Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMI68N14EU/01 - Błąd zamka drzwi E06

18 Jan 2020 21:28 606 6
 • Level 7  
  Witam

  Pacjent podany w temacie, uruchamia się i po chwili wyświetla błąd E06 (awaria zamka drzwi).

  Na płycie z powodu zawilgocenia wystąpiło zwarcie (między pinami zaznaczonymi na pomarańczowo). Po tym zwarciu zmywarka przestała dawać znaki życia.
  Wymieniony został przekaźnik (zaznaczony na niebiesko) i zmywarka odżyła. Niestety wywala błąd E06.

  Sprawdziłem przejście od czujnika Halla do płyty sterującej, jest OK.
  Rezystancja czujnika wynosi 6.2Ω niezależnie czy drzwi są zamknięte czy otwarte.
  Napięcia na elemencie zaznaczonym na czerwono są odpowiednio 13V i 5V.
  Brak napięcia na pinach oznaczonych 1 i 2 (tu przychodzi czujnik od drzwi).

  Przekopałem forum i nie znalazłem co jeszcze można sprawdzić, poza tym nie wiem co ma generować napięcie dla czujnika, żeby prześledzić ścieżkę.

  Proszę o pomoc, bo szkoda mi tego sprzętu wyrzucać i chciałbym, aby jeszcze trochę pochodził.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 36  
  Sprawdź dokąd idą ścieżki od pinów 1 i 2 (zielone) i zobacz czy nie ma tam popalonych elementów. Do dwóch pinów po lewej stronie od tych 1 i 2 podłączony jest główny włącznik a więc występuje na nich napięcie sieci, przy zwarciu do nich jakieś elementy zasilania halotronu (a i on sam) mogły ulec uszkodzeniu.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 7  
  Udało mi się prześledzić ścieżki i dochodzą one do rezystorów (zaznaczone strzałkami). Jest przejście na jedną nóżkę rezystora, niestety żaden z nich nie ma przejścia. Doszedłem do tego, że jeden rezystor powinien mieć 150Ω drugi 270Ω. W żaden sposób mój miernik nie pokazuje przejścia na tych rezystorach. Ścieżka za rezystorem 150Ω ma przejście do elementu zaznaczonego w poście nr. #1 na czerwono, na nóżkę 13V. Druga ścieżka na 90% idzie do chipa, nie miałem czasu jej dokładnie prześledzić. Zmywarka Bosch SMI68N14EU/01 - Błąd zamka drzwi E06
 • Helpful post
  Level 36  
  kacpior_k wrote:
  Ścieżka za rezystorem 150Ω ma przejście do elementu zaznaczonego w poście nr #1 na czerwono, na nóżkę 13V

  Czyli na stabilizator 78M05, na jego wejście, na którym powinno być ok. 13,5V. Ścieżka z pin 2 przez rezystor 270Ω idzie na masę (obudowa 78M05), a bezpośrednio idzie do punktu zaznaczonego strzałką na zdjęciu poniżej. Sprawdź rezystor 22kΩ i znajdź port mikroprocesora do którego z tego rezystora dociera sygnał. Sprawdź ten port multimetrem (test diody lub omomierz) czy nie jest uszkodzony. Jeśli OK to wymień te dwa rezystory, sprawdź ścieżki na płycie (przy złączu trochę sfatygowane) i dobrze byłoby zweryfikować sprawność halotronu w zamku bo obawiam się ze został uszkodzony.
 • Level 7  
  Zmywarka Bosch SMI68N14EU/01 - Błąd zamka drzwi E06
  Sprawa wygląda tak:

  Sprawdziłem całą ścieżkę od rezystora 22kΩ i dotarłem przed omawiany wcześniej rezystor 270Ω, a nie do obudowy stabilizatora. Ścieżka jest ok. Natomiast rezystor 22kΩ nie ma przejścia (nawet napis wyparował), rezystor 270Ω obok niego też na wszelki wypadek sprawdziłem i też nie ma przejścia. Cała ścieżka kończy się w obszarze zaznaczonym kółkiem - ten obszar znajduje się dokładnie pod chipem.

  Wygląda na to, że mam cztery oporniki do wymiany i nie mam gwarancji, że coś jeszcze nie padło :-(.

  P.S. Stabilizator, o którym mówisz ma na mojej płycie oznaczenie 8M05BG

  EDIT:
  Widzę, że temat umarł. Szkoda.

  Zrobię mały update.

  Wymieniłem cztery oporniki opisane wcześniej i... na stykach pojawiło się 0,2V. Wydaje mi się, że coś może być nie tak z przekaźnikiem znajdującym się obok złącza czujnika zamka. Nie wiem jak go sprawdzić, żeby się upewnić. Ścieżki zamka przechodzą przez ten przekaźnik. Jak zmierzyłem multimetrem opór miedzy dwoma punktami przechodzącymi przez przekaźnik, to oporność wyniosła <1kΩ , ale zaczęła szybko rosnąć zatrzymując się w okolicach 14kΩ. Przekaźnik ma oznaczenie SONG CHUAN 899-1CH-F-C G15.

  Może ktoś podpowiedzieć jak sprawdzić, ten przekaźnik? Chciałbym naprawić tą płytkę, bo serwis boscha żąda takich pieniędzy za nową, że za nie można kupić dwie używane zmywarki...
 • Level 36  
  kacpior_k wrote:
  Widzę, że temat umarł. Szkoda.
  Ty pytasz, my tylko odpowiadamy. Płytka jest w Twoich rękach, my korespondencyjnie jej nie naprawimy.
  kacpior_k wrote:
  na stykach pojawiło się 0,2V
  Na których i jak mierzone?
  kacpior_k wrote:
  Sprawdziłem całą ścieżkę od rezystora 22kΩ i dotarłem przed omawiany wcześniej rezystor 270Ω, a nie do obudowy stabilizatora. Ścieżka jest ok.
  Jednak ja sugerowałem sprawdzenie tego toru w "drugą" stronę
  alekt77 wrote:
  Sprawdź rezystor 22kΩ i znajdź port mikroprocesora do, którego z tego rezystora dociera sygnał. Sprawdź ten port multimetrem (test diody lub omomierz) czy nie jest uszkodzony
  Jeśli po Twoich pomiarach...
  kacpior_k wrote:
  rezystor 22kΩ nie ma przejścia (nawet napis wyparował), rezystor 270Ω obok niego też na wszelki wypadek sprawdziłem i też nie ma przejścia.
  To wypada jednak sprawdzić jak pisałem do, którego portu mikroprocesora idzie sygnał z rezystora 22kΩ i sprawdzić ten port (chociaż obstawiałbym, że jest uszkodzony).
  kacpior_k wrote:
  coś może być nie tak z przekaźnikiem znajdującym się obok złącza czujnika zamka

  Ten przekaźnik nie ma nic wspólnego z obwodem zamka.
  kacpior_k wrote:
  Ścieżki zamka przechodzą przez ten przekaźnik
  Ścieżki przechodzą nie "przez" tylko pod przekaźnikiem. Najlepiej jednak będzie jeśli powierzysz ten sterownik w ręce fachowca, może spróbuj tu: :arrow: Link
 • Level 7  
  Witam

  Naprawa mojej płytki jest, nazwijmy to, pracą zbiorową. Ja próbuje z waszą pomocą zrobić diagnozę tej płytki i samemu sprawdzić co potrafię, natomiast samej wymiany elementów dokonuje ktoś inny, ponieważ ja nie mam ani sprzętu ani umiejętności, żeby to zrobić. Niestety osoba, która dokonuje tych napraw niezbyt dobrze zna się na tego rodzaju układach, więc tak na prawdę robi to o co ja poproszę.

  Skończy się na tym, że oddam ten układ do kogoś kto się na tym zna, może nawet do firmy z linka.

  Dziękuję za poświęcony czas i wiedzę.

  Jak płytka wróci z naprawy i będę miał jak to napiszę jak to się skończyło.