Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt - Prosument 10kW

23 Sty 2020 16:16 1383 26
  • Poziom 10  
    Witam Wszystkich Forumowiczów

Na wstępie chciałbym powiedzieć że w temacie Fotowoltaiki jestem zielony ,dopiero od 3 dni zacząłem zbierać potrzebne mi informacje więc proszę o wyrozumiałość gdy palnę jakąś głupotę.

Mój plan to instalacja naziemna z panelami ułożonymi w jednym rzędzie pionowo ewentualnie dwa panele poziomo z wiadomych względów nie przekraczająca 10kW ,
    ze względów finansowych rzecz jasna chcę ograniczyć wydatki do minimum z tego powodu chciałbym wykonać część najprostszych prac własnoręcznie .

Was poproszę głównie o doradztwo w sprawie potrzebnych elementów ewentualnie innych kosztach które będę musiał ponieść .

Oto sprzęt jaki wstępnie wybrałem :

Stelaż : https://www.solarne.info/stelaze-konstrukcje-zestawy-montazowe-c-22.html
    Finanse przeznaczone na stelaże to 4500zł aczkolwiek wiem że może być wyraźnie drożej przy porządnym stelażu.

Falownik: Growat 10000 TL3-S myślałem również o Fronius Symo 10.0-3-M z tym że obawiam się o długo wieczność systemu chłodzenia składającego się z 3 małych wysoko obrotowych hałaśliwych wentylatorów .
    Ogólnie rzecz ujmując potrzebuje Falownik do 10kW z łącznością Wi-Fi bez zbędnego chłodzenia mechanicznego.
    Finanse przeznaczone na falownik to maks 7000zł

Panele: Selfa SV120M (320W) http://www.selfa-pv.com/moduly-fotowoltaiczne...monokrystaliczny-serii-sv120m-o-mocy-do-320wp
    Finanse przeznaczone na panele to maks 17000zł

Dodam na koniec że chciałbym wykonać montaż stelaży oraz zamontować na nich panele po czym znaleźć firmę która wykona elektrykę , tym samym proszę o info jaki może być koszt takiego przyłączenia ?
  • Poziom 35  
    Bemx2k napisał:
    Dodam na koniec że chciałbym wykonać montaż stelaży oraz zamontować na nich panele po czym znaleźć firmę która wykona elektrykę , tym samym proszę o info jaki może być koszt takiego przyłączenia ?

Zależy jak daleko jest od instalacji paneli do miejsca gdzie instalacja ma być podłączona i jakie przeszkody będą po drodze.
  • Poziom 10  
    kosmos99

Na rysunku powyżej widać przybliżone odległości do najważniejszych punktów.

Projekt - Prosument 10kW
  • Poziom 10  
    Szukam firmy z uprawnieniami która wycenie podłączenie w/w instalacji .

Lokalizacja Powiat Żywiecki.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Montaż na czymś takim jest słabym pomysłem, będziesz musiał kosić trawę i chwasty żeby nie zarosło
    albo myć co jakiś czas, padający deszcz będzie wzbijał syf z gruntu który migiem siądzie na instalację.
    Co do sprzętu i podłączenia to najlepiej znajdź w okolicy jakąś przyjazną firmę żeby Ci to sprzedali na niższy VAT
    i zrobili usługę podpięcia drutów, taniej wyjdzie niż szukanie samemu i płacenie 23%.
  • Poziom 10  
    Trawnik przed domem i tak trzeba kosić, żeby nie stał się chwastnikiem. Łatwiej częściej przetrzeć panele na ziemi niż rzadziej na dachu. Gdyby ktoś chciał to odśnieżanie też wygodniejsze.
  • Poziom 10  
    To jest stelaż który potrzebuję , pewnie za taki stelaż na 30 paneli z 7 tys zł trzeba będzie dać , jak myślicie ?
    Co do czyszczenia paneli i ich zabezpieczenia przed chwastami i błotem to pod panele planuje zapodać aggro tkaninę .
    Projekt - Prosument 10kW

Wstępnie powiem że znalazłem jednego ''fachowca'' co obiecał za 2,5 tys zł zrobić wszelkie podłączenia
    ( materiał w moim zakresie ) tyle że fachowiec w fotowoltaice dopiero zaczyna więc szukam dalej.
  • Poziom 20  
    To jest konstrukcja z wierconymi palami, tego "tymi ręcami" nie zrobisz. Generalnie porywanie się na konstrukcję
    gruntową samemu bez pojęcia o temacie jest trochę złym podejściem :P Zacznij od doktoryzowania się z konstrukcji
    i załóż że potrzebujesz przynajmniej 2 osobników do pomocy przy czymś takim.
  • Poziom 10  
    Lisciasty

Wiem , ''obczytałem'' sprawę i wychodzi na to że do takiej konstrukcji na dwóch nogach potrzebna będzie firma ,
    koszt z robocizną minimum 9k zł
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Stelaż na 12 paneli kosztuje poniżej 1000zł w stali i farbie. Do tego odrobina betonu :D Tylko trzeba sobie pospawać i pomalować.
    Następne 12 zrobię na na profilach ocynkowanych skręcanych (nie systemowy tylko jakaś samoróbka). Będzie kosztował pewnie jakieś 2000zł.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17938554#17938554

Projekt - Prosument 10kW

Dodano po 1 [minuty]:

Bemx2k napisał:
    Wstępnie powiem że znalazłem jednego ''fachowca'' co obiecał za 2,5 tys zł zrobić wszelkie podłączenia
    ( materiał w moim zakresie ) tyle że fachowiec w fotowoltaice dopiero zaczyna więc szukam dalej.

Tragiczna suma. Przecież to jeden dzień roboty, nie powinno kosztować więcej niż 1k.
  • Poziom 10  
    ACCel

Dzięki za radę , przy okazji podziel się wiedzą gdzie i za ile można kupić te panele : Yingli Panda Bifacial
    szukam paneli o mocy minimum 310Watt
  • Poziom 21  
    Ja kupowałem od niemieckiego importera przez solartraders.com ale tam można handlować tylko na firmę. Nie wiem jaka jest aktualnie cena.

Ale z tego co widziałem to już pojawiło się kilka modeli na rynku. Niemiecki Bauer produkowany w Polsce, jakiś rdzennie polski produkt, a nawet jakiś niedrogi (485zł/315W) chiński Just solar, dostępny w Polsce.

Ja chciałem na następną partię kupić prosto z chin Longi bifacial 420W (dwumetrowe). Ale się wstrzymałem bo buduję dom. Poza tym jak się patrzy to w ciągu roku trochę tych produktów się pojawi w Europie.
  • Poziom 10  
    Instalacja zakończona , 9.4kW 30 paneli Longi 315W , inwerter Fronius Symo 10.0-3-M
    konstrukcja naziemna na 18 ''nogach'' wkopanych 80cm wbitych kolejne kilka cm i zalanych betonem.

Przy kompletnym braku widoczności słońca ( gęste chmury )w południe generowało 1600-1800wat , wynik chyba OK ?

Projekt - Prosument 10kW
  • Poziom 21  
    Wykonałeś to sam czy jakaś firma? Te profile wyglądają bardzo masywnie, jaki to przekrój? Ile cię to wyniosło?
  • Poziom 10  
    Ja sobie odpuściłem ,zleciłem robotę firmie , świder spalinowy 18 odwiertów 80-90cm głębokości .
    Grubość profili to chyba 4mm dokładnie pomierzę to tu napiszę . Koszt robót ziemnych i materiału 7,5tys zł
    gdzie sam materiał z dowozem wyniósł ciut ponad 5tys zł .

Projekt - Prosument 10kW

Martwi mnie troche różny odcień paneli co o tym myślicie ?
  • Poziom 21  
    Spoko, to nie jest lekka robota ;)
    Wygląda porządnie. Jak dasz radę to pomierz przekroje, tak dla naszej ciekawości, i może komuś się kiedyś przyda.
  • Poziom 28  
    I to jest to. Instalacja na gruncie. Łatwy dostęp do wszystkiego w razie awarii, można odśnieżyć w zimę co przekłada się na większą produkcję. Gratulacje !.
  • Poziom 10  
    Projekt - Prosument 10kW

Cieszy to że jak ino wyjdzie słońce to moc paneli leci pięknie do góry , czy to aby normalne że o tej porze roku w południe można uzyskać 100% mocy z instalacji ? przez chwilę było nawet 9,5kW

ACCel

Projekt - Prosument 10kW
    Ceownik 100x45x4mm
  • Poziom 22  
    Jeśli masz zwróconą idealnie na południe to tak jest to obecnie możliwe. Jak tylko zrobi się cieplej to już warunki pracy STC paneli nie będą osiągane i będzie mniejsza moc co w twoim wypadku z racji instalacji na gruncie i lepszego chłodzenia paneli w porównaniu do innych zamontowanych na dachu będzie się rzadziej odbywało. . Ja mam swoja na azymut +20stopni czyli w kierunku pld-zach i osiągam na razie max 85%.
  • Poziom 24  
    Jak temperatura paneli nie wysoka i słoneczko oświetli to i ponad 100% mocy zobaczysz i to własnie o tej porze
    I jak widać 2,99 już jest
  • Poziom 10  
    BikeBarian

U mnie szpece chyba coś pomajgali bo nie jest idealnie na południe tylko kilka stopni na południowy-wschód
    dodam że panele mają kąt nachylenia 29-30' słyszałem że 33-35' jest bardziej optymalny .
  • Poziom 15  
    mam kilkuletnie panele 255W , w sumie 18 sztuk . Zrobiłem stelaż naziemny ale na wysokości 2 metrów nad ziemią , kąt około 45 stopni . dziś panele przekroczyły nominalną moc w południe dobijając do 275W z panela . miała na to wpływ oczywiście pogoda zimno +4 stopnie ciepła no i wiatr . Takie skoki tylko wiosną . Latem oczywiście sprawność trochę maleje od temperatury . Mam też drugi zestaw paneli na drewutni , tam są 220W panele ale te nie przekraczają 2/3 swojej mocy o tej porze roku , natomiast latem pracują dość przyzwoicie niemniej nie osiągając pełnej mocy , kąt nachylenia około 20 -25stopni , nie pamiętam dokładnie . Niemniej jest to kąt zdecydowanie za mały .
  • Poziom 10  
    Powiedzcie czym odśnieżacie swoje panele ? Dziś zgarniałem śnieg miotłą przed operacją zero słońca ino gęste chmury 300watt po odśnieżeniu 900watt
  • Poziom 15  
    Samo po jakiejś chwili sie roztapia i spływa . Na pomorzu dziś były przebłyski słońca i samo szybko znikło. A rano koło godziny ósmej było minus 2
  • Poziom 10  
    Pytanie do użytkowników instalacji PV

Czy normalnym jest że dziś w pełnym słońcu moja instalacja osiąga zaledwie 8500W skoro nieco ponad tydzień temu w podobnych warunkach nasłonecznienia osiągała 9500W ?

Dodam że moc nominalna 9450W
  • Poziom 10  
    Ni chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tu , Czy ktoś z was może polecić sprawdzony falownik Off-Grid 5-7 kW ?

Zasadniczo planuje zakupić 6 paneli po 360 Watt specjalnie do grzania zbiornika wody użytkowej 200L
    ale w razie godziny ''W'' chciałbym móc przepiąć więcej paneli aby zasilić co najważniejsze sprzęty w domu typu czajnik ,ładowarki stąd moc falownika to minimum 5kW.