Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła PW Neoheat - Opinia użytkownika

staki 22 Sty 2020 14:48 189 0
    staki
    Poziom 4  
    Cześć!

Jako że z forum co jakiś czas mi bardzo pomaga, a ja nie miałem okazji jeszcze się odwdzięczyć, napiszę temat o mojej pompie ciepła.
    Sam długo borykałem się z problemem ogrzewania domu. Argumenty, które przekonały mnie do zakupu takiego urządzenia to:
    *) mam małą przechodnią kotłownię,
    *) często wyjeżdżam, nie chciałem zostawiać rodziny z obsługowym urządzeniem
    *) nie mam gazu ziemnego przy działce
    Mniej decydujące:
    *) załapałem się na dotację z dużym % zwrotu
    *) kupiłem pompę przez zaprzyjaźnionego instalatora w dobrej cenie (przynajmniej tak sądzę :) )

Zainstalowałem pompę Neoheat 11E, której dystrybutorem jest firma Iglotech z Kwidzyna, a instalatorem lokalny instalator :)

Pompę uruchomiono kilka dni przed końcem roku.
    Na chwilę obecną ogrzewa 200L zasobnik CWU i parter domu (koło 60-70m2). Trochę ciepła ucieka na ocieplone, ale niewykończone i nieogrzewane poddasze użytkowe. Temperatura zadana CWU to 45*C. Użytkują 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.
    Pompa jeszcze nie była "kalibrowana" i chodzi na ustawieniach fabrycznych. Jak będę miał czas to pobawię się w zmianę krzywej grzewczej, ale najpierw muszę się wgryźć w temat.

Sterowanie ogrzewaniem na razie jest "tępę", mieszacz podłogówki ustawiony na 27*, pompa działa 24/7, zawory otwarte.
    Niedługo odłożę na elektrozawory i podłączę rozdzielacz i pompę pod BMSa postawionego na Arduino/Raspberry z zaimplementowanym algorytmem ogrzewania. W każdym pomieszczeniu domu mam DS18B20, w Domoticz'u ustawianie temperatur. System stoi tylko czeka na elektrozawory.
    Dom ocieplony 15cm grafit, okna 3 szybowe, dużo styro pod podłogą i dużo dobrej jakości wełny nad głową :) Tylko kilka dziur jeszcze przy oknach dachowych, trochę tam wieje przy silnych wiatrach.

Aktualnie w domu panuje temperatura około 20*C, początkowo trochę było przegrzane bo zdarzało się nawet 22*C jak nie znałem się jeszcze dobrze z mieszaczem.

Na razie jeszcze nie mam podlicznika i nie wiem dokładnie ile prądu mi zużyła, ale niedługo minie miesiąc i licznik domu ma nabite 1060kWh. Czyli w miarę OK, ale temperatury zewnętrzne też są łagodne, w zasadzie rzadko schodzą poniżej 0* i jeżeli to na chwilę.

Trzeba pamiętać przy tym, że jest to prąd zużyty na prace farelek które pracowały przez jakieś 4 dni przed wprowadzeniem (3 sztuki), oświetlenie, AGD i telewizor (150W, około 3h dziennie).

Jestem nastawiony na kominek (którego jeszcze nie mam) i konieczność dogrzewania się nim przy temp<= -7*C. Jest to bowiem temperatura , przy której załączają się grzałki (a tak naprawdę to przewód grzejny) zamontowane pod radiatorem wymiennika zewnętrznego - jaką to ma mieć funkcję to nie mam pojęcia, ale korzystać z nich nie zamierzam. Chyba że są tam jeszcze jakieś ukryte grzałki o których nie wiem.

W domu wisi jednostka wewnętrzna wielkości kotła gazowego. Na dworze ścianie wisi jednostka zewnętrzna, która podczas pracy trochę hałasuje. Odradzam montaż blisko okien, czy pomieszczeń mieszkalnych. U mnie jest to ściana kotłowni koło garażu.
    Jedno to hałas od wentylatora, drugie to dźwięk jakby wypuszczania gazu z butli (dość rzadko, ale jednak).
    W domu też warto mieć jednostkę dalej niż bliżej sypialni :)

Ogólne wrażenia są fajne. Ale... praktycznie od montażu pompa zawiesza się 3x na dobę - trzeba resetować zasilanie.
    Efekt był taki, że wygaszony ekran nie wzbudzał się od dotyku, a pompa nie grzała. W końcu wyłączyłem wygaszacz ekranu i dowiedziałem się dzięki temu, że pojawia się błąd komunikacji.
    Serwis mówi, że potrzebna jest aktualizacja softu... i czekam....
    Natomiast wczoraj wieczorem pojawiła się usterka "Awaria czujnika przepływu wody" i pomimo zgłoszenia problemu rano, do teraz brak reakcji. Pompa stoi w błędzie, nie grzeje.
    Chwilowo trwa dyskusja instalator-dystrybutor-ja. A czas leci, dom się wychładza.... Mam nadzieję, że dzisiaj to naprawią bo nie mam jeszcze kominka...

Z minusów jest jeszcze jeden. Pompa zrzuca ogromne ilości wody z wymiennika zewnętrznego. Powiedziano mi o tym dopiero w dniu montażu. Czeka mnie jeszcze zamówienie i założenie "kuwety" z odpływem, doprowadzenie rury od burzówki i ogarnięcie tego. Teraz wali na ścianę i ziemię. Gdybym wiedział wcześniej to bym puścił rurę pod styropianem.

Wrzucę dzisiaj zdjęcia pompy.

--- Aktualizacja:

Odnośnie awarii. Był to błąd S03 "Awaria przełącznika przepływu wody".
    Wyjęliśmy ten czujnik z jednostki wewnętrznej, poruszaliśmy nim (przełącznik NC/NO, przy okazji sprawdziłem przewodność omomierzem) i po włożeniu z powrotem pompa ruszyła.
    Przy okazji wyczyściłem filtr na obiegu wody, więc teoretycznie to mogła być przyczyna awarii. Było na nim dużo włosków pakuł.

Serwis jak już przyjechał to trzeba ocenić na bardzo sprawny, można pochwalić :)

Pompa:

Środek po zdjęciu pokrywek. Azjaci mogliby się postarać bardziej, mostki na wago, krzywe korytka...

Miejsce czujnika co się (chyba) przyciął:

Można go śmiało wykręcić tylko trzeba najpierw spuścić wodę.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom