Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia do przyłączenia instalacji fotowoltaicznej.

19 Sty 2020 12:23 4368 13
  • Poziom 2  
    Witam.
    Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z uprawnieniami do montażu instalacji PV On-grid. Zajmuję się montażem instalacji dla pewnej firmy w której papierologie ,projekty itp. wykonuje szefostwo.
    A jako że trafili mi się znajomi chętni na mikroinstalacje chciałbym zwyczajnie wykonać im wszystko na własną rękę.
    Posiadam Certyfikat UDT instalatora PV oraz Świadectwo Kwalifikacyjne E do 1kV

Jakie uprawnienia elektryczne powinienem mieć żeby móc wpinać się w sieć i w spokoju zgłosić do operatora wnioski?
    Na stronie Energy nie znalazłem konkretnej informacji na ten temat ale zgaduje że to kwestia indywidualna operatora. No ale zastanawiam się nad zrobieniem E + Pomiary

Druga kwestia.
    Do wniosku o przyłączenie operator wymaga dołączenia
    Cytat:
    schemat instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji z zaznaczonym miejscem rozgraniczenia własności stron, podpisany przez instalatora

Czy mógłbym taki schemat narysować samemu czy muszę zlecić to do kogoś uprawnionego do takich projektów?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tetri napisał:
    Witam.
    Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z uprawnieniami do montażu instalacji pv On-grid. Zajmuję się montażem instalacji dla pewnej firmy w której papierologie ,projekty itp. wykonuje szefostwo.
    A jako że trafili mi się znajomi chętni na mikroinstalacje chciałbym zwyczajnie wykonać im wszystko na własną rękę.
    Posiadam Certyfikat UDT instalatora Pv oraz Sep E do 1kv

Jakie uprawnienia elektryczne powinienem mieć żeby móc wpinać się w sieć i w spokoju zgłosić do operatora wnioski?
    Na stronie Energy nie znalazłem konkretnej informacji na ten temat ale zgaduje że to kwestia indywidualna operatora. No ale zastanawiam się nad zrobieniem E + Pomiary

Druga kwestia.
    Do wniosku o przyłączenie operator wymaga dołączenia
    Cytat:
    schemat instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji z zaznaczonym miejscem rozgraniczenia własności stron, podpisany przez instalatora

Czy mógłbym taki schemat narysować samemu czy muszę zlecić to do kogoś uprawnionego do takich projektów?

Z góry dziękuję za pomoc.

I to wystarczy
    a swoją drogą skąd masz ten certyfikat......
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Masz wszystko co trzeba a nawet więcej ,na wniosku o przyłączenie mikro instalacji do sieci możesz wpisać nr: up: SEP lub UDT OZE . Schemat możesz narysować nawet ręcznie na zwykłej kartce.

"3301" UDT OZE PV egzamin tu https://www.udt.gov.pl/certyfikacja-instalatorow-oze
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Nie ma uprawnień SEP jest Świadectwo Kwalifikacyjne wydane przez SEP lub inną uprawnioną komisję egzaminacyjną

• Poziom 2  
    Dziekuje za dobre wieści

"3301" - Skończyłem technika na kierunku OZE skąd mogłem w nieco łatwiejszy sposób uzyskać ten certyfikat.

Teraz tak sie zastanawiam tylko z jedną rzeczą. Ponieważ nie mam swojej działalności to chyba kiepsko bedzię z otrzymaniem dofinansowania z "Mój prąd" na te instalacje.
    We wnioskach potrzebne są faktury za montaż i zakup paneli. Ponoć jako osoba fizyczna moglbym wystawic fakture za montaż. Ciekawe tylko jak to potraktują...
  • Poziom 10  
    Witam

Czy ktoś z was orientuje się ile może kosztować certyfikowane podłączenie 30 paneli + 2x inwerter do licznika + odbiór ?

Zakładając że sam owe panele przymocuje do konstrukcji na gruncie ( do tego nie trzeba mieć extra umiejętności )
    Posiadam 2 inwertery .
  • Poziom 13  
    Tetri napisał:
    Dziekuje za dobre wieści

"3301" - Skończyłem technika na kierunku OZE skąd mogłem w nieco łatwiejszy sposób uzyskać ten certyfikat.

Teraz tak sie zastanawiam tylko z jedną rzeczą. Ponieważ nie mam swojej działalności to chyba kiepsko bedzię z otrzymaniem dofinansowania z "Mój prąd" na te instalacje.
    We wnioskach potrzebne są faktury za montaż i zakup paneli. Ponoć jako osoba fizyczna moglbym wystawic fakture za montaż. Ciekawe tylko jak to potraktują...

Nie potrzeba faktury na montaż ,wystarczą faktury na zakup.
  • Poziom 11  
    Czy ma ktoś wzór protokołu pomiarów elektrycznych do fotowoltaiki.
    Chodzi mi o pomiary instalacji uziemiającej i wyłączników różnicowo-prądowych.
    Dokładnie chodzi mi o takie protokoły jakie należy dostarczyć do zakładu energetycznego jak się zgłasza gotową mikroinstalację do podłaczenia do sieci.
  • Poziom 25  
    Żadnych protokołów przynajmniej Tauron nie wymaga to i się takich nie dostarcza, a jeżeli inspektor czy też inwestor potrzebuje to takie jak przy innych urządzeniach czy instalacjach elektrycznych
  • Poziom 11  
    Juz zrobiłem stosowny certyfikat wiec mogę parafować takie instalacje PV :-)).
    Robie tez schematy elektryczne potrzebne do przyłączenia instalacji do sieci
  • Poziom 33  
    Nie trzeba żadnych uprawnień. Są w drukach zgłoszenia pola, których nie trzeba wypełniać więc ich nie wypełniaj. Nie ma podstaw prawnych do żądania uprawnień.
    Od kilku lat pytam o podstawę prawną. Połowa odpowiadających nie rozumie pytania i przytacza regulaminy prywatnych firm albo wzór formularza. Druga połowa nie czyta ze zrozumieniem tekstu ustawy czy rozporządzenia.
  • Poziom 35  
    Jeśli komuś się nie spieszy z przyłączeniem to można się bawić... Na odpowiedź w PGE czeka się do 30dni,w której zazwyczaj odbicie piłeczki i kolejne 30dni
  • Poziom 33  
    W Enea ZG nie odbijali piłeczki i przyjęli od razu. Bez żadnych uprawnień. Tłumaczenia ściągniętych z sieci anglojęzycznych certyfikatów i kart technicznych dokonałem też samodzielnie, bez tłumacza przysięgłego.
  • Poziom 11  
    W mojej ocenie potrzeba aby parafował takie czy tez inne instalacje ktoś z uprawnieniami choćby elektrycznymi bo ludzie nie maja pojecia. Potrafią robić takie błedy że az włosy staja dęba to niejednokrotnie jest niebezpieczne.

W druku PGE do zgłoszenia mikroinstalacji PV trzeba wypełnić jedną pozycję kto to robił . Czy uprawnienia budowlane, czy SEP czy certyfikat instalatora.
  • Poziom 33  
    Widziałem już takie cuda wykonane przez uprawnionych elektryków, że włosy stają dęba. Standardem jest modernizacja 40 letniej instalacji aluminiowej TN-C z zerowaniem, gdzie po modernizacji jest to w dalszym ciągu TN-C z zerowaniem, ale na miedzianych przewodach. :-D Po modernizacji klient jest bardzo zadowolony ale nie ma uziemienia, RCD ani SPD.

W druku NIE TRZEBA wypełniać pozycji z uprawnieniami. Wypełniamy pole kto to robił. Pole "uprawnienia" pozostawiamy puste. Zwykle ludzie starej daty, jak widzą formularz to czują się w obowiązku wypełnić wszystkie pola. Dlaczego?