Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy dopuszczalny jest jeden uziom na dwa budynki?

Radek444 19 Jan 2020 11:30 531 11
    Radek444
    Level 3  
    Witam, jestem początkującym elektrykiem, mam zasilanie doprowadzone do garażu kablem YKY 4x10mm2 skąd następnie 40 m kablem YKY4x6mm2 i bednarką ocynkowaną okrągło, Teraz pojawia się problem czy mogę przewody PE z garażu połączyć do tej bednarki i po drugiej stronie tej bednarki przewody PE z domu, obydwa obwody mają wyłączniki RCD a następnie wyłączniki nadprądowe.
    Pytanie czy takie podłączenie jest dopuszczalne? Jeśli za słabo opisałem proszę o pytania chętnie odpowiem.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Radek444
    Level 3  
    Bednarka leży na głębokości około 1 m, na 30 metrach długości przewodu YKY 4x6 mm2.

YKY jest kablem, a nie przewodem. [retrofood]
    GK
    Level 24  
    Radek444 wrote:
    Kable są miedziane yky

Kable są miedziane YKY 4x6mm² i YKY 4X10mm²
    Radek444
    Level 3  
    Kabel YKY 4x10 mm2 ma długość 30 metrów idzie od głównego wyłącznika nadprądowego C32a w pierwszym budynku, następnie wchodzi do drugiego i do rozetki gdzie odchodzą już dwa kable jeden krótki do rozdzielni w drugim garażu natomiast drugi kabel około 40 m YKY 4x6mm2 do rozdzielni w domu

Kable yky istnieją jako kable ziemne

Kable yky nie istnieją! Istnieją za to kable YKY. Nie istnieją też "wyłączniki C32a". Istnieją za to C32A . [retrofood]
    CYRUS2
    Level 42  
    Jeden uziom na dwa budynki ?
    Radek444 wrote:
    mam zasilanie doprowadzone do garażu kablem 4x10 skąd następnie 40 m kablem 4x6 i bednarką ocynkowaną okrągło i teraz pojawia się problem czy mogę przewody pe z garażu połączyć do tej bednarki i po drugiej stronie tej bednarki przewody pe z domu
    Wszystko zależy od tego czego kolega oczekuje od uziomu ? Co ma robić ten uziom ?
    Radek444 wrote:
    obydwa obwody mają wyłączniki ruznicowo prądowe 40a,
    To nie ma związku z uziomem - w układzie TN.
    Radek444
    Level 3  
    Uziom ma spełniać rolę przeciwporażeniową i przeciwpożarową.
    CYRUS2
    Level 42  
    Radek444 wrote:
    Uziom ma spełniać rolę przeciwporażeniowo
    Zakladam, że to instlalacja TN- uziom ma pomijalne znaczenie w ochronie przciwporążeniowej.
    Radek444 wrote:
    i przeciwpożarowe
    Jak ma to robić ?
    Przed pożarem uziom nie zabezpieczy.
    Radek444
    Level 3  
    A jeśli chodzi o przeciwporazeniowe to czy jeśli w garażu będzie przebicie na obudowę to czy nie bedzie tego samego prądu na obudowie zmywarki czy pralki?
    kkas12
    User under supervision
    Sorry kolego, ale pomijasz milczeniem istotne pytania.
    To ty pomocy oczekujesz, więc powinieneś podawać informacje które są niezbędne, bo ja na razie to bardzo chaotycznie piszesz a informacji wręcz skąpisz.