Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer-pierwsza konstrukcja-pomocy!

kamel_w 25 Sep 2005 21:58 1439 7
    kamel_w
    Level 18  
    Witam!
    Chciałbym zbudować subwoofer, bedzie to moja pierwsza konstrukcja.Mam co do tego kilka pytań:
    1. Czy końcówka mocy NE078 pociągnie na jednym kanale(50W) głośnik STX GND-22-120-8-SS?
    2. Czy jako filtr dolnoprzepustowy można zastosować do tego głośnika ten filtr[http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=271&vItemDB=itemdb].
    3. Jakimi programami sie obsłużyć, aby subwoofer był jak najlepszy?
    Z góry dzieki za wszystkie porady
    pozdro 600
    kamel_w[/url]
    poeta5
    Level 23  
    zastosuj aktywny filtr i kichaj na niedokladnosci cewki
    ganji
    Level 17  
    ja tez mam tkaie pytnaie, czy ten filtr (link) jest dobry?, cyz po prosu działa
    poeta5
    Level 23  
    napewno ale po co skoro buduje sie nowy wzmak do suba to najlepiej wykonac filtr aktywny z regulacja odciecia cena nie wieksza jak 15zl.
    kamel_w
    Level 18  
    Po 1: Zadałem kilka pytań
    Po 2: Nie chcę robić filtra aktywnego
    Po 3: Czytajcie dokładniej:-)
  • Helpful post
    K_o_N_z_I
    Level 17  
    ad.3 jesli chodzi o porgram do wyliczania skrzyni pod glosnik tak by konstrukcja miala mozliwie najlepsze parametry to WinIsid Pro: http://www.linearteam.dk/default.aspx?download=winisdpro

tam podajesz parametry glosnika i dostrajasz do wybranej przez siebie charakterystyki, widzisz jak wplywa bass reflex i takie tam, musisz sie pobawic tylko nie zniechecaj sie szybko
    Tremolo
    Level 43  
    Słuchaj masz tylko 50 Watów... Więc pasywny filter odpada. Bo mimo że głosnik i filter nie przepuszcza wyższych czestotliwości to uchodzą one do masy na kondensatorze, który w filtrze 2-ego rzędu przypada równolegle do głonika miedzy cewką a masą. Na wyjsciu przynajmniej tez z STX'a.

Filtr z STX ma chyba tylko 150 Hz co jest wartoscią bardzo wysoką niektórym i 60Hz jest wysoko... (150 Hz daje już droga aplikację pasywną, 80 Hz toi już gigantyczny filtr, a w majestacie aktywnym czy też pasywnym wejściowym na RC, czy to bedzie 50Hz czy 500Hz elementy są podobnej wielkosci - przynajmniej rezystory)

Nie lepiej zrobić filtr pasywny wejściowy bez regulacji i dać go na wejście? Chodzi o filtr RC - rezystor w szereg kondensator do masy. Sama aplikacja aktywna jest niewiele trudniejsza od 2 x rezystor + 2x kondensator + wzmacniacz operacyjny. A koszty bedą 10x zmniejsze od tego pasywa podejżanej wartości z STX.

Żaden program Ci nie da tego, co odsłuch własnym uchem (korekty BR po wcześniejszej zabawie w programi).
    kamel_w
    Level 18  
    Witam!
    Mam już wymiary obudowy, będzie miała ona ok. 28litrów. To nie podlega dyskusji. Teraz mam tylko mały problem jaki zastosować bass-reflex, bo WinISD wylicza trochę kosmiczny. Oprócz tego zmieniłem zdanie chce zastosować filtr aktywny,ale taki podłanczany przed głośnikiem, a nie przed wzmacniaczem(czy jest taka opcja i prosze o schemat).
    pozdro 600