Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mam pytanie jakie gniazdo 400 V przy poborze 66 kW

18 Sty 2020 18:32 1371 34
  • Poziom 4  
    Moje pytanie brzmi przyczepa gastronomiczna, będzie gniazdo przyłączeniowe. Pobór prądu 66 kW.
    Jakie wielkie powinno być gniazdo przyłączeniowe? ile amperów?
    I ile kwadrat powinien mieć przekrój przewodu z gniazda do rozdzielni głównej? odległość max. 2m.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi, porostu chce se porównać i upewnić się czy wszystko się zgadza.
  • Moderator
    mess16 napisał:
    Moje pytanie brzmi przyczepa gastronomiczna , będzie gniazdo przyłączeniowe .Pobór prądu 66 KW

Specjalizacja instalacje elektryczne i nie potrafisz prądu wyliczyć? Napisz jak próbowałeś to zrobić, odpowiemy czy poprawnie.
  • Poziom 25  
    mess16 napisał:
    Pobór prądu 66 KW
    Przyczepka gastronomiczna tyle mocy potrzebuje.. będziesz tam jedzenie na wytłaczarkach produkował??? Może 6,6kW??? Bo z danych, które podałeś wychodzi mi 165A! Wybacz, ale BARDZO mnie to dziwi!
  • Poziom 4  
    I jak zwykle więcej złośliwości , niż konkretniej odpowiedzi. Taki projekt . Klient tak chce. Nie mi dyskutować. Widać że więcej tu ludzi co udawają że się znają. Lepiej komentować coś, co nie w temacie.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Proszę poprawnie podać dane o które proszą kol. i więcej pokory bo to kol. potrzebuje pomocy a odpowiadający istotnych i poprawnych danych.
    3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś lub nie podjąłeś próby samodzielnej diagnozy. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji.

• Poziom 33  
    Tutaj niema zadnej zlosliwosci. Jestes na forum technicznym, scislym i jako takie ma ono swoje wymagania. Dostosuj sie do tego poniewaz moze Ci sie jeszcze przydac; tym bardziej, ze wykonujesz usluge ktora powinna byc jasno i bezpiecznie udokumentowana. I wlasnie powinienes dyskutowac z klientem poniewaz odpowiadasz wlasnym dupskiem za poprawne jej wykonanie.
    Poprawnosc zapisu jednostki etc sa podstawa w tej dziedzinie.
  • Moderator - Elektryka
    mess16 napisał:
    I jak zwykle więcej złośliwości , niż konkretniej odpowiedzi.

Nie widzę żadnych złośliwości.
    Proszę zapytanie napisać zgodnie z 3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.
    Jednostką mocy jest kW. Piszemy to małą literą k i dużą W.
    66kW jest warością nierealną dla przyczepy gastronomicznej, więc zdziwienie użytkowników jest uzasadnione.
  • Poziom 4  
    Piece po 19 kW X4 sztuki plus urządzenia grzewcze . Mój błąd że źle wpisałem ( kW ). Ale nikt nie udzielił konkretniej odpowiedzi. Jeden osoba co do gniazda ale takiego nie ma . A przekrój przewodu.
  • Moderator
    mess16 napisał:
    Piece po 19 kW X4 sztuki plus urządzenia grzewcze

Jezu, tam będzie wytop żelaza? Czy ta przyczepa ma hektar powierzchni? Przecież dmuchawą 30 kW (jedną) ogrzewałem kiedyś całą halę przemysłową! A tu 4 x 19 kW... Wszak dwa grzejniki po 1,5 kW to mieszkanie ogrzeją...
  • Moderator - Elektryka
    mess16 napisał:
    Piece po 19 kW X4 sztuki plus urządzenia grzewcze
    Dobrze by było gdybyś zamieścił warunki przyłączenia. Masz w ogóle takowe, czy tylko sobie gdybasz?
  • Poziom 27  
    Przecież przy takiej mocy to już licznik półpośredni potrzebny. Zamieść skan warunków przyłączenia.
  • Poziom 42  
    Coś chyba nie do końca jest jasne. Przyczepa to przyczepa, ma w miarę określoną kubaturę. Nawet naczepa od tira niech będzie. Odpalenie jednoczesne 76kW pieca w takiej kubaturze to ugotowanie... obsługi.

Zresztą cztery piece to już 76kW a nie 66. Do tego
    mess16 napisał:
    urządzenia grzewcze
  • Poziom 27  
    Drugą sprawą jest sama instalacja w przyczepie... Jest już wykonana? Zabezpieczone każde urządzenie, gniazdo? Skoro jest to przyczepa to znaczy mobilna i mobilne powinno być przyłączanie zasilania. Może starczyłyby złącza 125A, choć przy takich mocach to już Powerlocki i gumowe przewody jednożyłowe do rozdzielni...
  • Moderator
    takijasiu napisał:
    Przykładowy piec gastronomiczny 18.6 kW:
    Myślisz, że można wstawić go do przyczepki gastronomicznej? I jeszcze trzy inne?

Dodano po 1 [minuty]:

takijasiu napisał:

Koledzy się dziwią, że projekt nietypowy. A może to zamawiaja jakaś jednostka administracji publicznej (np. wojsko) i tam nie ma rzeczy niemożliwych.

Są. Niemożliwe jest ominięcie etapu dokumentacji, czyli projektu. Chyba, że ktoś usilnie chce dostać się do pierdla. Czasy Pomysłowych Dobromirów są już, na szczęście, poza nami.
  • Poziom 42  
    O taki projekt nie pyta się na forum. To nie lampka co będzie przyłączana do gniazdka. Na taką inwestycję w pierwszym rzędzie powinien powstać projekt. Tego nie robi laik.
  • Moderator Elektrycy
    Patrząc na to, że będzie to
    mess16 napisał:
    Piece po 19 kW X4 sztuki plus urządzenia grzewcze .

To będzie moc zainstalowana na poziomie 76kW, do tego zapewne inne urządzenia w przyczepie, liczmy z 10kW.
    Czyli moc zainstalowana na poziomie 86kW.

Zakładając, że nikt nie włączy na 100% wszystkiego, moc szczytowa będzie na poziomie powiedzmy 45-50kW.
    Przy tej mocy, dla zabezpieczenia np. gG100A, odpowiednim byłby miedziany kabel w izolacji XLPE 4x50+25 - zakładam 5m.
    Proponowane gniazdo gniazdo stałe 125A 3P+Z+N 400V IP67 z podejściem na przewody 50mm2.

Do tego trzeba zweryfikować:
    Możliwości przyłączeniowe w rozdzielnicy, moc przyłączeniową dostępną, warunki zwarciowe i spadek napięcia przy mocy szczytowej.
  • Moderator
    kozi966 napisał:
    Zakładając, że nikt nie włączy na 100% wszystkiego, moc szczytowa będzie na poziomie powiedzmy 45-50kW.

Nierealne. Nikt nie montuje urządzeń w takiej dziupli aby z nich korzystać na zasadzie albo - albo. Owszem, one nie zawsze muszą być włączone wszystkie, ale będą momenty, kiedy tak właśnie będzie. I współczynnik jednoczesności musi w tej sytuacji mieć wartość 1.
  • Poziom 36  
    Panowie podgrzewacz płynnego metalu "Balzer" na prawie 1,5 tony Alu ma w jednej z wersji 110 kW ma utrzymać ok. 680~720°C.
    Ja poprosiłbym o foto tabliczek znamionowych , i policzyć moc rzeczywistą tu na forum.

Potem najlepiej foto warunków przyłącza.
    Nie powinno być wtedy problemu z policzeniem obciążenia.
    To tak na początek.
  • Moderator
    jurekk55 napisał:

A skąd ma mieć warunki przyłączenia skoro chce się podłączać wtyczką do gniazda.
  • Moderator Elektrycy
    retrofood napisał:
    I współczynnik jednoczesności musi w tej sytuacji mieć wartość 1.

Nawet w przemysłowych kuchniach nie spotkałem się z takim współczynnikiem równoczesności. Z resztą w przyczepie musiałaby być niezła wentylacja obsługująca cały ten chaos.
    Niemniej jednak zakładając trochę więcej (75kW) i zabezpieczenie gG125A, kabel w izolacji XLPE 50mm2 dalej wytrzyma.
    Problem zaczyna się od zabezpieczenia 160A.
    Niemniej jednak przy takim połączeniu to ja bym się bał iść w gniazdo...
  • Moderator
    kozi966 napisał:
    retrofood napisał:
    I współczynnik jednoczesności musi w tej sytuacji mieć wartość 1.

Nawet w przemysłowych kuchniach nie spotkałem się z takim współczynnikiem równoczesności.

W kuchniach to oczywiste, bo one są (muszą być) przygotowane na wiele celów i tam urządzenia mogą być bardziej różnorodne. No i miałem na myśli tylko te 4 wspomniane piece. Przyczepa jest zbyt mała by wstawiać tam piec pracujący rzadko albo wcale. Dlatego uważam, że trzeba uwzględniać całą ich moc. Wszystkich czterech.
    kozi966 napisał:

Niemniej jednak zakładając trochę więcej (75kW) i zabezpieczenie gG125A, kabel w izolacji XLPE 50mm2 dalej wytrzyma.
    Problem zaczyna się od zabezpieczenia 160A.
    Niemniej jednak przy takim połączeniu to ja bym się bał iść w gniazdo...

Ja sobie gniazda i wtyki nie wyobrażam w ogóle. I wciąż czekam na realne przedstawienie sytuacji przez Autora.
  • Poziom 36  
    retrofood napisał:
    jurekk55 napisał:

A skąd ma mieć warunki przyłączenia skoro chce się podłączać wtyczką do gniazda.

Z tym pojechał po bandzie. Podłączenie stycznikiem do sieci. Potem rozdział na gniazda.

Podłączenie gniazdami 63A razy xxx? Starczy miejsca na ścianach?
    Dobra ,teraz na serio ...zadanie z trzema niewiadomymi autor niech zamieni na równanie z dwoma niewiadomymi.
    Lista sprzętu z tabliczkami znamionowym i ,a nie szacunkowe dane.

I info co uzgodnił e ZE bo do lampy na parkingu ani do szafy hipemarketu nikt mu nie da się podłączyć z tak szacowanym poborem.

PS.Jeszcze jeden "drobiazg" , 4 żyły?? Chyba 5 , nie jestem przekonany że ktoś się podłoży i zamontuje tą instalacje przy takim poborze i to w warunkach polowych z pominięciem PE.
  • Moderator Elektrycy
    A co autor ma uzgadniać z ZE, jak to ktoś z budynku mu ma zasilanie wystawić z rozdzielnicy?

jurekk55 napisał:
    Podłączenie gniazdami 63A razy xxx? Starczy miejsca na ścianach?

Są gniazda np. 125A.

Autor powinien opierać się na projekcie, a nie na założeniach na forum. Ktoś się pod tym podpisał. My tutaj możemy jedynie przybliżyć możliwe założenia i podać przykładowe rozwiązanie, które wcale nie musi odpowiadać sytuacji na miejscu.
  • Poziom 26  
    Wszyscy ostro dyskutują zamiast doczytać do końca co autor napisał:
    mess16 napisał:
    Z góry dziękuje za odpowiedzi, porostu chce se porównać i upewnić się czy wszystko się zgadza.

Czyli ma projekt i ktoś mu to robi a on chce wiedzieć czy jest to ok.
  • Poziom 20  
    mess16 napisał:
    Pobór prądu 66 kW. ile amperów?

mess16 napisał:
    Widać że więcej tu ludzi co udawają że się znają.

Ale ja nie udaję, ja się naprawdę nie znam.

Są gniazda do 660A, więc nie straszcie, że się nie da. Przykładowe 660A EPIC®POWERLOCK kanał obudowy panelowej 660 A na złącze zagniatane do 240 mm²
    mess16 napisał:
    porostu chce se porównać

Tutaj wersja 400A:
    EPIC®POWERLOCK kanał obudowy panelowej 400 A na zacisk śrubowy do 120 mm²
  • Moderator
    KonradGatek napisał:

Są gniazda do 660A, więc nie straszcie, że się nie da.

Nikt nie mówi, że się nie da, bo na świecie wszystko się da. Nawet zmartwychwstanie już się raz udało. Tylko odpowiedz ile takich gniazd w życiu spotkałeś w realu, nie na obrazku? A przyczepa ma to do siebie, że przyczepiona może się przemieszczać. I jakie ma szansę natknięcia się na takie gniazdo? Pewnie takie jak samochód elektryczny na spotkanie ze stacją ładowania.
  • Poziom 27  
    retrofood napisał:
    Tylko odpowiedz ile takich gniazd w życiu spotkałeś w realu, nie na obrazku?

Powerlocki już sugerowałem wyżej. A spotkałem dość często na dużych koncertach plenerowych zasilanych z agregatu/ów. Najczęściej właśnie do odbiorów dużej mocy i połączeń pomiędzy agregatami w pracy synchronicznej.
    Zdarzyło mi się zwijać 120-stke w gumie razy pięć żył długości 25m. ;)
  • Poziom 4  
    Witam panowie moc 66 kW to jest moc maksymalna z zapasem . Po podliczeniu wszystkich urządzeń z zapasem 3 kW. 4 piece podałem do przykładu , bo ktoś pisał że skąd tyle kW. To nie jest przyczepa na Polske więc nie interesuje mnie moc przyłącza. Mnie tylko interesuje przyczepa i zakonczeni wtyczkami ,i to wszystko . Maksymalna długość przewodu od gniazd do rozdzielni to max z 2 mb . Tak dla wyjaśnienia.
  • Poziom 33  
    Wtyczki wtyczkami, a jesteś pewien, że w miejscu gdzie będzie przyczepa będzie gniazdo doń pasujące? (Pomijając inne kwestie)