Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lampa z uziemieniem a instalacja w suficie bez

tukan87 19 Sty 2020 17:40 1410 40
  • Pomocny post
    Jamesbond664478
    Poziom 20  
    Kolego autorze, najlepszym wyjściem z sytuacji będzie jak zrobisz za radą kolegi Cowboy. Poszukaj lampy o plastikowej konstrukcji i obudowie. Wówczas w kostce będziesz miał dwa przewody bez główkowania jak podłączyć tą lampę zwłaszcza, że nie mamy informacji o układzie sieci. Nie możemy jednoznacznie powiedzieć że tak czy tak będzie dobrze. Chyba że będziesz na pewno już znał układ sieci to można dalej rozmawiać
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    CYRUS2
    Poziom 40  
    kortyleski napisał:
    Jak więc nazwiesz układ gdzie na ulicy, na warkoczu do granicy własności jest TT a w budynku instalacja dwuprzewodowa?
    Instalacja dwuprzewodowa niesklasyfikowana.
    Tak to określa norma z roku 2000.
    kkas12 napisał:
    na pewno to co w budynku nie jest układem TT.
    Oczywiście że nie jest.
    kkas12 napisał:
    Jednak budowano ja według wskazań PBUE które nie wymagały prowadzenia żyły ochronnej do odbiorników (gniazd) umieszconych poza łazienką i kuchnią.
    Nie było to według według wskazań PBUE bo żadne gniazdko nie posiadało bolca= zera ochronnego. Nawet to w kuchni.
    (rok wykonania nowej instalacji 1968 przez ZE z Wołomina)
    Nie było to według PBUE bo wg.PBUE przewód ochronny podłączano do zera.
    Ps.Pralka Frania nie posiadała przewodu zasilającego 3-żyłowego.
    Nie można było wykorzystać gniazda z bolcem - nawet gdyby takie istniało.
  • Pomocny post
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Jak zwykle 30-ści postów i zamiast pomóc autorowi same przepychanki o nazewnictwo, które ma się nijak do problemu autora.

tukan87 napisał:
    Mieszkanie w bloku na Ochocie, blok z lat 50.

Pozdrawiam

Kolego na Ochocie od bardzo dawna nikt nie słyszał o TT. Budynek na 100% zasilany jest z układu TN-C, tak wiec żyrandol musisz wyzerować.

Robisz mostek pomiędzy N i PE, a do PE podłączasz przewód zerowy z sufitu.
    Z fazami chyba sobie poradzisz.

Wszystko w temacie.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    tukan87
    Poziom 3  
    Dziękuję za przedstawione rozwiązanie (@retrofood), za komentarze/wątpliwości oraz wreszcie za potwierdzenie typu sieci i samego rozwiązania (@Łukasz-O).

Pozdrawiam, miłego tygodnia!

Dodane po 10 min.
    Dodam, że mam już numer do opiekuna instalacji elektrycznej w moim bloku i jutro wykonam telefon, by potwierdzić TN-C. Dzwoniłem też dzisiaj na infolinię Innogy Stoen Operator, ale oni odesłali mnie do "administracji" budynku.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    kortyleski napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Budynek na 100% zasilany jest z układu TN-C,

Byłeś tam? uzyskałeś pewną informację z ZE? Jeżeli nie to nie ma 100%, nie ma nawet 50.

Prywatnie spędziłem tam pierwsze 30 lat swojego życia.
    Nie muszę tam teraz być aby wiedzieć, że na Ochocie nie ma TT.
    Zawodowo jako elektryk współpracuję z lokalnym ZE i mam dostęp do informacji o rodzaju sieci.
    TT nie ma w całej Warszawie od co najmniej 40-stu lat. Wyjątek stanowi tzw. Warszawa Teren, np. Ząbki, Wołomin, Otwock. Nie mówię również o dzielnicach wcielonych do Warszawy stosunkowo niedawno, np. Wesoła. Tam często można spotkać TT.
    tukan87
    Poziom 3  
    Zadzwoniłem do opiekuna instalacji. Nie używał określeń typu TN-C czy TT, ale bardzo wyraźnie powiedział, że uziemienia nie wolno podłączać. Mostkowanie, jak twierdzi, można zrobić w gnieździe, a przy suficie nie wolno.
    michu-michu
    Poziom 12  
    tukan87 napisał:
    Zadzwoniłem do opiekuna instalacji. Nie używał określeń typu TN-C czy TT, ale bardzo wyraźnie powiedział, że uziemienia nie wolno podłączać. Mostkowanie, jak twierdzi, można zrobić w gnieździe, a przy suficie nie wolno.
    Co to za bzdury. Przy suficie jest inny układ sieci, a w z gniazdkach inny?
    Poza tym uziemienie nie ma tu nic do rzeczy.
    Prawdopodobnie dlatego nazywa się on "opiekunem instalacji", a nie elektrykiem.
    tukan87
    Poziom 3  
    Oczywiście mogłem go dobrze nie zrozumieć, coś przeinaczyć. W każdym razie, z jego wypowiedzi jasno wynikało, żeby PE lampy nie podłączać nigdzie.
  • Pomocny post
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    tukan87 napisał:

Daj mi numer do tego człowieka na pw.
    Zadzwonię i powiem aby zajął się sprzątaniem klatki schodowej, bo elektryk z niego żaden.
    tukan87
    Poziom 3  
    Zgodnie z poradą @Łukasz-O