Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak prądu. Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu

20 Sty 2020 17:59 1650 40
  • Poziom 5  
    Witam. Pytanie jak w temacie, dodam kilka zdjęć.
    Brak prądu. Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu Brak prądu. Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu Brak prądu. Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu Brak prądu. Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu Brak prądu. Nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu

Jest to możliwe, że coś jest źle podłączone? Licznik założony, włączałem wszystko co potrzeba. Na rozdzielni świeciły się światełka, mimo tego brak prądu w mieszkaniu. Elektryk będzie dopiero w czwartek, prawdopodobnie.
  • TestoTesto
  • Poziom 19  
    Witaj. Jeśli aparaty w rozdzielni masz tak jak pokazałeś na zdjęciach to nic dziwnego. Podnieś ten pierwszy z prawej - wyłącznik główny. Powinny zaświecić Ci się kontrolki faz. Następnie drugi od końca (ten z żółtym przyciskiem). Tu masz wyłącznik różnicowoprądowy. Dalej za różnicówką ten potrójny bezpiecznik to prawdopodobnie kuchnia elektryczna. Następnie w lewą stronę obwody gniazd i oświetlenia. Kuchni el. nie załączaj jak nie masz pewności, że są zabezpieczone końce przewodów w kuchni. Tak samo jak nie masz lamp czy brakuje Ci zamontowanych gniazd to nie załączaj pojedynczych bezpieczników opisanych jako B16 lub B10.
  • Poziom 25  
    Kiepskie te zdjęcia... Masz schemat?

Czy tam jest szyna jednofazowa i zwierasz nią za różnicówką 3 fazy razem???
  • TestoTesto
  • Moderator
    wojtasdm napisał:

Czy tam jest szyna jednofazowa i zwierasz nią za różnicówką 3 fazy razem???

Na to wygląda... :(
  • Poziom 25  
    Chłopie, kto to podłączał? Ty już tam niczego nie ruszaj jak Ci życie miłe. Zostaw to i czekaj na elektryka!

I niczego nie włączaj!!!
  • Poziom 19  
    Mój błąd. Teraz zauważyłem. Listwa wpięta na zwarcie. Lepiej nie załączaj różnicówki bo będziesz miał ładne "bum". Chyba bez elektryka się nie obejdzie...
  • Poziom 39  
    Nie straszcie człowieka. Jeśli dobrze rozumiem to co nazywacie zwarciem na szynie jest tylko wejściem przewodów (pewno kabla) w ścianę a dokładniej do doprowadzenie zasilania.
  • Poziom 15  
    Czy to na pewno jest praca elektryka?
  • Moderator Energetycy
    mczapski napisał:
    Nie straszcie człowieka. Jeśli dobrze rozumiem to co nazywacie zwarciem na szynie jest tylko wejściem przewodów (pewno kabla) w ścianę a dokładniej do doprowadzenie zasilania.
    Wszystkim od razu nasuwa się myśl, że ten "grzebień" pomiędzy RCD 4-polowym a zaciskami wyłączników samoczynnych (po lewej stronie) jest za cienki, 1-fazowy.
    Gdyby zasilanie rozdzielnicy było 1-fazowe, nie ma problemu, ale tak ... zwarcie na szynie murowane.
  • Poziom 27  
    EATON EVG-1PHAS/12MODUL SZYNA ŁĄCZENIOWA JEDNOFAZOWA, jak to ma działać, pewnie po włączeniu wywaliło przedlicznikowe i po zawodach.
    Tak to jest jak amatorzy biorą się za elektrykę.
    Jak koledzy pisali nie tykaj, tylko czekaj na elektryka który to ogarnie.
  • Moderator
    elpapiotr napisał:

Gdyby zasilanie rozdzielnicy było 1-fazowe, nie ma problemu,
    Spójrz na fotkę nr 4 wg kolejności. Czy ta prawa strona wygląda na zasilanie jednofazowe? Nie wierzę.
  • Poziom 25  
    On jest nawet opisany: "1PHAS/12MODUL".

To, że się docina na wymiar, a tu potrzeba 10, to już kosmetyka...
  • Poziom 42  
    Elopaleno napisał:
    Licznik założony włączałem wszystko co potrzeba .
    Licznik trójfazowy czy jednofazowy?
    Bo jeśli trójfazowy to lamki świeciły dopóki nie załączyłeś wyłącznika różnicowo prądowego.
    Wtedy zgasły.
  • Moderator Energetycy
    retrofood napisał:
    elpapiotr napisał:

Gdyby zasilanie rozdzielnicy było 1-fazowe, nie ma problemu,
    Spójrz na fotkę nr 4 wg kolejności. Czy ta prawa strona wygląda na zasilanie jednofazowe? Nie wierzę.
    Ja już różne cuda widziałem. To, że wprowadzono żyły przewodu na zaciski rozłącznika, sugerujące zasilanie 3-fazowe nie znaczy, że od strony zasilania jest tak samo.

Poniżej masz zasilanie 1-fazowe :

• Poziom 5  
    wojtasdm napisał:
    On jest nawet opisany: "1PHAS/12MODUL".

To, że się docina na wymiar, a tu potrzeba 10, to już kosmetyka...

Czyli mam rozumieć ta szyna grzebieniowa jest do dupy ? Czy jak ?

Dodano po 1 [minuty]:

kkas12 napisał:
    Elopaleno napisał:
    Licznik założony włączałem wszystko co potrzeba .
    Licznik trójfazowy czy jednofazowy?
    Bo jeśli trójfazowy to lamki świeciły dopóki nie załączyłeś wyłącznika różnicowo prądowego.
    Wtedy zgasły.

Po włączeniu wszystkich przyciskow w kierunku w którym mają dzialać świeciły się non stop wszystkie 3 kontrolki
  • Poziom 15  
    Do dupy to raczej nie....:) Ale nie do 3 faz...
  • Poziom 42  
    Elopaleno napisał:
    Po włączeniu wszystkich przyciskow w kierunku w którym mają dzialać świeciły się non stop wszystkie 3 kontrolki
    Jeśli licznik trójrazowy to mogły świecić dopóki nie załączyłeś wyłącznika RCD.
  • Poziom 5  
    Dzwoniłem do elektryka który się tym zajmował w bloku , wspominał coś o tej listwie grzebieniowej . Mam nadzieję że jutro jeszcze przyjedzie to sprawdzić . Dam znać co wyszło z tego
  • Poziom 25  
    To elektryk stworzył to dzieło i to świadomie? Czy Ty albo ktoś za flachę?
    Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że "elektryk" wie o tej szynie...
  • Poziom 5  
    wojtasdm napisał:
    To elektryk stworzył to dzieło i to świadomie? Czy Ty albo ktoś za flachę?
    Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że "elektryk" wie o tej szynie...

Kolego kupiłem w stanie deweloperskim . Dostalem numer do elektryka który tutaj się tym zajmował , prawdopodobnie nie jeden lecz kilku , sporo tych mieszkań nowych było . Jeśli przyjedzie jakiś nie ogarnięty na pierwszy rzut oka to odrazu podziękuję i dzwonię do właściciela niech ktoś mi to ogarnie raz a porządnie .
  • Moderator
    elpapiotr napisał:

Ale 3-fazową kontrolkę komuś by się chciało łączyć do 1 fazy? Poza tym kto ją kupił i po co? Właśnie ona powoduje moją niewiarę. Poza tym laik nie zakładałby tulejek na przewody. Dlatego uważam, że część zasilania do RCD montował elektryk. A elektryk nie zrobiłby okablowania 3-faz dla 1 fazy. Natomiast resztę, za różnicówką, wykonywał kompletny ignorant. Co zresztą widać po uważnej analizie fotografii.
    Ale oczywiście, mogę nie mieć racji, chociaż w to nie wierzę.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nie dawaj temu elektrykowi więcej gorzały przed robotą, bo z całą pewnością na trzeźwo tego nie robił ;)
    Jeżeli ta rozdzielnica zasilana jest 3-fazowo to błędem jest zastosowanie różnicówki 3-fazowej do ochrony obwodów 1-fazowych.
    Jeżeli jednak jest tam doprowadzona tylko jedna faza to po jakiego grzyba tam wsadził różnicówkę 3-fazową?
  • Moderator
    Elopaleno napisał:
    Dzwoniłem do elektryka który się tym zajmował w bloku , wspominał coś o tej listwie grzebieniowej . Mam nadzieję że jutro jeszcze przyjedzie to sprawdzić . Dam znać co wyszło z tego

Kiedy wszedłeś do lokalu? Może elektrycy zostawili to celowo?
  • Poziom 5  
    retrofood napisał:
    Elopaleno napisał:

Kiedy wszedłeś do lokalu? Może elektrycy zostawili to celowo?

Klucze odebrałem 2 tygodnie temu . Zaś prąd z taurona podłączyli w piątek ,w sobotę byłem zobaczyć czy jest prąd i dupa nie było . Jutro będę ogarniał dalej niech ktoś przyjdzie i to zobaczy

Dodano po 3 [minuty]:

retrofood napisał:
    elpapiotr napisał:

Ale 3-fazową kontrolkę komuś by się chciało łączyć do 1 fazy? Poza tym kto ją kupił i po co? Właśnie ona powoduje moją niewiarę. Poza tym laik nie zakładałby tulejek na przewody. Dlatego uważam, że część zasilania do RCD montował elektryk. A elektryk nie zrobiłby okablowania 3-faz dla 1 fazy. Natomiast resztę, za różnicówką, wykonywał kompletny ignorant. Co zresztą widać po uważnej analizie fotografii.
    Ale oczywiście, mogę nie mieć racji, chociaż w to nie wierzę.

Zasilanie jest 3 fazowe
  • Moderator
    Elopaleno napisał:

Klucze odebrałem 2 tygodnie temu . Zaś prąd z taurona podłączyli w piątek ,w sobotę byłem zobaczyć czy jest prąd i dupa nie było . Jutro będę ogarniał dalej niech ktoś przyjdzie i to zobaczy

Jeśli sam tam nie grzebałeś, to ktoś zrobił to celowo, aby prądu nie było.

Dodano po 54 [sekundy]:

Łukasz-O napisał:
    Jak na mieszkanie deweloperskie to strasznie mało obwodów. Lipa.

Tym bardziej przy 3-fazowym zasilaniu. A gdzie miejsce na zabezpieczenie indukcji?
  • Poziom 5  
    Czyli co myślicie że to lipa straszna jest ? Idzie to jakoś sensownie ogarnąć ? Trochę się niepokoję po waszych komentarzach.
  • Admin Elektroenergetyka
    Elopaleno napisał:
    Czyli co myślicie że to lipa straszna jest ? Idzie to jakoś sensownie ogarnąć ? Trochę się nie pokoje po waszych komentarzach

Na cito musisz wymienić szynę łączeniową tzw "grzebień" z 1f na 3f jeśli w ogóle masz zamiar korzystać z tej instalacji.

A dalej... Bez kucia ścian nic więcej nie zrobisz.
    Prawdopodobnie u Ciebie jest tak (kolejność przypadkowa):
    - obwód gniazd w pokojach;
    - obwód gniazd w łazience;
    - obwód gniazd w kuchni;
    - obwód kuchenki elektrycznej "siła";
    - obwód oświetlenia.

Gdyby nie RCD i wyłączniki nadmiarowo-prądowe w postaci esów, ładna skrzynka - powiedziałbym późny Gierek pod względem ilości obwodów.
    Obecnie do odbiorników stacjonarnych powyżej 2kW (piekarnik, zmywarka, pralka, kuchenka) doprowadza się osobne obwody.
    Jedyny plus dla tej instalacji to zastosowanie wyłącznika głównego oraz lampek kontrolnych. O ile wyłączniki główne u deweloperów pojawiają się coraz częściej, o tyle lampki kontrolne zasilania to ciągle "nowość".

Zobacz sobie na ilość obwodów w innym mieszkaniu też deweloperskim z 2019r. Mieszkanie dwupokojowe ok 50m²:
    Pomijam kwestie czterotorowego RCD na obwody gniazd ale to akurat standard w deweloperce (minimum zgodne z przepisami). Tu dali chociaż osobne RCD na światło.

Ty masz 5 obwodów, a na mojej fotce jest 9. A bywają jeszcze takie z osobnym obwodem do teletechniki.
  • Moderator
    Łukasz-O napisał:
    retrofood napisał:

Tym bardziej przy 3-fazowym zasilaniu. A gdzie miejsce na zabezpieczenie indukcji?

Jest zaraz za RCD :)

Z której strony? Za kontrolką?