Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bernard 434 - za małe oborty - Problem z obrotami talerza.

21 Sty 2020 18:45 219 11
 • Poziom 9  
  Witam.
  Jestem nie tyle początkujący co zastany w temacie. Postanowiłem po skończeniu Zodiaka DSS 402 reaktywować swój Gramofon Bernard GS 434 który kupiłem w 1987 roku.
  Wyczyściłem wszystko co możliwe - łożysko ślizgowe talerza - kręci się idealnie, bardzo delikatnie nasmarowałem górne hmmm łożysko silnika ( kropla "oleju' jeżeli to w ogóle coś dało ), pasek napędowy jest sprzed kilku lat o czym później, wyczyściłem fotorezystory RPP - są dwa - brak oznak wewnętrznej korozji, wymieniłem je miejscami z autostopem, przeczyściłem żarówki, odświeżyłem potencjometr od regulacji obrotów - działa prawidłowo.
  Problem dalej istnieje - mianowicie brakuje mu kilku obrotów. Na żarówce strobo przy talerzu ewidentnie kręci za mało i to obojętnie czy to 33 czy 45. Nie wiem co jest grane....czy może to być wina paska ? Kupiłem go z 5 lat temu - organoleptycznie jest sprawny , nie popękany, jak nowy. Zaznaczam, że pracowałem przy nim bez miernika.
  Na płytce sa 3 potencjometry - nie dotykałem ich...czy może któryś z nich jest odpowiedzialny lub mógłby dodać troche więcej napięcia na potencjometr od obrotów ?
  Czy silnik może niedomagać ?
  Gdzie może leżeć przyczyna ?
 • Poziom 9  
  Bardzo dziękuję. Jutro zawalczę :-)
  Mam jeszcze jedno pytanie, które mnie męczy. Czytałem o przeróbce tego gramofonu z DIN na RCA. Wiem jak to zrobić. Docelowo chcę go podłaczyć do Technicsa do wejścia od magnetofonu czy może CD - jeszcze nie wiem. Czy orientujesz sie może czy będzie to współpracowało ?
 • Poziom 43  
  Sama wymiana gniazd nie sprawi, że uzyskasz liniową charakterystykę i sygnał o odpowiednio dużej czułości. Musi być przedwzmacniacz RIAA - albo we wzmacniaczu (wejście PHONO), albo w samym gramofonie - tu musisz znaleźć miejsce na sam przedwzmacniacz i zasilacz (transformator), a to może być nie łatwe - (umieszczenie transformatora w ten sposób, żeby nie było słychać brumu - wkładka daje bardzo mały sygnał wyjściowy -, więc wszelkie "śmieci" łatwo mogą się na nią, albo sam przedwzmacniacz przedostać) nie tyle fizycznie co właśnie ze względu na miejsce względem ramienia i samej wkładki.W wypadku gdyby jednak gdybyś się upierał i to Ci się udało; wtedy oczywiście możliwe jest podłączenie gramofonu pod wejście TAPE lub CD wzmacniacza.
 • Poziom 9  
  Hej.
  Problem opanowany - jeszcze raz bardzo dziękuje :-) potencjometr do regulacji obrotów dzieki Twojej radzie został wypośrodkowany jeśli chodzi o zakres obrotów.
  Co do wyjść RCA - heh - człowiek uczy się całe życie. Nie wiedziałem o tym co napisałeś. Dziwiło mnie, ze Gramofon po podłączeniu do RM 820 S Condor...nie działa - nie gra. Teraz juz wiem co jest przyczyną.
  We wzmacniaczu ( po jego lewej stronie na dole ) mam Phono jeżeli to jest to odpowiednie.
  Bernard 434 - za małe oborty - Problem z obrotami talerza.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Tak, to jest odpowiednie gniazdo do tego celu.
 • Poziom 25  
  Cześć. To że pod Condorem ten gramofon nie gra to dziwna sprawa, gdyż ten radiomagnetofon ma możliwość podłączenia gramofonu z wkładką (MM). Być może kabel między wkładką a wtykiem jest gdzieś uszkodzony, może sama wkładka? I nie wiem jak w tym Bernardzie, ale we wcześniejszych wersjach było wyciszanie wkładki na 2 tranzystorach, które może nie działać. Wykluczam złe polutowanie wtyku jeśli masz go od nowości.

  Bernard 434 - za małe oborty - Problem z obrotami talerza.
 • Poziom 9  
  Hej.
  Próbowałem jeszcze raz go podłączyć do Condora. Niestety - nie działa. Czy on w ogóle działa - to jest pytanie.
  Kupiłem gniazda RCA. W ciągu kilku dni się okaże co i jak.
  Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję za pomoc. Jak coś będzie nie tak - zapytam.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 25  
  Cześć. Problem może być też w Condorze, bo płytka przedwzmacniacza RIAA jest razem z gniazdem na tylnej ściance i połączona jest przewodem ze wzmacniaczem na frontowej ściance, jeśli ktoś otwierał Condora, mógł odłączyć i nie podłączyć tego przewodu zasilanie/sygnał do tej płytki.
 • Poziom 43  
  W Condorze jest gniazdo DIN - czy podawany sygnał był na właściwe piny?
 • Poziom 9  
  Winylov napisał:
  jeśli ktoś otwierał Condora, mógł odłączyć i nie podłączyć tego przewodu

  Jest taka opcja. Sprawdzę to. Mam też w planie , że jak sie uporam z gramofonem to zabiorę się za Condora.

  398216 Usunięty napisał:
  czy podawany sygnał był na właściwe piny?

  Tak. Wtyczka z gramofonu jest oryginalnie zalutowana. Myślę, ze jest jakiś standard DIN ale mogę się mylić.
 • Poziom 43  
  badix napisał:
  Myślę, ze jest jakiś standard DIN ale mogę się mylić.
  No niby jest, ale widziałem już fabryczne konstrukcje gdzie było odwrotnie.