Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór kulowy - zadanie na spostrzegawczość

20 Sty 2020 19:32 597 6
 • Poziom 9  
  Mam pewno zdjęcie z dużego obiektu zrobiłem je przy okazji (nie jestem specem od tematu, który tu poruszam), ale wydaje się, że coś jest tu nie tak.
  Popatrzcie na to zdjęcie i czy widzicie, że pewna część instalacji powinna być wykonana/zmontowana tu inaczej?

  Zawór kulowy - zadanie na spostrzegawczość

  Chyba, że wszystko jest poprawnie wykonane, ale kolega, który był w czasie, kiedy to zdjęciu robiłem wyjaśnił, że instalacja jest nieprawidłowo złożona.

  Wróciłem do tego zdjęcie rok po jego wykonaniu chciałbym się przekonać czy faktycznie miał rację, bo też wydaje mi się, że ktoś, kto składał tę instalację popełnił błąd.
  Widzicie to, co jest nieprawidłowe? Czy jednak wszystko jest zrobione dobrze?

  Może jest tu ktoś kto pracował przy takich instalacjach i wyjaśni poprawność niepoprawność tejże instalacji.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 41  
  Przede wszystkim to są zawory klapowe.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Myślę, że wszystko jest OK.
  Po lewej jest kolektor ssący, a po prawej wygląda na kolektor po stronie tłoczącej. Prawdopodobnie są tam zawory zwrotne.
  Zauważ, że strzałka na pompie nie znajduje się na bloku pompy, lecz na silniku tej pompy i najprawdopodobniej jest to strzałka określająca kierunek wirowania silnika, a nie kierunek tłoczenia.
  Szkoda, że nie widać więcej na tym zdjęciu.
 • Poziom 27  
  Jak kolega pisze, w temacie "zawór kulowy", te zawory nie mają sprężyny wypychającej kulę i powinny być zamontowane odwrotnie, tak by kula pod wpływem grawitacji zamykała przepływ gdy pompa nie pracuje.
  Z drugiej strony mogą to być filtry siatkowe /podobna konstrukcja/, a zawory zwrotne są zamontowane na tłoczeniu, wtedy wszystko jest ok.
  Mam zestaw podobnych pomp /tylko dwie/ i jutro sprawdzę, gdzie mam zamontowane zawory zwrotne.
  ps. sprawdzone, są na zasilaniu jak na rysunku poniżej.
  Zawór kulowy - zadanie na spostrzegawczość
  Rys. 1. Przykład wykonania konstrukcyjnego zestawu hydroforowego. Oznaczenia: 1 – agregat OPA/OPB/ OPE, 2 – kolektor napływowy, 3 – kolektor tłoczny, 4 – rama zestawu, 5 – rama szafy, 6 – wibroizolator, 7 – zawór kulowy, 8 – zawór zwrotny, 9 – sterowanie, 10 – przetwornik ciśnienia, 11 – manometr, 12 – zbiornik ciśnieniowy

  Jak widać tu są zawory zwrotne na tłoczeniu, a więc to co bierzemy za zawory kulowe to raczej filtry siatkowe i wszystko jest w porządku.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Ale to wygląda jak filtr skośny, siatkowy, bo ma charakterystyczne przewężenie i takie jakby odejście z boku komory filtra tzn. odejście z boku części skośnej. Natomiast zawory zwrotne, kulowe nie mają takiego przewężenie, a część skośna jest lekko pękata i tworzy delikatnie wystający garb na tym prostym odcinku.
 • Poziom 18  
  Wszystko wygląda na poprawne, kolektor ssący, zawór odcinający za tym filtr siatkowy, pewnie drugi zawór odcinający jest za pompą ze względów oszczędnościowych, do tego się jedynie można na siłę przyczepić..
  Bardzo standardowe wykonanie.
  Jedynie strzałki są przeciwbieżnie na silniku co może dziwnie wygląda, ale może tak być :)
 • Poziom 17  
  Na podstawie pompy, jak się mocno rozjaśni zdjęcie, widać strzałkę, więc jeśli są to filtry skośne (a raczej są, bo zawory zwrotne z kulą zamontowane w ten sposób nie spełniałyby swojego zadania) to wszystko jest ok.