Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronik, a elektryk

karolaq 25 Wrz 2005 22:01 8252 12
  • #1 25 Wrz 2005 22:01
    karolaq
    Poziom 14  

Jakie sa glowne roznice pomiedzy elektronika a elektryka. kiedys wydawalo mi sie, ze elektryk to taka osoba, ktora siedzi na slupie:D
    ostatnio uslyszalem, ze elektrykowi latwo sie nauczyc elektroniki, a elektronikowi elektryki juz trudniej. dlaczego?

0 12
  • #2 25 Wrz 2005 22:13
    krawczyk.a
    Poziom 21  

Elektronik zajmuje sie różnego rodzaju układami, kondenstorami itp.
    A elektryk zajmuje sie np. zakładaniem instalacji elektrycznej w domach,
    "siedzeniem na słupie" i usuwaniem awari zwizanych z elektryką czyli przewodami wysokiego napięcia lub ogolnie przewodami elektrycznimi.
    Elektryk łatwo moze sie nauczyc elektroniki poniewaz musi sie znac na elektryce a to jest bardzo pokrewna dzidzina, natomiast elektronik musi sie bardziej przyłoyłozyc aby znac elektryke poniewaz elektronik jest krztałcony poto aby rozwiazywac problemy dotyczace układów scalonych lub tez obowdów a nie poto aby "siedział na słupie"

-1
  • #3 25 Wrz 2005 22:19
    janusz27
    Poziom 30  

Elektronik zazwyczaj siedzi przy biurku, stole a Elektryk na slupie, drabinie i innych takich. Pozatym elektronik zazwyczaj zajmuje sie niskimi napieciami (nie dotyczy naprawy TV gdzie jest wysokie napiecie) a elektryk caly casz ma doczynienia z wysokim napieciem

1
  • #4 25 Wrz 2005 23:02
    karolaq
    Poziom 14  

slyszalem, ze elektrykowi latwiej znalezc prace. czy to prawda?
    u mnie w technikum sa miedzy innymi 2 kierunki elektryk i elektronik. zastanawia mnie taka kwestia: mam mozlieosc zrobnie jakiegos papierka stowarzyszenia elektrykow poliskich do 1kV czy jakos tak. czy jest sens isc na kierunek elektryka, skoro mozna zrobic sobie ten papierek?

0
  • #5 25 Wrz 2005 23:09
    chrobot
    Poziom 15  

Elektonik mysli glowa , a elektryk to polityk np.: Lech ........ :)

-1
  • #6 26 Wrz 2005 19:04
    krawczyk.a
    Poziom 21  

Mysle ze tak samo jest z praca dla elektryka jak i elektronika.
    Jeżeli mozesz wyrobić sobie taki papierek to lepiej idz na kierunek elektronik a pozatym elektronika jest ciekwasza od elektryki bo co tam masz tylko i wylacznie duze napiecia i i same przewody. Natomiest elektronik musi juz wiedziec co to jest rezystor, cewka czy tez kondensator.
    1kV to bardzo wysokie napiecie jezlei wyrobisz sobei taki papierek bez jakiej kolwiek wiedzy to mozesz komus zrobic krzywde albo i sobie. Dlatego w elektronice zawarte sa podstawy elektryki, natomist w elektryce niema elektroniki.

0
  • #7 26 Wrz 2005 20:21
    jony15
    Poziom 23  

stare powiedzenie:
    elektronik - ten od małych prądów
    elektryk - ten od dużych prądów

pozdrawiam. jasiek

1
  • #8 27 Wrz 2005 08:16
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

karolaq napisał:
    Jakie sa glowne roznice pomiedzy elektronika a elektryka. kiedys wydawalo mi sie, ze elektryk to taka osoba, ktora siedzi na slupie:D
    ostatnio uslyszalem, ze elektrykowi latwo sie nauczyc elektroniki, a elektronikowi elektryki juz trudniej. dlaczego?

Witam

Jest zupełnie odwrotnie - z elektroniką ułożysz sobie grunt prawie pod każdy zawód związany z "prądem".

Wpuść elektryka chociażby do instalacji antenowej lub alarmowej - masakra! - nie ubliżając nikomu. bardzo często mam do wykańczania właśnie podobne instalacje - niestety w większości przypadków kończy się to dokładaniem nowych przewodów lub całkowitą przeróbką.

Jeżeli miałbym po raz drugi wybierać - tylko droga elektronika.

Co do uprawnień - musisz posiadać je do 1kV - nie ma znaczenia czy jesteś elektrykiem czy elektronikiem - wystarczy, że pracujesz przy urządzeniu zasilanym 230V

Powodzenia

0
  • #9 27 Wrz 2005 08:29
    Krzysiekmad15
    Poziom 14  

Moim zdaniem elektronikowi jest łatwiej nauczyć się elektryki niż elektrykowi elektroniki. Pozdrawiam

0
  • #10 27 Wrz 2005 12:20
    doxent
    Poziom 21  

Elektryk to w zasadzie taki prawnik ze srubokretem. Praktyka nie jest trudna ale za to teoria jest z potezna nadbudowa najezona przepisami, normami i innymi oznaczeniami ktore trudno jest pojac elektronikowi nawet z dyplomem inzyniera. Dlatego studia elektryczne sa bardziej prawnicze niz praktyczne. Swoja droga mam znajomego ktory po skonczeniu studiow na wydziale elektrycznym z latwoscia zrobil zaoczne prawnicze.

0
  • #11 30 Wrz 2005 19:57
    misiosoft
    Poziom 15  

No nie muszę interweniować i bronić honoru elektryków.

Elektryk to nie tylko facet który siedzi na słupie i pląta się w przewodach. To tylko ułamek pracy elektryków. Dzisiejsi elektrycy muszą dobrze znać się na elektronice. Elektronika związana z wielkimi mocami jest właśnie domeną elektryków a nie elektroników. Dzisiaj elektryków kształci się aby znali się na silnikach i na "siedzeniu na słupie" ale także na falownikach, prostownikach, sterownikach mikroprocesorowych etc. Prawdą jest to że musimy być prawie "prawnikami" ponieważ musimy znać przepisy. Trzeba sobie uświadomić jak wielka odpowiedzialność spoczywa na elektrykach, jeden błąd i mogą zginąć ludzie, może wybuchnąć pożar - z tak wielkim mocami niema żartów. A napięcie 1kV nie jest wcale takie duże.

0
  • #12 02 Paź 2005 23:09
    najdos
    Poziom 10  

Różnica jest prosta:
    elektronik używa prądu elektrycznego do przesyłania informacji,
    elektryk używa prądu do przesyłania mocy (co się wiąże oczywiście z odpowiednimi napięciami, przy których pracują).

1
  • #13 03 Paź 2005 21:38
    sieger
    Poziom 24  

Jak składałem papiery na studia myślałem : "Jak można się uczyć 5 lat o kładzeniu kabli w ścianę"

Bardzo miło się zaskoczyłem.
    Od kiedy zacząłem kojażyć czym sie wydział zajmuje, byłem bardzo zadowolony, że nie dostałem się na Elektronikę-Informatykę.

Inna rzecz, że kształcono mnie na Elektryka-Automatyka.

1