Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie zewnętrzne - ściemnianie przez czujnik ruchu

20 Sty 2020 15:51 978 10
  • Poziom 3  
    Witam,
    chciałbym przygotować tak oświetlenie zewnętrzne domu aby czujnik zmierzchu włączał oświetlenie na np 20% mocy a czujnik ruchu uruchamiał je na 100%.
    Niestety nie znalazłem gotowych urządzeń dających takie możliwości.
    Macie może pomysł jak to rozwiązać?
  • OptexOptex
  • Poziom 3  
    Lampy z zarowkami LED, napięcie 230V, na razie bez czujników - jeszcze nie uruchomiłem obwodu
  • OptexOptex
  • Poziom 30  
    Sama logiczno-elektroniczna część jest stosunkowo banalna. Jest jednak haczyk w postaci lamp LED... Czy one mogą pracować ze ściemniaczem, bo niestety większość tego typu gotpwych lamp 230V kiepsko reaguje na sterowanie fazowe.
  • Poziom 3  
    do lamp kupiłem żarówki które mogą współpracować ze ściemniaczem
    cieszę się że jest to banalnie proste :-) bo dla mnie nie jest...
  • Poziom 29  
    Można by zrobić coś w rodzaju sterowania szeregowo-równoległego.
    Dajesz fazę na czujnik zmierzchowy i z jego wyjścia idziesz na równoległe połączenie regulatora fazowego działającego na 20% i czujnika ruchu. Gdy czujnik ruchu jest nieaktywny, to lampa zasilana jest przez regulator, a jak czujnik zadziała, to tworzy się obejście i na lampę trafia pełna faza.
    Ewentualnie jeśli regulator nie może mieć podanej fazy na wyjście (a raczej może), to trzeba by użyć styki przełączne NO/NC dla detektora ruchu.

Dodano po 3 [minuty]:

Ewentualnie droga alternatywna. Wysterowanie tego ściemniacza działa jakoś, często steruje się go potencjometrem. Można wpiąć się w obwód sterowania regulatora i dobrać nastawy tak, by bez zadziałania czujnika ruchu pracował na 20%, a gdy czujnik zadziała, to równolegle lub szeregowo (zależnie czy rezystancję musimy zwiększyć czy zmniejszyć) załączamy rezystor o dobranej wartości. Tylko to już może być ingerencja w sam regulator fazowy.
  • Poziom 33  
    W kraju, w ktorym obecnie mieszkam lampy z tego typu funkcja sa ogolnie dostepne w dowolnym sklepie budowlanym/dla domu. Nie wierze, ze w Polsce tego nie mozna kupic.
  • Poziom 1  
    Ja zastosowałbym dwa obwody, 12v na ledy (np. 4 watowe) z czujnikiem zmierzchowym, są one małych rozmiarów więc zmieszczą się w każdej obudowie lampy, oraz drugi obwód 230v na czujnik ruchu.
  • Poziom 10  
    Ja kojarzę coś takiego co w zależności od jasności dopasowywało moc świecenia do warunków. Pamiętam, że współpracowało to z czujnikami ruchu, ale to było stosowane najczęściej w przemysłówce. Ma chyba Spectrum.
  • Poziom 3  
    Dzięki za pomoc. Spróbuję tak właśnie zrobić.