Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Producenci pamięci stają się nieco bardziej przyjaźni dla środowiska

ghost666 20 Sty 2020 00:44 450 0
 • Producenci pamięci stają się nieco bardziej przyjaźni dla środowiska
  Wpływ elementów urządzeń cyfrowych, takich jak smartfony, jest często pomijany w dyskusji na temat łagodzenia zmian klimatycznych, ale producenci pamięci mają własne inicjatywy, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Niedawno ogłoszona przez Samsung Electronics, wbudowana pamięć flash USB o pojemności 512 gigabajtów (eUFS) 3.0 otrzymała certyfikat Carbon Footprint i Water Footprint od brytyjskiego Carbon Trust, globalnie akredytowanej organizacji certyfikującej ustanowionej przez rząd brytyjski w celu przyspieszenia rozwoju zrównoważonej gospodarki niskoemisyjnej. Certyfikaty są wynikiem dokładnej oceny wpływu emisji dwutlenku węgla i zużycia wody na środowisko przed i podczas cyklu produkcyjnego w Samsungu, w oparciu o międzynarodowe standardy - w szczególności PAS 2050 dla śladu węglowego i ISO 14046 dla śladu wodnego.

  Mówiąc prościej, oznacza to, że ślad węglowy pamięci Samsunga 512 GB eUFS 3.0 wynosi 13,4 kg CO2, co jest porównywalne z ilością pochłanianą przez dwie 30-letnie sosny w ciągu roku, a jego ślad wodny wynosi 0,31 m3 H2O . Zredukowanie śladu można przypisać technologii trawienia Samsunga dla V-NAND piątej generacji, który przebija przez ponad 90 warstw komórek w jednym kroku. Pozwala to na układanie prawie 1,5 razy więcej warstw niż poprzednia generacja i przekłada się na 25% redukcję rozmiaru układu, minimalizując ogólny ślad węglowy i wodny.

  Dr Hosong Hwang, szef zespołu ds. Środowiska w Samsung Electronics, powiedział, że ważne jest, aby ta konkretna pamięć zyskała publiczne uznanie za wysiłki firmy w zakresie ochrony środowiska, ponieważ jest ona stosowana w wielu najnowszych smartfonach. "Pracujemy nad kilkoma różnymi technologiami, które mogą doprowadzić do bardziej zrównoważonej produkcji naszego V-NAND nowej generacji. Planujemy rozszerzyć zastosowanie takich przyjaznych dla środowiska technologii na szerszą gamę układów pamięci i ostatecznie dostarczyć więcej produktów, które użytkownicy końcowi uznają za bezpieczniejsze dla środowiska".

  Hwang powiedział, że Samsung np. przetestował różne gazy stosowane w procesach produkcyjnych, aby zidentyfikować te, które mają wysoki potencjał w zakresie powodowania globalnego ocieplenia, a następnie podjął wspólny wysiłek, aby zastosować ich substytuty, które mają mniejszy wpływ na środowisko. "Wprowadziliśmy także nowe materiały nawet w bardzo wrażliwych procesach, takich jak trawienie, aby zmniejszyć ogólne emisje gazów cieplarnianych" dodał Hwang. Certyfikaty te są świadectwem staranności firmy w tej dziedzinie.

  Oprócz uznania Carbon Trust, Samsung otrzymał wyróżnienie Environmental Product Declaration (EPD) za 1-TB eUFS 2.1 i 512-GB V-NAND piątej generacji przyznany przez koreańskie Ministerstwo Środowiska. Hwang powiedział, że procesy oceny i certyfikacji mogą się różnić, ale obie instytucje oceniają ślady środowiskowe, przez cały cykl życia produktu w oparciu o pomiary ilościowe. "Planujemy aktywnie starać się o certyfikaty od innych renomowanych jednostek certyfikujących w celu dalszego rozszerzenia naszych wysiłków na rzecz poprawy ochrony środowiska".

  Samsung nie jest jedynym producentem pamięci, który aktywnie dąży do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko. Micron Technology również aktywnie dąży do zmniejszenia obciążenia powietrza, wody i zasobów ziemi "poprzez zapobieganie zanieczyszczeniom, rekultywację i recykling" jak czytamy w stosownych raportach. W 2015 roku firma stworzyła swoją pierwszą radę ds. zrównoważonego rozwoju, składającą się z zespołu liderów odpowiedzialnych za opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju dla firmy.

  Źródło: https://www.eetimes.com/memory-makers-get-a-little-greener/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.