Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofon - zastapienie neonówki diodą led - do regulacji obrotów

maciek.mr 25 Sty 2020 20:11 4590 41
    vorlog
    Poziom 33  
    Janusz_kk napisał:
    Wg mnie to i tak pudrowanie syfa, napędy w tych gramofonach były mocno niestabilne

Tam pewnie jest silnik zasilany z sieci 230V, regulacja prędkości jest mechaniczna.
    Przynajmniej w moim gracie na pewno.
    V.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    vorlog napisał:
    Tam pewnie jest silnik zasilany z sieci 230V, regulacja prędkości jest mechaniczna.
    Przynajmniej w moim gracie na pewno.

Jak pamiętam były coś a la bambino czyli stałe obroty 45 i silnik 220V+przekładnia.
    Potem pamietam chyba Daniela który chyba miał silnik prądu stałego z przekładnia paskową, ale stabilizacja była jak w magnetofonach kaseciakach.

maciek.mr napisał:
    Akurat w tym przypadku obroty sa mocno kontrolowane:

No fakt, ale to jakiś zachodni sprzęt, bo u nas tak zaawansowanych układów nie było.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Janusz_kk
    Poziom 26  
    vorlog napisał:
    Niekoniecznie- Dual robił całe serie takich napędów

I jak, miały zrobioną regulację obrotów? czy tylko przełączanie przekładni z silnika asynchronicznego.
    Winylov
    Poziom 25  
    Szajbka silnika miała zmienną średnicę.
    Winylov
    Poziom 25  
    Janusz_kk napisał:
    No fakt, ale to jakiś zachodni sprzęt, bo u nas tak zaawansowanych układów nie było

Adam był dość zaawansowanym układem.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    koczis_ws napisał:
    Nie wiem o ile się zmienia częstotliwość sieci bo nie mogłem otworzyć tego linku, ale wyliczyłem, że przy zmianie częstotliwości o 1 Hz czas utworu 10 minutowego zmieni się o ok 50 sek. Dla upierdliwych to może być problem :D.

Chyba zaszła pomyłka. Jeżeli przyjmiemy, że 10 minut to 600 sekund, to jak przeliczyłem częstotliwość na okres, to wyszła mi różnica ok. 12 sekund przy zmianie o 1Hz w stosunku do 50Hz.
    koczis_ws
    Poziom 26  
    andrzejlisek napisał:
    koczis_ws napisał:
    Nie wiem o ile się zmienia częstotliwość sieci bo nie mogłem otworzyć tego linku, ale wyliczyłem, że przy zmianie częstotliwości o 1 Hz czas utworu 10 minutowego zmieni się o ok 50 sek. Dla upierdliwych to może być problem :D.

Chyba zaszła pomyłka. Jeżeli przyjmiemy, że 10 minut to 600 sekund, to jak przeliczyłem częstotliwość na okres, to wyszła mi różnica ok. 12 sekund przy zmianie o 1Hz w stosunku do 50Hz.

Niestety, policzyłem jeszcze raz i muszę przyznać rację :(
    ArturP
    Poziom 12  
    https://www.mainsfrequency.com/index.htm
    Tu jest odczyt częstotliwości sieci, ta zmienia się o 0,04Hz. To jest ok. 0,48s/10min.
    Ogólnie zgadza się z grubsza z odczytem na certyfikowanym oscyloskopie mn/w z dokładnością do 100 mikroHz.
    zgierzman
    Poziom 25  
    andrzejlisek napisał:
    to jak przeliczyłem częstotliwość na okres,

Masz rację. 12 sekund.
    Liczyć można na różne sposoby. Chyba wybrałeś trudniejszy, ale matematyka nie kłamie.

1 Hz to jest 2% częstotliwości sieci.
    10 * 0,02 = 0,2 min.
    600 * 0,02 = 12 s

Zwykle częstotliwość sieci odbiega od ideału o setne części Herca, a do tego raz w górę a raz w dół...
    Zegarek stabilizowany siecią po kilku tygodniach może zacząć się spieszyć/późnić o zauważalną ilość sekund, ale żeby ktoś mógł to usłyszeć w kilkuminutowym utworze? Audiovoodoo.
    Nie wierzę, że ktoś słyszy różnicę 0,02% w prędkości odtwarzania utworu...