Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak obsługiwać i dbać o lutownicę?

DDoS132 22 Jan 2020 20:01 390 5
    DDoS132
    Level 8  
    Dzień dobry, z 2 lata temu kupiłem swoją pierwszą lutownice, ale nie za bardzo o nią dbałem i teraz nawet po czyszczeniu nie przykleja się do niej cyna. Moje pytanie jest następujące, czy mógłby mi ktoś doradzić jak dbać o nią tak żeby przyklejała się do niej cyna i żeby nie pojawiał się na urządzeniu czarny nalot, proszę też aby ktoś mi powiedział, co trzeba kupić żeby zachować lutownicę w bardzo dobrym stanie.
    karolark
    Level 42  
    Groty wymienne?
    Jakiego topnika uzywasz?
    DDoS132
    Level 8  
    karolark wrote:
    Groty wymienne?
    Jakiego topnika uzywasz?

Używałem kalafonii aktywnej od firmy Drel.
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Czarny nalot to podstawa :) . Usuwasz go wycierając grot w odpowiednią gąbkę, metalowy czyścik do grotów a jak nie masz czym to składasz chusteczkę higieniczną i szybko wycierasz grot zanim zacznie parzyć przez nią. Nowe groty należy rozgrzać do typowej temperatury, przetrzeć, patrz opis wcześniej a następnie pokryć topnikiem i spróbować pocynować dotykając stopu lutowniczego. Pobielony grot lepiej przyjmuje stop czyli będzie lepiej lutował. Skorodowany grot należy wymienić. Przed pierwszym uruchomieniem warto go przetrzeć alkoholem izopropylowym IPA, od biedy "dyktą" czyli denaturatem. Może być też aceton. Celem zmycia pozostałości tłuszczu, które pozostawiły palce w czasie manipulacji gdy był wymieniany grot. Nie należy dotykać gołymi palcami zimnej a tym bardziej gorącej grzałki. W pierwszym przypadku z powodu pozostawienia odcisków a w drugim, sam wiesz :) . Pozostałości po palcach będą zarodnikami odkładania się nagaru jak i korozji.
    Grot powinien być po skończonej pracy oczyszczony nawet metodą partyzancką czyli chusteczką higieniczną. To dobry nawyk i ułatwia pracę gdy pełen zapału rzucisz się na robotę.
    IPA służy do zmywania zanieczyszczeń i resztek topnika, również kalafonii, której używasz. Bardzo ułatwisz sobie w ten sposób możliwość inspekcji punktów lutowniczych po ich wykonaniu.
    Gdy masz dużo nagaru możesz posiłkować się drewnianą szpatułką, patykiem do lodów. Odcinasz zaokrąglony koniec, ostrzysz jak śrubokręt i proszę bardzo, masz skrobaczkę zarówno do nagaru na grocie jak i po polaniu IPA resztek topnika z płytki.
  • Helpful post
    Fourier5
    Level 12  
    Warto po pracy dać trochę cyny na grot, niech tak stygnie. Wydłuży to życie grota. No i nie używamy lutownicy jako śrubokręta, skrobaczki itp. :)
    DDoS132
    Level 8  
    Odpowiedź użytkowników powyżej