Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MacBook pro A1286 - System nie uruchamia sie

20 Sty 2020 16:41 222 10
  • Poziom 12  
    Problem jest taki, że komputer nie zawsze się uruchamia. Trzeba kilka razy próbować, żeby się włączył.

Po wciśnięciu przycisku power jest dźwięk a następnie logo i ładuje się pasek. Jak dojdzie do około 2/3 znika logo i zostaje szary ekran. Chwilę jest na tym ekranie, po czym laptop się wyłącza. Czasami zresetuje się i próbuje uruchomić jeszcze raz. Żadło się włącza, ale włącza. Z tego co zaobserwowałem to chyba z podłączonym zasilaczem włącza się łatwiej.

Jak się włączy to działa w miarę normalnie. Od czasu do czasu pojawia się pionowy cienki pasek na ekranie, więc może być też problem z grafiką.

W laptopie coś było najprawdopodobniej naprawienie około 2017r, bo są plomby naklejone na obudowie i płycie.

Mój pierwszy kontakt z macbookiem, dlatego nie wiem od czego zacząć. W sensie wyczytalem, że ten model miał problemy z grafiką, ale czy w tym kierunku szukać przyczyny? Da zrobić jakiś test sprzętowy po uruchomieniu lub podczas uruchamiania systemu? Lub gdzie szukać usterki na płycie głównej? Może to być jakiś problem z dyskiem twardym?
  • Poziom 12  
    Teraz zauważyłem, że włączy się jak przytrzymał kilka sekund power i przy ponownym uruchomieniu się włącza. Po włączeniu pojawia się komunikat, żeby wyłączyć laptop.

Podczas uruchamiania nagrzewa się dosyć mocno dół obudowy - w okolicy początkowych cyfr na klawiaturze.

Wyniki testu z DriveDx. Short test zrobił się bez błędów.
  • Poziom 43  
    Rozkręcić obudowę.

Dodano po 6 [minuty]:

Dysk to bym wymienił. Zaznacz co się grzeje.
    MacBook pro A1286 - System nie uruchamia sie

Dodano po 7 [minuty]:

To jest model MacBook Pro A1286 15,4" 2.54GHz Core 2 Duo?
  • Poziom 12  
    Grzeje się mniej więcej w tym miejscu. Dysk mógłbym na próbę wstawić inny. Po uruchomieniu obudowa się ochładza i już tak nie grzeje.

MacBook pro 15
    2,4 GHz Intel core i7
    16GB RAM
  • Poziom 43  
    Wentylatory oby dwa pracują? Z tej strony nie zlokalizujesz dokładnie. Bez demontażu płyty.
  • Poziom 12  
    Oba wentylatory chodzą. Widziłlem, że z tej strony nic nie zobaczę. Od godziny laptop działa normalnie, ściągałem i robię dysk startowy macOS high Sierra na wypadek jakbym dysk podmieniał.
    W tej chwili obudowa nie grzeje się i wydaje się, że działa normalnie. A grzanie występuje bardzo mocne przy rozruchu.
  • Poziom 43  
    A to widocznie od dysku.

Dodano po 34 [sekundy]:

A kiedy tam chłodzenie było czyszczone?
  • Poziom 12  
    Wentylatory i radiatory czyste. Podmienie dysk i sprawdzę co będzie się działo.

Dowiedziałem się więcej o laptopie. Znajoma kupiła go około roku temu używanego. Działał normalnie. A sypnął się jak zainstalowała Simsy. Jeśli były jakieś naprawy to musiało to być wcześniej. Być może coś z tą grafiką było grzebane.

Zastanawia mnie, że w ustawieniach widzę, że jest AMD Radeon HD 6770M a jak klikam w "ten Mać..." To tam w ustawieniach monitora wyświetla się tylko Intel HD Graphics 3000 512MB.

Podmienie dysk i jak to nic nie da to jutro będę rozkręcał płytę.
  • Poziom 43  
    Pracuje na zintegrowanej HD3000 to by się zgadzało dlaczego tak się grzeje bo być może jest uszkodzony Radeon HD 6770M.
  • Poziom 12  
    Po wymianie dysku problem pozostał. Może nie powodował resetów, ale zatrzymywał się na logo i stał.
    O ile wcześniej uruchamiał się i działał normalnie to po aktualizacji teraz staje na samym początku ładowania paska i nie mogę uruchomić laptopa wcale.

Na youtubie widziałem filmik jak koleś "wyłącza" kartę programowo na stałe. Da radę tak zrobic czy to raczej mit?