Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dantax subwoofer push pull podłączenie

18 Sty 2020 22:56 297 9
  • Poziom 5  
    Witam, to moje pierwsze doświadczenie z takim subwooferem także nie wiem co i jak.
    Zlutowałem jak narazie taki wzmacniacz Link.
    Ma być w samochodzie i mam na ten temat pare pytań.
    1. Jest tam taka rura, jako wlot powietrza i nie wiem czy ona ma gdzieś iść, bo obrazki na tylnej klapie coś sugerują.
    2. Czy powinienem zatkać wyłamany otwór, najprawdopodobniej po zwrotnicy czy czymś podobnym?
    3. Głośniki jak na razie są luzem. Czy muszę je bardzo szczelnie przymocować i zakleić czy wystarczy przykręcić na pare śrubek? Oczekuję żeby grało porządnie bez trzeszczenia.
    4. Czy jest jakikolwiek sposób żeby oszacować moc tych głośników? Nie mają tego napisanego, ten mój wzmacniaczyk ma około 50W i chciałbym wiedzieć czy jest sens montować jakiś mocniejszy pod ten subwoofer.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pytania są dość banalnie, ale wolę zrobić coś raz a porządnie.
    Dantax subwoofer push pull podłączenie Dantax subwoofer push pull podłączenie Dantax subwoofer push pull podłączenie Dantax subwoofer push pull podłączenie Dantax subwoofer push pull podłączenie
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Głośniki muszą być zamontowane jak na pierwszym obrazku na górze po lewej stronie.
    Wszystko ma być szczelne, zwłaszcza miejsce gdzie membrany głośników są zwrócone do siebie. Po przykręceniu głośników uszczelnij miejsce styku kosza z płytą silikonem. Jeśli to miejsce nie będzie szczelne, projekt (push pull) nie będzie spełniać swojej funkcji.

Ten projekt to połączenie push pull i BP4TH.
    Ta rura, czyli bas reflex, ma być drożna.
    Powinna być sztywna, ale może założenie było takie żeby ją można było wydłużać, aby zmieniać strojenie portu.

Jeśli chcesz ten panel przykręcić do obudowy, to musisz go uszczelnić, czyli zalepić tą dziurę.
    Tak jak pisałem, wszystko ma być szczelne.
    Jeden głośnik ma pracować w szczelnie zamkniętej obudowie, drugi zaś w obudowie otwartej (bas reflex), zaś oba głośniki skierowane membranami do siebie (system push pull), również uszczelnione.
    Pamiętaj o uszczelnieniu wyprowadzeń na kable.

Co do wzmacniacza, to nie wiem czy się nada, bo głośniki mają 4ohmy.
    Nie możesz ich spiąć równolegle bo wzmacniacz tego nie wytrzyma.
    Jak zepniesz szeregowo to zmniejszy się moc wzmacniacza.
    Te 50W to przy ilu ohmach?
  • Poziom 5  
    marian133 napisał:
    Powinna być sztywna, ale może założenie było takie żeby ją można było wydłużać, aby zmieniać strojenie portu.

Co to znaczy strojenie portu?
    Czyli jak będzie miała dopływ powietrza to wszystko będzie dobrze grało.
    Czy to coś zmieni jak bym ją zmienił na dłuższą i poprowadził "gdzieś"?

Co do wzmacniacza, datasheet powiada że 70W przy 4 ohm także zrobię równolegle w przeciwfazie. (TDA1562Q)

Czym zalepić panel? Dać trochę sklejki i zalepić sylikonem na łączeniach? Czy ma być jakoś bardziej szczelnie?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jurrer napisał:
    Co to znaczy strojenie portu?

https://www.youtube.com/watch?v=7yt7bzemqn0

Jurrer napisał:
    Czyli jak będzie miała dopływ powietrza to wszystko będzie dobrze grało.

Na tym ten rodzaj obudowy polega.

Jurrer napisał:
    Czy to coś zmieni jak bym ją zmienił na dłuższą i poprowadził "gdzieś"?

Jeśli wszystko masz oryginalne, czyli obudowę, głośniki i tą rurę, to nic nie zmieniaj.

Jurrer napisał:
    Co do wzmacniacza, datasheet powiada że 70W przy 4 ohm także zrobię równolegle w przeciwfazie. (TDA1562Q)

Jak połączysz głośniki równolegle, to będzie mniej niż 2 ohmy, a tego wzmacniacz nie wytrzyma bo jest dedykowany pod min. impedancję głośnika 4 ohmy (skoro nie ma opisu ile ma watów przy 2 ohmach).
    Połącz szeregowo, wtedy na głośnik będziesz miał 25W (skoro wzmacniacz przy 8 ohmach oddaje 50W).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Połączenie musi być bardzo szczelne. https://www.tremolo.pl/sch/Artykuly/Glosniki/Subwoofer%20nietypowy.html - dodatkowo, w małych pomieszczeniach subwoofer bardzo nisko schodził, natomiast w pokojach powyżej 10m2 bas znikał prawie do zera. W niektórych przypadkach szło zdemontować jeden z głośników grało w zasadzie tak samo, a co za tym idzie taniej.
    Każda dziurka, zakrzywienie krawędzi, niedoklejenie płyt powodowało olbrzymie świsty i ubytek skuteczności.
  • Poziom 5  
    To sytuacja idealna bo samochód jest jednak idealną przestrzenią.

Tremolo napisał:
    W niektórych przypadkach szło zdemontować jeden z głośników grało w zasadzie tak samo, a co za tym idzie taniej.

Jak już demontować to który najlepiej? Ten z komory zamkniętej czy otwartej?
    Czym się uszczelnia w akustyce? Lepszy jest sylikon czy może jakiś sztywny klej do drewna? Czy może nie ma znaczenia? Mówię o zaklejeniu głośnika jak również dziury w tylnym panelu.

Tremolo napisał:
    Każda dziurka, zakrzywienie krawędzi, niedoklejenie płyt powodowało olbrzymie świsty i ubytek skuteczności.

Rozumiem że uciekające powietrze powoduje ubytek skuteczności, ale czy jak w środku jakaś krawędź jest wystająca czy nawet miałbym w środku trzymać wzmacniaczyk to czy to pogarsza brzmienie?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nawet jak na 25W@ to ten radiator jaki w tej chwili masz jest za mały. Jeśli wyłamałeś otwór (oryginalnie tam miały być chyba zaciski głośnikowe na panelu) - możesz go wykorzystać na montaż w to miejsce (oby tylko szczelnie) radiatora - np. na kawałku blachy Al (co dodatkowo powiększy powierzchnię odprowadzania ciepła.
    Miejsce jakie wewnątrz obudowy zajmie wzmacniacz (radiator na zewnątrz) powinno odpowiadać mniej więcej miejscu jakie zajmował oryginalny panel zacisków głośnikowych, więc tym bym się raczej nie przejmował.
  • Poziom 5  
    Super, znajdę se jakiś większy radiator i sprawa załatwiona. Nie ma co się bawić w radiator w panelu subwoofera, rzucę ten wzmacniacz gdzieś obok i będzie grało. Jak na razie dzięki! Sprawdzę w najbliższym czasie czy wszystko działa :D

Tak na marginesie, orientuje się ktoś czy THD 10% w subwoferze to bardzo zła jakość dźwięku czy jeszcze znośnie? Właśnie to TDA1562Q ma tyle przy 70W.
  • Poziom 43  
    10% to już "pierdzenie" słychać, a tak po za tym miedzy 10W a 11W nie poczujesz różnicy głośnosci. Tak samo między 50W a 70W. Za to zaczniesz słyszeć wyraźnie brak różnicy głośności za to zniekształenia będą nie do odkręcenia. Nigdy się tak nie powinno słuchać. Najlepiej sobie tak ustawić, poblokować dodatkowymi rezystorami potencjometry by na 100% nie dawały pełnej mocy dla 10% THD
  • Poziom 5  
    Projekty projektami, ładnie wyglądają na papierze. Wzmacniaczyk okazało się, że milczy i nie ma zamiaru grać, a ja nie mam zamiaru dochodzić czemu (może w przyszłości)

Kupiłem po taniości Magnata 480 i pięknie mi gra na subie.

Wniosek jest prosty, nie opłaca się robić takich małych gówien, jak sie zabierać za lutowanie to niech chociaż ma tą moc.

Wszystkim dziękuję za pomoc, mam nadzieje że nie tylko ja skorzystam z tej wiedzy. Pozdrawiam i zamykam.