Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bernard 434 - za małe oborty - Problem z obrotami talerza.

21 Sty 2020 18:45 219 11
  • Poziom 9  
    Witam.
    Jestem nie tyle początkujący co zastany w temacie. Postanowiłem po skończeniu Zodiaka DSS 402 reaktywować swój Gramofon Bernard GS 434 który kupiłem w 1987 roku.
    Wyczyściłem wszystko co możliwe - łożysko ślizgowe talerza - kręci się idealnie, bardzo delikatnie nasmarowałem górne hmmm łożysko silnika ( kropla "oleju' jeżeli to w ogóle coś dało ), pasek napędowy jest sprzed kilku lat o czym później, wyczyściłem fotorezystory RPP - są dwa - brak oznak wewnętrznej korozji, wymieniłem je miejscami z autostopem, przeczyściłem żarówki, odświeżyłem potencjometr od regulacji obrotów - działa prawidłowo.
    Problem dalej istnieje - mianowicie brakuje mu kilku obrotów. Na żarówce strobo przy talerzu ewidentnie kręci za mało i to obojętnie czy to 33 czy 45. Nie wiem co jest grane....czy może to być wina paska ? Kupiłem go z 5 lat temu - organoleptycznie jest sprawny , nie popękany, jak nowy. Zaznaczam, że pracowałem przy nim bez miernika.
    Na płytce sa 3 potencjometry - nie dotykałem ich...czy może któryś z nich jest odpowiedzialny lub mógłby dodać troche więcej napięcia na potencjometr od obrotów ?
    Czy silnik może niedomagać ?
    Gdzie może leżeć przyczyna ?
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję. Jutro zawalczę :-)
    Mam jeszcze jedno pytanie, które mnie męczy. Czytałem o przeróbce tego gramofonu z DIN na RCA. Wiem jak to zrobić. Docelowo chcę go podłaczyć do Technicsa do wejścia od magnetofonu czy może CD - jeszcze nie wiem. Czy orientujesz sie może czy będzie to współpracowało ?
  • Poziom 43  
    Sama wymiana gniazd nie sprawi, że uzyskasz liniową charakterystykę i sygnał o odpowiednio dużej czułości. Musi być przedwzmacniacz RIAA - albo we wzmacniaczu (wejście PHONO), albo w samym gramofonie - tu musisz znaleźć miejsce na sam przedwzmacniacz i zasilacz (transformator), a to może być nie łatwe - (umieszczenie transformatora w ten sposób, żeby nie było słychać brumu - wkładka daje bardzo mały sygnał wyjściowy -, więc wszelkie "śmieci" łatwo mogą się na nią, albo sam przedwzmacniacz przedostać) nie tyle fizycznie co właśnie ze względu na miejsce względem ramienia i samej wkładki.W wypadku gdyby jednak gdybyś się upierał i to Ci się udało; wtedy oczywiście możliwe jest podłączenie gramofonu pod wejście TAPE lub CD wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    Hej.
    Problem opanowany - jeszcze raz bardzo dziękuje :-) potencjometr do regulacji obrotów dzieki Twojej radzie został wypośrodkowany jeśli chodzi o zakres obrotów.
    Co do wyjść RCA - heh - człowiek uczy się całe życie. Nie wiedziałem o tym co napisałeś. Dziwiło mnie, ze Gramofon po podłączeniu do RM 820 S Condor...nie działa - nie gra. Teraz juz wiem co jest przyczyną.
    We wzmacniaczu ( po jego lewej stronie na dole ) mam Phono jeżeli to jest to odpowiednie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak, to jest odpowiednie gniazdo do tego celu.
  • Poziom 25  
    Cześć. To że pod Condorem ten gramofon nie gra to dziwna sprawa, gdyż ten radiomagnetofon ma możliwość podłączenia gramofonu z wkładką (MM). Być może kabel między wkładką a wtykiem jest gdzieś uszkodzony, może sama wkładka? I nie wiem jak w tym Bernardzie, ale we wcześniejszych wersjach było wyciszanie wkładki na 2 tranzystorach, które może nie działać. Wykluczam złe polutowanie wtyku jeśli masz go od nowości.

• Poziom 9  
    Hej.
    Próbowałem jeszcze raz go podłączyć do Condora. Niestety - nie działa. Czy on w ogóle działa - to jest pytanie.
    Kupiłem gniazda RCA. W ciągu kilku dni się okaże co i jak.
    Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję za pomoc. Jak coś będzie nie tak - zapytam.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Cześć. Problem może być też w Condorze, bo płytka przedwzmacniacza RIAA jest razem z gniazdem na tylnej ściance i połączona jest przewodem ze wzmacniaczem na frontowej ściance, jeśli ktoś otwierał Condora, mógł odłączyć i nie podłączyć tego przewodu zasilanie/sygnał do tej płytki.
  • Poziom 43  
    W Condorze jest gniazdo DIN - czy podawany sygnał był na właściwe piny?
  • Poziom 9  
    Winylov napisał:
    jeśli ktoś otwierał Condora, mógł odłączyć i nie podłączyć tego przewodu

Jest taka opcja. Sprawdzę to. Mam też w planie , że jak sie uporam z gramofonem to zabiorę się za Condora.

398216 Usunięty napisał:
    czy podawany sygnał był na właściwe piny?

Tak. Wtyczka z gramofonu jest oryginalnie zalutowana. Myślę, ze jest jakiś standard DIN ale mogę się mylić.
  • Poziom 43  
    badix napisał:
    Myślę, ze jest jakiś standard DIN ale mogę się mylić.
    No niby jest, ale widziałem już fabryczne konstrukcje gdzie było odwrotnie.