wrote:
    Nie chodzi mi o to żeby migały czy nie, tylko żeby w ogóle świeciły...
    Wymień te cztery diody (1N4007) i sprawdź napięcie: załącznik, #5.
    sq9etc
    Level 12  
    pawell36 wrote:
    Posiadam lampki choinkowe LED 500sztuk. Przestały świecić, na wyjściach ścieżek na żarówki nie ma napięcia. Po zdjęciu drugiej części obudowy zobaczyłem, że część płytki jest przytopiona i jedna nóżka jakiegoś elementu całkiem odpadła. Da się coś z tego zrobić, żeby świeciło? Miganie nie jest potrzebne byle by świeciły. Zaznaczam, że są to diody LED.

Popatrz, wygląda na to, że mam chyba ten sam sterownik. Nawet ta sama dioda straciła nóżkę. U mnie jeszcze jest ten problem, że nie dochodzi napięcie AC. Musi być gdzieś przerwa w przewodzie zasilającym. Nic dziwnego, bo te badziewne lampki psują się od samego patrzenia na nie.
    pawell36
    Level 5  
    Witam, chciałbym wątek teraz odświeżyć.
    Jako że ostatnio wymieniałem diody prostownicze w innej rzeczy, postanowiłem, że jak mam już kupione, to warto by zabrać się za te lampki. Zgodnie z radą jednego z komentujących wymieniłem wszystkie diody prostownicze w układzie. Efekt widać. Zielone ledy świecą dobrze, ale tylko one. Niebieski lekko się żarzy, a żółty i czerwony chyba wcale. Jakieś pomysły, co dalej? Wysyłam też zdjęcie sterownika po wymianie diod prostowniczych
    Naprawa lampek choinkowych LED 500 sztuk Naprawa lampek choinkowych LED 500 sztuk