Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła PW Neoheat - Opinia użytkownika

staki 22 Jan 2020 14:48 8358 4
Wago
 • #1
  staki
  Level 4  
  Cześć!

  Jako że z forum co jakiś czas mi bardzo pomaga, a ja nie miałem okazji jeszcze się odwdzięczyć, napiszę temat o mojej pompie ciepła.
  Sam długo borykałem się z problemem ogrzewania domu. Argumenty, które przekonały mnie do zakupu takiego urządzenia to:
  *) mam małą przechodnią kotłownię,
  *) często wyjeżdżam, nie chciałem zostawiać rodziny z obsługowym urządzeniem
  *) nie mam gazu ziemnego przy działce
  Mniej decydujące:
  *) załapałem się na dotację z dużym % zwrotu
  *) kupiłem pompę przez zaprzyjaźnionego instalatora w dobrej cenie (przynajmniej tak sądzę :) )

  Zainstalowałem pompę Neoheat 11E, której dystrybutorem jest firma Iglotech z Kwidzyna, a instalatorem lokalny instalator :)

  Pompa ciepła PW Neoheat - Opinia użytkownika

  Pompę uruchomiono kilka dni przed końcem roku.
  Na chwilę obecną ogrzewa 200L zasobnik CWU i parter domu (koło 60-70m2). Trochę ciepła ucieka na ocieplone, ale niewykończone i nieogrzewane poddasze użytkowe. Temperatura zadana CWU to 45*C. Użytkują 2 osoby dorosłe i 2 dzieci.
  Pompa jeszcze nie była "kalibrowana" i chodzi na ustawieniach fabrycznych. Jak będę miał czas to pobawię się w zmianę krzywej grzewczej, ale najpierw muszę się wgryźć w temat.

  Sterowanie ogrzewaniem na razie jest "tępę", mieszacz podłogówki ustawiony na 27*, pompa działa 24/7, zawory otwarte.
  Niedługo odłożę na elektrozawory i podłączę rozdzielacz i pompę pod BMSa postawionego na Arduino/Raspberry z zaimplementowanym algorytmem ogrzewania. W każdym pomieszczeniu domu mam DS18B20, w Domoticz'u ustawianie temperatur. System stoi tylko czeka na elektrozawory.
  Dom ocieplony 15cm grafit, okna 3 szybowe, dużo styro pod podłogą i dużo dobrej jakości wełny nad głową :) Tylko kilka dziur jeszcze przy oknach dachowych, trochę tam wieje przy silnych wiatrach.

  Aktualnie w domu panuje temperatura około 20*C, początkowo trochę było przegrzane bo zdarzało się nawet 22*C jak nie znałem się jeszcze dobrze z mieszaczem.

  Na razie jeszcze nie mam podlicznika i nie wiem dokładnie ile prądu mi zużyła, ale niedługo minie miesiąc i licznik domu ma nabite 1060kWh. Czyli w miarę OK, ale temperatury zewnętrzne też są łagodne, w zasadzie rzadko schodzą poniżej 0* i jeżeli to na chwilę.

  Trzeba pamiętać przy tym, że jest to prąd zużyty na prace farelek które pracowały przez jakieś 4 dni przed wprowadzeniem (3 sztuki), oświetlenie, AGD i telewizor (150W, około 3h dziennie).

  Jestem nastawiony na kominek (którego jeszcze nie mam) i konieczność dogrzewania się nim przy temp<= -7*C. Jest to bowiem temperatura , przy której załączają się grzałki (a tak naprawdę to przewód grzejny) zamontowane pod radiatorem wymiennika zewnętrznego - jaką to ma mieć funkcję to nie mam pojęcia, ale korzystać z nich nie zamierzam. Chyba że są tam jeszcze jakieś ukryte grzałki o których nie wiem.

  W domu wisi jednostka wewnętrzna wielkości kotła gazowego. Na dworze ścianie wisi jednostka zewnętrzna, która podczas pracy trochę hałasuje. Odradzam montaż blisko okien, czy pomieszczeń mieszkalnych. U mnie jest to ściana kotłowni koło garażu.
  Jedno to hałas od wentylatora, drugie to dźwięk jakby wypuszczania gazu z butli (dość rzadko, ale jednak).
  W domu też warto mieć jednostkę dalej niż bliżej sypialni :)

  Ogólne wrażenia są fajne. Ale... praktycznie od montażu pompa zawiesza się 3x na dobę - trzeba resetować zasilanie.
  Efekt był taki, że wygaszony ekran nie wzbudzał się od dotyku, a pompa nie grzała. W końcu wyłączyłem wygaszacz ekranu i dowiedziałem się dzięki temu, że pojawia się błąd komunikacji.
  Serwis mówi, że potrzebna jest aktualizacja softu... i czekam....
  Natomiast wczoraj wieczorem pojawiła się usterka "Awaria czujnika przepływu wody" i pomimo zgłoszenia problemu rano, do teraz brak reakcji. Pompa stoi w błędzie, nie grzeje.
  Chwilowo trwa dyskusja instalator-dystrybutor-ja. A czas leci, dom się wychładza.... Mam nadzieję, że dzisiaj to naprawią bo nie mam jeszcze kominka...

  Z minusów jest jeszcze jeden. Pompa zrzuca ogromne ilości wody z wymiennika zewnętrznego. Powiedziano mi o tym dopiero w dniu montażu. Czeka mnie jeszcze zamówienie i założenie "kuwety" z odpływem, doprowadzenie rury od burzówki i ogarnięcie tego. Teraz wali na ścianę i ziemię. Gdybym wiedział wcześniej to bym puścił rurę pod styropianem.

  Wrzucę dzisiaj zdjęcia pompy.


  --- Aktualizacja:

  Odnośnie awarii. Był to błąd S03 "Awaria przełącznika przepływu wody".
  Wyjęliśmy ten czujnik z jednostki wewnętrznej, poruszaliśmy nim (przełącznik NC/NO, przy okazji sprawdziłem przewodność omomierzem) i po włożeniu z powrotem pompa ruszyła.
  Przy okazji wyczyściłem filtr na obiegu wody, więc teoretycznie to mogła być przyczyna awarii. Było na nim dużo włosków pakuł.

  Serwis jak już przyjechał to trzeba ocenić na bardzo sprawny, można pochwalić :)

  Pompa:
  Pompa ciepła PW Neoheat - Opinia użytkownika


  Środek po zdjęciu pokrywek. Azjaci mogliby się postarać bardziej, mostki na wago, krzywe korytka...
  Pompa ciepła PW Neoheat - Opinia użytkownika

  Miejsce czujnika co się (chyba) przyciął:
  Pompa ciepła PW Neoheat - Opinia użytkownika

  Można go śmiało wykręcić tylko trzeba najpierw spuścić wodę.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Wago
 • #2
  homer2.13
  Level 11  
  Witam, Zastanawiam się właśnie nad zakupem urządzenia tej marki. Proszę uprzejmie o kilka zdań podsumowania minionych lat w kwestii obsługi urządzenia, dalszych problemów z softem / hardwarem, czy aktualizacje oprogramowania wychodzą sukcesywnie i czy są dostępne dla "śmiertelnika" czy tylko dla instalatora? Krótko mówiąc czy warto ładować się w Neoheat od Fuji Electric?
 • Wago
 • #3
  młody88
  Level 19  
  Przyłączam się do prośby..
 • #4
  phumidi
  Level 9  
  homer2.13 wrote:
  Witam, Zastanawiam się właśnie nad zakupem urządzenia tej marki. Proszę uprzejmie o kilka zdań podsumowania minionych lat w kwestii obsługi urządzenia, dalszych problemów z softem / hardwarem, czy aktualizacje oprogramowania wychodzą sukcesywnie i czy są dostępne dla "śmiertelnika" czy tylko dla instalatora? Krótko mówiąc czy warto ładować się w Neoheat od Fuji Electric?


  Witam. Właśnie stałem się posiadaczem pompy ciepła neoheat eko II 12. Na razie niewiele mogę powiedzieć po tygodniu użytkowania zwłaszcza że mamy upale lato i pompa grzeje tylko CWU do czego zużywa coś ponad 1 kWh przy zbiorniku 200l. Włącza się 4 x na dobę co daje jakieś 5 kWh. Jednostki wewnętrznej w ogóle nie słychać. Jednostka zewnętrzna także robi niewiele hałasu - myślałem, że będzie dużo głośniej. Jakość wykonania jednostek jest dobra, wszystko jest estetyczne i sprawia wrażenie solidnego. Duży kolorowy panel dotykowy w j.polskim. Na razie z jednostki zewnętrznej nie lecą skropliny z którymi prawdopodobnie będzie problem, gdyż w spodniej obudowie jest sporo otworów, a chciałem skropliny wpuścić do kanalizacji deszczowej. Mam też wrażenie, że chłodnica z tyłu urządzenia powinna być osłonięta jakąś kratą.
  Instrukcja - choć nazywa się "Instrukcja użytkownika" raczej jest przeznaczona dla instalatora jest tam wiele informacji o montażu natomiast mało dla przeciętnego Kowalskiego.
  Pompa jest wyposażona w moduł WiFi oraz gniazdo Ethernet ale pomimo kilku prób nie dostałem się do menu pompy. Instrukcja WiFi znaleziona na stronie dystrybutora pompy Neoheat owszem pokazuje jak ustawić moduł ale po tych czynnościach w przeglądarce widać tylko menu modułu WiFi a nie pompy. Na końcu instrukcji podana jest strona: http://www.myheatpump.com ale nie wiem jak się tam zalogować - może ktoś pomoże. Aplikacji na smartfona także nigdzie nie znalazłem - szkoda bo w dzisiejszych czasach to ważne.
  Instalator sprawdził się na 4 w miarę estetycznie montując elementy sytemu.
 • #5
  hartge
  Level 12  
  Udało Ci się z tym WiFi ? Proszę o info, skąd wziąć dane do logowania na stronie, którą podałeś ? Z góry dziękuję.