Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Holenderski start-up rozwija dwufazowe chłodzenie dla serwerów Gigabyte

ghost666 19 Sty 2020 22:53 630 4
 • Holenderski start-up rozwija dwufazowe chłodzenie dla serwerów Gigabyte
  Holenderski start-up Incooling współpracuje z firmą Gigabyte, aby wprowadzić technologię 2-fazowego ciekłego chłodzenia opracowanego przez start-up do serwerów Gigabyte przeznaczonych dla rynku komputerów o wysokiej wydajności.

  Firma Incooling ma swoją siedzibę w Eindhoven. Opracowała ona nowy. 2-fazowy system chłodzenia cieczą, który według firmy może obniżać temperatury znacznie poniżej tego, co można osiągnąć dzięki klasycznemu chłodzeniu powietrzem, umożliwiając serwerom wydajniejszą pracę i wyższe „turbodoładowanie” procesorów i GPU. Koncepcja firmy koncentruje się na punktach w których generowane jest najwięcej ciepła, a systemy ukierunkowane są bezpośrednio na każdy procesor, zmniejszając straty związane z chłodzeniem otaczającej infrastruktury.

  Technologia Incooling, oparta jest na technologii opracowanej w CERN. Jest to to 2-fazowy układ chłodzenia w obiegu zamkniętym (patrz schemat po lewej stronie). System wymiany ciepła oparty jest na zamkniętej pętli pod ciśnieniem. Specjalny czynnik chłodniczy pompowany jest w pętli pod ciśnieniem do 70 barów. Na wierzchu każdego chłodzonego układu znajduje się wymiennik ciepła. Gdy ciekły czynnik chłodniczy dotrze do tego miejsca, ciepło z chipa jest absorbowane, zamieniając część czynnika chłodniczego w gaz. Ta przemiana fazowa pochłania dużo energii. Mieszanina ciecz-para może utrzymywać swoją temperaturę w pętli w sposób sprzyjający stabilności termicznej. Nadmiar ciepła jest następnie usuwany w chłodnicy-skraplaczu, który mieszanina ciecz-gaz jest z powrotem zamieniana w ciecz i cykl rozpoczyna się od nowa.

  Pierwszym serwerem Gigabyte, który wypróbował tę technologię, jest system z podkręconymi R161 przeznaczony do operacji obsługi handlu na rynkach finansowych. Wyniki testów wykazały, że temperatury rdzenia były o 20°C niższe, co spowodowało 10% wzrost prędkości zegara przy jednoczesnym obniżeniu całkowitego poboru mocy o około 200 W.

  W ramach strategii oferowania różnych rodzajów chłodzenia cieczą, Gigabyte planuje zastosować technologię Incooling w swoich serwerach z wieloma węzłami z serii H do wysokowydajnych obliczeń oraz w serwerach z procesorami graficznym z serii G, które dedykowane są do algorytmów sztucznej inteligencji.

  Źródło: https://www.eetimes.eu/dutch-liquid-cooling-startup-turbocharges-gigabyte-servers/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Marek_Skalski
  Moderator DIY
  Ten specjalny czynnik chłodniczy to zwykły dwutlenek węgla (CO2).
  Ta technologia jest wydajna, ale ma kilka wad.
  - Koszt instalacji jest na tyle duży, że opłaca się to tylko w serwerowniach, np. koparkach krypto. Komputery gamingowe muszę jeszcze trochę poczekać. ;)
  - W przypadku nieszczelności, ulatniający się gaz zbiera się przy podłodze i może szybko spowodować śmierć operatorów. Z tego powodu stosowanie takich instalacji jest dopuszczone tylko w miejscach, gdzie jest mocno ograniczona obecność ludzi i jest system pomiaru stężenia CO2.
  Cieszę się widząc wiadomości z Eindhoven. High Tech Campus w Eindhoven ma bardzo dużo do zaoferowania w różnych obszarach techniki. :)
 • #3
  Tommy82
  Poziom 40  
  @Marek_Skalski
  Ale tutaj to jak by oferują lodówkę ;P
 • #5
  Tommy82
  Poziom 40  
  @jotko
  Microsoft miał taki pomysł kiedyś żeby ludzie przenieśli do chmury wszystko swoje po czym Microsoft udostępni im do domu element tej chmury który będzie tę chmurę obsługiwał żeby mogli sobie w domu grzać :P