Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kamera cofania - jak podłączyć przewody

stefan1908 19 Jan 2020 23:14 6882 13
 • #1
  stefan1908
  Level 10  
  Witam. W samochodzie z oryginalną kamerą cofania padła właśnie kamera. Na znanym portalu jest dużo zamienników ale problem w tym że są one z wtyczkami typu AV (nie wiem czy dobrze to nazywam ale chodzi mi o te okrągłe typu chinch), a ja mam w klapie bagażnika 4-ro pinową wtyczkę (czerwony, czarny,żółty i biały). Moje pytanie jest takie czy jak bym obciął te okrągłe chinche i zlutował przewody z kamery z moją wtyczką, lub kupić też chinche i połączyć z moją wtyczką (przejściówka) może mi to zadziałać. Na zdjęciach tej kamerki widać że są 2 chinche czerwony i żółty, jak to przełożyć na moją wtyczkę kolory będą pasować czy trzeba jakoś inaczej kombinować. Chcę się upewnić przed zakupem kamerki żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto
 • #2
  gradek83
  Level 41  
  Podaj rocznik i model auta. Jak zdiagnozowałeś uszkodzenie kamery ?
 • #3
  stefan1908
  Level 10  
  Hyundai ix35 2011r. Po włączeniu wstecznego biegu na ekranie pojawia się tylko siatka, a ekran pozostaje czarny
 • #4
  gradek83
  Level 41  
  Z tego co czytam to częsty problem z tą kamerą w tych samochodach. Woda spływa z tylnej szyby przez plastikową tylną atrapę ta z logo i praktycznie cała wilgoć przedostaje się do kamery. Teoretycznie powinna być szczelna ale jak widać występują problemy. Z tego co wyczytałem na wtyczce napięcie jakie się pojawia zasilające kamerę to 6V. Kamery dedykowane mają zakres zasilania 8-12V. Tak więc dedykowaną kamerę zamiennik zapewne jej zasilanie będziesz musiał podpiąć pod plus światła wstecznego. Żułty to sygnał VIDEO a biały to jego masa minus. Czerwony do testów możesz podpiąć pod zamiennik jak uruchomi kamere to ok jak nie to pod niego nie podpinasz nic. Czarny to MASA zasilania.

  Nie znam parametrów video oryginalnej kamery ale to zapewne kamera NTSC 420lini.

  Inny problem nie uruchamiania kamery to luźny ponoć przewud od biegu wstecznego ale wydaje mi się to mało prawdopodobne. Jak by tak było to zapewne nie załączał by ci się ekran cofania z wspomnianą drabinką.

  Koszt nowej i używanej kamery to jakaś kpina 400 do 1000zł. Zamiennik od 50 do 150zł.


  kamera cofania - jak podłączyć przewody kamera cofania - jak podłączyć przewody
 • #5
  stefan1908
  Level 10  
  Wielkie dzięki za zainteresowanie się moim problemem. Jak rozumiem przewód biały i czarny mogę podłączyć pod jedną masę,żółty to przewód z sygnałem do radia, a czerwony to próbować wziąść z kostki, lub z biegu wstecznego. Spróbuję najpierw zrobić przejściówkę, aby podłączyć zamiennik kamery żeby w razie czego móc odesłać kamerę. Jeszcze jeden problem to taki w jakim systemie te radio pracuje PAL czy NTSC jak to sprawdzić i czy ewentualnie może pracować na tym powiedzmy odwrotnym. Dzięki za filmik, szkoda że na naszych forach nie można nic takiego znależć
 • #7
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Uważaj na kąt widzenia kamery. W aukcjach ten parametr jest naciągnięty jak gumka z majtek. Kamera od chińczyka widzi tylko wycinek z tego, co widziała oryginlna kamera.

  Bo kamerki z internetu zwykle mają tak:
  kamera cofania - jak podłączyć przewody kamera cofania - jak podłączyć przewody

  A powinno być tak:
  kamera cofania - jak podłączyć przewody kamera cofania - jak podłączyć przewody
 • #8
  stefan1908
  Level 10  
  Rozumiem,że może to nie być to co oryginał, ale w serwisie ok.1500pln to troszkę przesada,używki też w granicach 8 stówek lecą, to już wolę zaryzykować
 • #9
  gradek83
  Level 41  
  stefan1908 wrote:
  Jak rozumiem przewód biały i czarny mogę podłączyć pod jedną masę

  Biały jest osobno poprowadzony aby nie zbierać zakłóceń dla tego lepiej go nie łączyć z czarnym oczywiście może to nie mieć znaczenia bo i tak mogą być już połączone ze sobą.
  sanfran wrote:
  Kamera od chińczyka widzi tylko wycinek z tego, co widziała oryginlna kamera.

  Tak na to też warto zwracać uwagę. Aczkolwiek zastanawiam się czy nie dało by rady rozkręcić oryginalnej kamery i sprawdzić dokładnie czy faktycznie dostała się do niej woda bo może woda wdarła się do styków i skorodowały i nie działają. Tak czy siak mając taką kamerkę można sprawdzić jaki obiektyw w niej siedzi i w miarę możliwości przełożyć do nowej kamerki o ile jest taka fizyczna możliwość.

  Łatwo możesz zdiagnozować czy zasilanie do kamery dochodzi. Odpinasz wtyczkę A i sprawdzasz przy wbitym biegu wstecznym ( silnik wyłączony) jakie napięcie ci się pojawi pomiędzy czarnym a czerwonym.

  Jak dostaniesz się do kamery sprawdź jakie ma oznaczenia:

  95790-2s013
  95790-2s012
  95790-2s011
  95790-2s010
 • #10
  stefan1908
  Level 10  
  Kamerkę mam wyjętą, rozebraną i oczywiście było tam coś ala sól,co się dało to wyczyściłem,nie mogłem tylko odkręcić tej części gdzie znajduje się gniazdko(taka płytka)bo śróbki były mocno skorodowane wyczyściłem spirytusem wysuszyłem ale nic to nie dało, napięcie po wstecznym biegu też sprawdzałem i jest (6,8v).
  Nr.oryginalnej kamerki to 95790-2S010
 • #11
  gradek83
  Level 41  
  Zapewne woda przedostała się do elektroniki. Tak czy siak małym wiertłem możesz rozwiercić skorodowane śruby i dostać się do środka. Kamera tak czy siak nie działa a tak to przynajmniej dowiesz się co tam w środku siedzi i do jakich uszkodzeń doszło a kto wie może uda się ją jeszcze naprawić.. Porób zdjęcia może uda się namierzyć zbliżony odpowiednik. I przy okazji zobaczysz czy optyka jest odkręcana.
 • #12
  stefan1908
  Level 10  
  Dzisiaj doszły do mnie 2 kamerki jedna za 50zł miała być tylko do testów, a druga kierując się sugestią kolegi z forum, że idealnie pasuje kamerka z hyundaia ix20. Prawda okazała się zgoła inna. Kamerka z ix20 jest o jakiś 1-2mm większa i nie mieści się w miejscu przeznaczonym na oryginalną (oryginał ma lekko zwężony przód, a te mają równy sześciobok),a druga rzecz to to że pracuje w systemie PAL na co nie zwróciłem uwagi i obraz cały czas płynie, zaś druga testowa kamerka jest w miejscu podświetlenia tablicy (średnio to wygląda), ale działa nawet z plusem z instalacji z radia 6,8V a powinna być do wstecznego 12V
 • #13
  gradek83
  Level 41  
  A ta ix20 tez działa na tym zasilaniu 6.8V ?
 • #14
  stefan1908
  Level 10  
  Tak też działa tylko że obraz płynie ale to wina że jest w systemie PAL, a ja mam NTSC