Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak otworzyć obudowę sterownika Defro K1Pv4

20 Sty 2020 16:53 147 6
  • Poziom 12  
    Witam, padł mi sterownik jak w temacie, jak otworzyć plastikową obudowę sterownika, zdjąłem pokrywę przykrywająca kable czujników i pomp, odkręciłem 3 wkręty czerwonej obudowy ale nadal trzyma...
    Pozdrawiam,
    Piotr.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Trzeba podnieść cały sterownik.
    Od spodu w otworach jest jeszcze 6 śrub, po 3 z prawej i lewej strony.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za pomocná podpowiedź. Wymieniłem kondensator 1 uF /305 V na tej samej pojemności ale napięcie 630 V. Dodałem radiatorek do gołego tranzystora Mosfet i rozpalam. Zobaczymy czy pomoże. Przyczyną powyższego było wyłączanie sterownika i komunikat "zbyt duża temperatura Mosfet". Pozdrawiam i dziękuję Koledze. Piotr.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Ja zwykle wymieniam mosfeta, bo bywa że jest już uszkodzony, i nadmiernie się grzeje, i też dokładam raditorek. Jest tam P10NK60ZFP. Po drugiej stronie płytki pod mosfetem jest czujnik temperatury KTY81-210 w wersji SMD. Też bywa że jest uszkodzony, i źle mierzy temperaturę. Z powodzeniem stosowałem w wersji THT, tylko trzeba go przykleić do płytki, żeby dobrze mierzył temperaturę.
    Utrata pojemności kondensatora 1uF305V~ to też norma.

Sprawdź również wentylator, bo błąd temperatury mosfeta, może powodować też nadmiernie zanieczyszczona turbina, ciężko obracająca się turbina, lub utrata pojemności kondensatora przy silniku wentylatora.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie, wentylator sprawdziłem wcześniej i też wymieniłem kondensator, łożyska ok bo wirnik obraca się lekko. Czujnik zakupię ( co to jest wersja THT)? Mosfet też wymienię ale doraźnie ratowałem ciepło domowe...😀. U mnie na wsi słaba dostępność oryginalnych elementów, poszukam w jakimś sprawdzonym sklepie wysyłkowym. A czy kondensatory elektrolityczne też wymienić "od ręki"? - znajdują się tam 1000uF/25V i 220uF/50V, są przy półprzewodnikach z radiatorem...Pozdrawiam, Piotr.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    THT to elementy przewlekane, czyli nóżki przechodzą przez otwory w płytce, i są lutowanie po drugiej stronie płytki, niż znajduje się sam element. Np: mosfet w tym sterowniku jest w wersji THT.

Jeśli ten sterownik ma więcej niż 4-5 lat, to elektrolity też warto wymienić. Trafiałem że miały już utratę pojemności na poziomie 40-50%, a i opór wewnętrzny LSR, zdażało się że miały parę do kilku ochm.
    Te dwa 1000uF25V zastosuj 1000uF35V.
    Pozdrawiam.