Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bluetooth 5.2 - 10 lat pracy na baterii zegarkowej

ghost666 21 Sty 2020 13:55 1281 4
 • Bluetooth 5.2 - 10 lat pracy na baterii zegarkowej
  Firma Silicon Labs zaprezentowała swoje nowe rozwiązanie - System-on-Chip (SoC) z interfejsem Bluetooth, które oferuje wiodącą na rynku kombinację funkcji bezpieczeństwa, wydajności transmisji bezprzewodowej, efektywności energetycznej wraz z narzędziami programistycznymi i stosem komunikacji. System stworzono, aby zaspokoić popyt rynku na duże ilości systemów Internetu Rzeczy (IoT) zasilanych z baterii. Rozbudowując bezpieczną, energooszczędną platformę bezprzewodowa Gecko Series 2, Silicon Labs wprowadziło SoC EFR32BG22 (BG22) zapewniający programistom zoptymalizowane rozwiązanie łączności Bluetooth obsługujące nową specyfikację Bluetooth 5.2, wyszukiwanie kierunku Bluetooth i sieciowe połączenia Bluetooth (sieć typu mesh).

  Według Bluetooth SIG, przewiduje się, że całkowita roczna dostawa urządzeń Bluetooth wzrośnie o 26% do 2023 roku (z 4 miliardów jednostek w 2019 roku do 5,4 miliarda jednostek w 2023). 90% wszystkich urządzeń Bluetooth będzie wykorzystywać Bluetooth Low Energy do 2023 roku. Bezpieczna łączność i bardzo niskie zużycie energii będzie podstawowym wymogiem dla urządzeń IoT. Silicon Labs zaprojektował SoC BG22, aby sprostać właśnie tym wymaganiom i prognozom rozwoju miliardów urządzeń IoT z obsługą Bluetooth w nadchodzących latach.

  Rodzina BG22 to połączenie najlepszej w swojej klasie ultra niskiej mocy pobieranej podczas nadawania i odbioru (3,6 mA TX przy 0 dBm, 2,6 mA RX) oraz wydajnego rdzenia ARM Cortex-M33 o niskim poborze mocy (27 µA/MHz w stanie aktywnym, uśpienie 1,2 µA). Układ taki zapewnia wiodącą w branży spranwość energetyczną, która może wydłużyć żywotność baterii pastylkowej nawet do 10 lat. Aplikacje docelowe obejmują węzły sieci Bluetooth, inteligentne zamki do drzwi, osobiste systemy medyczne czy urządzenia fitness. Tagi do śledzenia zasobów, nawigacji w pomieszczeniach itp również skorzystają z wszechstronnych możliwości SoCów, m.in. możliwości pomiaru kąta przybycia (AoA) i kąta wylotu (AoD) fal radiowych dla konkretnych urządzeń, co przekłada się na dokładność lokalizacji na poziomie poniżej jednego metra.

  Nowe portfolio układów Bluetooth obejmuje trzy SoC, zaprojektowane w celu spełnienia szerokiego zakresu wymagań dotyczących stosunku ceny do wydajności w aplikacjach inteligentnego domu, innych systemach konsumenckich, komercyjnych i przemysłowych wykorzystujących Internet Rzeczy, w tym w systemach wymagających wieloletniej żywotności baterii. Silicon Labs prezentuje trzy układy SoC z nowej rodziny:

  * EFR32BG22C112 - ukierunkowany na wysokonakładowe, wrażliwe na koszty aplikacje, zapewniające dostęp do interfejsu Bluetooth do 2 Mb/s, a także rdzeń taktowany zegarem do 38,4 MHz z rdzeniem ARM Cortex-M33; układ posiada 18 linii GPIO i 352 kB pamięci Flash; nadajnik 0-dBm i wiodący w branży odbiornik o czułości –99 dBm.
  * EFR32BG22C222 - przeznaczony do aplikacji wymagających większej mocy obliczeniowej (z rdzeniem M33 taktowanym zegarem 76,8 MHz), większej liczby linii wejścia/wyjścia (SoC posiada 26 GPIO) i wyższej mocy nadawania (do +6 dBm).
  * EFR32BG22C224 - zapewnia próbkowanie sygnałów radiowych dla aplikacji ustalających kierunek transmisji. System posiada dostęp do PHY Bluetooth Low Energy, co może zwiększyć czułość RX do –106 dBm. SoC podnosi charakteryzuje się wyższą temperaturą roboczą, wynoszącą do 125°C i rozszerzoną pamięcią Flash do 512 kB, co pozwala na wykorzystanie systemu w złożonych sieciach mesh czy do wyszukiwania kierunku transmisji w systemach o niskim poborze mocy.

  "Jako lider w dziedzinie technologii bezprzewodowych o niskiej mocy dla Internetu Rzeczy znacząco poprawiliśmy naszą ofertę dla istniejących i rozwijających się rynków Bluetooth" powiedział Matt Johnson, starszy wiceprezes i dyrektor generalny produktów IoT w Silicon Labs. "Nasze bezpieczne rozwiązanie Bluetooth pozwala naszym klientom zmniejszyć koszty elementów, pobór mocy i czas wprowadzania produktów na rynek. Jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek technologię Bluetooth Mesh i wyszukiwanie kierunku w Bluetooth 5.1 i nadal jesteśmy liderem w branży dzięki nowym innowacjom, w tym Bluetooth 5.2. Nasze nowe układy SoC BG22 zapewniają programistom właściwą równowagę funkcji, bezpieczeństwa i wydajności w punktach o niskim koszcie, aby pomóc w wdrożeniu technologii Bluetooth w szerokiej gamie produktów IoT".

  Silicon Labs zapewnia zoptymalizowany poziom bezpieczeństwa w ekonomicznym rozwiązaniu SoC Bluetooth. Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają dziś programiści IoT, jest zapewnienie, że podłączone urządzenia będą działały wyłącznie z oryginalnym, zaufanym oprogramowaniem. SoC z rodziny BG22 zaspokajają tę potrzebę w prosty i skuteczny sposób dzięki bezpiecznemu bootloaderowi Silicon Labs. SoCi te obsługują wszechstronną analizę awarii, umożliwiając programistom badanie problemów bez usuwania pamięci flash, ponieważ samo oprogramowanie może być częścią przyczyny niepoprawnego działania systemu. Debugger systemu obejmuje także bezpieczny dostęp do funkcji blokowania i odblokowywania akceleratorów kryptograficznych.

  Ceny i dostępność

  EFR32BG22 dostępny jest w mającej 5 mm × 5 mm obudowie QFN40, 4 mm × 4 mm QFN32 i kompaktowej obudowie TQFN32 o wymiarach 0,3 mm × 4 mm. Ceny EFR32BG22 zaczynają się już od 0,52 dolarów. Zestaw startowy EFR32BG22 i zestaw ewaluacyjny Thunderboard EFR32BG22 mają być dostępne w marcu tego roku, a ceny zestawu zaczynają się od 19,99 dolarów. Programiści mogą pobrać Simplicity Studio, w tym narzędzia do analizowania sieci i profilowania energii, stosy Bluetooth, wersje demonstracyjne i aplikacje mobilne ze strony silabs.com/simplicity-studio.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/new-secure-bluetooth-5-2-socs-enable-10-year-coin-cell-battery-operation

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  pgru2
  Poziom 8  
  Gdyby spojrzeć na ten procesor przez pryzmat desktopów z przeszłości - to jakiego odpowiednikiem jest procesora - PPC? Motorola 680x0? x86 jakiej generacji?
 • flexghzflexghz
 • #3
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  @pgru2 żadnego z nich.
 • #4
  pgru2
  Poziom 8  
  Z porównaniem chodziło mi o prędkość(nie zestaw instrukcji). Czyli jeśli nie jest odpowiednikiem żadnego z nich to jest wolniejszy od Motoroli 68000 czy 8088?
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  pgru2 napisał:
  Z porównaniem chodziło mi o prędkość(nie zestaw instrukcji). Czyli jeśli nie jest odpowiednikiem żadnego z nich to jest wolniejszy od Motoroli 68000 czy 8088?


  Pewnie jest sporo szybszy. Przynajmniej, jeśli mówisz o klasycznych wersjach.