Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apple zakupiło firmę Xnor, jak wskazują doniesienia

ghost666 20 Sty 2020 09:32 717 1
 • Apple zakupiło firmę Xnor, jak wskazują doniesienia
  Krążą doniesienia, że spółka Xnor z siedzibą w Seattle, zajmująca się ​​sztuczną inteligencją została cicho przejęta przez Apple. Badanie przeprowadzone przez GeekWire sugeruje, że umowa była warta około 200 milionów dolarów. Rozwój ten może oznaczać, że algorytmy dla systemów o małej mocy Xnor do wykrywania obiektów na zdjęciach trafią na iPhona.

  Xnor jest spin-outem z Allen Institute for Artificial Intelligence (AI2). Zebrał on 14,6 miliona dolarów od czasu swojego założenia trzy lata temu. Założyciele Xnora, Ali Farhadi i Mohammed Rastegari, są twórcami YOLO, znanej sieci neuronowej szeroko stosowanej do wykrywania obiektów na zdjęciach.

  W listopadzie zeszłego roku Xnor nagle wycofał się z umowy licencyjnej z innym start-upem z Seattle Wyze Cam, producentem inteligentnych kamer bezpieczeństwa.

  Rozwiązanie Xnor dla wbudowanych procesorów oparte jest na binarnych sieciach neuronowych (BNN), które używają wartości binarnych do aktywacji i wag, zamiast wartości o pełnej precyzji. Zmniejsza to rozmiar modelu i wymagania dotyczące pamięci. Xnor-net, pierwsza binarna splotowa sieć neuronowa, może wykrywać obiekty na obrazach przy użyciu bardzo małej mocy obliczeniowej przy zachowaniu wysokiej dokładności.

  Te modele i techniki mogą być wykorzystywane do przetwarzania obrazu w środowiskach o ograniczonych zasobach, takich jak np. smartfony, ale także w kamerach bezpieczeństwa i innych, zdalnych sieciach czujników. Dane obrazu można zatem przetwarzać w urządzeniu brzegowym, zamiast wysyłać je do chmury, co wiąże się z dużymi opóźnieniami i zawsze wywołuje obawy dotyczące prywatności danych. Na przykład imponujące demo Xnor działające na Raspberry Pi Zero było w stanie wykrywać osoby z prędkością do 8 klatek na sekundę.

  "To 50-centowy procesor, który zwykle nie jest uważany za realną platformę do wnioskowania na krawędzi" powiedział Peter Zatloukal, wiceprezes Xnor, podczas szczytu Embedded Vision Summit na początku tego roku. Dema firmy obejmowały również najnowocześniejsze wykrywanie osób przy użyciu głębokiego uczenia na kosztującym 2 dolary układzie FPGA z serii Lattice ECP5. Ta wersja może wnioskować z prędkością do 32 klatek na sekundę w celu wykrycia osób na zdjęciu. Wszystko to przy użyciu 48 mW (1,5 mJ na wnioskowanie). Zapotrzebowanie na energię było tak małe, że wersja demonstracyjna była zasilana światłem słonecznym przez małe ogniwo słoneczne. Zatloukal powiedział, że może działać w ten sposób w nieskończoność bez zewnętrznego źródła zasilania.

  Platforma programistyczna AI2GO stworzona przez firmę zawiera zestawy programistyczne dla urządzeń wbudowanych oraz wstępnie przeszkolone modele AI zoptymalizowane dla urządzeń wbudowanych.

  Inne niedawne zakupy Apple obejmują m.in. przejęcie brytyjskiego start-upu Spectral Edge do fuzji obrazów oraz nowa umowa licencyjna z Imagination Technologies.

  Źródło: https://www.eetimes.com/apple-reportedly-acquires-xnor/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  Jogesh
  Poziom 28  
  Coraz to groźniej wygląda. Za jakiś czas wszędzie będą kamerki z takimi systemami, na drzewach, jako naklejki na reklamach rozpoznające ludzi, na produktach i będzie się zdobywało za uśmiech po zjedzeniu jogurtu... z oczywiście automatycznym lajkowaniem na stronie producenta i konkursem gdzie można wygrać udział w programie Big Brother....