Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie elektrozaworem

22 Sty 2020 10:05 294 6
 • Poziom 9  
  Witam.
  Koledzy, potrzebuję podpowiedzi jak zrealizować sterowanie elektrozaworem typu 2N25 230V NC.
  Instalacja hydrauliczna wygląda następująco:
  Bufor->elektrozawór->trójnik na dwa obiegi (grzejniki i bojler), dwie osobne pompy. Pompy sterowane za pomocą dwóch różnych sterowników, zasilane z tej samej fazy.
  Elektrozawór musi być otwarty w momencie działania którejkolwiek pompy (lub obu naraz), a zamknięty gdy pompy nie działają.

  Z racji tego, że o elektronice/elektryce mam znikome pojęcie, mile widziany jakoś schemat, ew. link do części
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 21  
  Witam
  Do każdej z pomp należny podłączyć przekaźnik. Styki przekaźników normalnie rozwarte połącz równolegle. Z jednej strony tak połączonych przekaźników podaj zasilanie, a drugą podłącz z zaworem. Możesz użyć np. takich przekaźników: PEM-01/230.
  Pozdrawiam
  W.B.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 39  
  Prawdopodobnie ( jeśli to jest instalacja CO)możesz to rozwiązać bez elektrozaworu. Wystarczy dać zawory zwrotne za pompami i EZ staje się zbędny.
 • Poziom 9  
  No właśnie nie mogę. Zawory sa zalozone a woda i tak sobie krazy grawitacyjnie obiegiem przez zawor 3d. A tam nie da sie zalozyc zz, bo bylyby na ssaniu pomp. Dlatego elektrozawór (juz kupiony)
  Nie rozumiem zasady dzialania schematu kolegi Zielonka.
  Rozumiem, ze potrzebuje 2 przekaznikow (nie ma jednego dwuwejsciowego?). Lacze rownolegle wyjscia NO.
  Gdzie wtedy podac faze do zaworu? Pod COM na obu przekaźnikach? Rozumiem, ze N i PE bezpośrednio do zaworu?
 • Poziom 9  
  Zawór wymaga podania ciągłego napięcia do otwarcia.
  Napięcie obecne - zawór otwarty; brak napięcia - zawór zamknięty.

  Inaczej mówiąc - jeśli jest obecne napięcie na którejkolwiek pompie (lub obu), ma być również obecne na elektrozaworze.
 • Specjalista elektronik
  hamis napisał:
  Nie rozumiem zasady dzialania schematu kolegi Zielonka.
  Rozumiem, ze potrzebuje 2 przekaznikow (nie ma jednego dwuwejsciowego?). Lacze rownolegle wyjscia NO.

  Ja tu jakoś nie widzę schematu... Być może są przekaźniki z dwiema cewkami, i wystarczy podłączyć zasilanie do jednej, ale raczej stanowią rzadkość; poza tym, niekoniecznie musi być użyty przekaźnik, a jeśli nawet tak, to niekoniecznie dwa.

  Nadal nie określiłeś jasno, co trzeba podać na zawór - czy napięcie stałe, czy zmienne, czy może być jakiekolwiek? Z oznaczenia mogę zgadywać, że ma być 230V (ale to niekoniecznie musi określać napięcie). Jeśli zawór nadaje się do zasilania napięciem stałym około 200V, _oraz_ obie pompy są zasilane z tej samej fazy i mają zasilanie załączane na fazie, _oraz_ żadna z końcówek cewki zaworu nie musi być uziemiona, to można do każdej pompy podłączyć mostek prostujący (taki układ z czterech diod, nazywało się to układem Graetza, można zlutować z diod, można kupić gotowy, ale chyba pod tą nazwą już się tego w handlu nie uświadczy, wszędzie piszą coś w stylu "mostek 1000V 2A" i to jest to): wejścia '~' do pomp, wyjścia '+' razem i poprzez opornik do cewki zaworu, wyjścia '-' razem i do drugiego końca cewki.

  Jeśli pompy są zasilane z różnych faz, to kiepsko, raczej bez przekaźnika (a prościej dwóch, tak jak napisał Zielonka - ale można zastosować diody i użyć tylko jednego przekaźnika) nie da rady. Jeśli z są zasilane z tej samej fazy, ale wymagasz uziemienia jednego końca cewki zaworu, albo zawór wymaga napięcia zmiennego, to włączasz przekaźnik tak, jak opisałem dla zaworu, a przekaźnik ma załączać zasilanie zaworu.

  Uwaga co do opornika: jeśli cewka jest na 230V~, a podłączysz do niej napięcie stałe, to prawdopodobnie powinno ono być znacznie niższe - cewka ma jakąś indukcyjność, przez co przy zasilaniu napięciem zmiennym płynie przez nią mniejszy prąd, niż przy zasilaniu stałym. Opornik trzeba dobrać tak, żeby prąd przy zasilaniu poprzez mostek był taki sam, jak przy zasilaniu wprost z sieci (jeśli to jest na 230V~).