Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki halogenowe

25 Wrz 2005 22:55 2913 13
  • Poziom 11  
    Witam...

Mam takie pytanko... otóż czy i w jakim stopniu na żarówkę halogenową oddziaływałby efekt stroboskopowy... znaczy po prostu - czy żarówka nie uszkodzi się lub nie zużyje szybciej, jeżeli sterownik będzie nią "mrugał" np. 3-4 razy na sekundę... Od razu mówię, że palników kseonowych nie mogę użyć, ponieważ tutaj chodzi nie o szybkie błyski, tylko o cykl np.:
    1 sekunda - 4 mrugnięcia,
    2 sekunda - cały czas świeci,
    3 sekunda - 2 mrugnięcia,
    4 sekunda - cały czas świeci...

konkretnie to chodziłoby o żarówki halogenowe do reflektorów PAR... np.:
    Żarówka hal. PAR56 NSP 230V/300W

Z góry dziękuję za odpowiedź...
  • Poziom 39  
    Żarówka halogenowa ma większą trwałość ponieważ, cząsteczki wolframu które odrywają się od żarnika są "sprowadzane" spowrotem. Aby utrzymać taki cykl halogenowy temperatura wewnątrz całej bańki powinna wynosić co najmniej 250*C. Więc czas życia żarówki na pewno się skróci.
    Jak często będziesz wykonywał taki cykl?

Druga sprawa - taki żarnik 300W ma sporą bezwładność - więc żarówka pewnie nie zdąży zgasnąć, a Ty podasz już kolejny raz napięcie.

Jeżeli można wiedzieć - do czego to ma być?
  • Poziom 11  
    hmm... no tylko czy przy mruganiu zdąży temperatura halogenu opaść?

jak często? no więc chodzi tutaj o budowę reflektora, który będzie mrugał w rytm muzyki... np. w rytm basu lub wysokich tonów...

jeżeli nie żarówka halogenowa, to czego mógłbym użyć?
  • Poziom 14  
    serferek: Od razu rozwieje Twoje wątpliwości - mam za domem nad drzwiami do ogródka identyczną jak Twoja, 300 watową żarówę halogenową na 230V, służącą do oświetlania tyłu działki. Nią się po prostu NIE DA mrugnąć 4 razy na sekundę (z ciekawości pstrykałem włącznikiem):) Jak kolega wyżej wspomniał, bezwładność wielkiego żarnika skutecznie to uniemożliwia (w trybie testowego "mrugania" z częstotliwością około 4 Hz lampa cały czas świeciła mniej więcej połową jasności nieznacznie tylko pulsując, np. tak jak przy występowaniu zakłóceń sieciowych)

Możesz zastosować jakieś zmotoryzowane przesłony reflektora zamiast układu "mrugającego" żarówką.

Właściwie to po co Ci aż 300W? "Setką" prędzej mógłbys błyskać, a świeci również jasno:)

Albo możesz użyć strobo generujące pojedyncze błyski naprzemiennie z mniej więcej sekundowymi "seriami" ciągłego pulsowania z częstotliwością np. 20 Hz
  • Poziom 11  
    zasadniczo te 300 W miało być tylko przykładem - ot tak po prostu pierwsza lepsza żarówka, którą wziąłem ;)

no ale w takim wypadku - jakiej mogę użyć mocy? no i z tymi 4 błyskami też przesadziłem... aż tyle to raczej nie będzie... ;)
  • Poziom 14  
    Hmmm możesz użyć halogenów o mocy 100 - 150W. Mają zasadniczo mniejszy żarnik, więc i mniejszą bezwładność temperaturową.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Panowie te żarówki PAR56 - to nie są takie sobie żarówki halogenowe.
    Tego typu żarówki są używane do oświetlenia scenicznego i teatralnego i są one sterowane poprzez specjalne dimmery.

Co do samego częstego gaszenia to pow. 2 na sekundę będzie ciężko. Dalej będzisz musiał utrzymywać żarnik w stanie podgrzanym (jeśli tego nie uczynisz to pomruga ileś tam razy i skrętkę trafi szlag).
  • Poziom 11  
    hmmm... a w jaki sposób można utrzymywać je podgrzane? po prostu skręcić na mały procent mocy [puścić np. 50V, zamiast 230V?] ;)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Najprościej chyba w taki sposób jak na schemacie:
    Dioda zawsze przewodzi jedną połówkę przebiegu. Tyrystor - zależnie od sterowania.
    Jeżeli przewodzi tylko dioda - wartość skuteczna napięcia spadnie do ok 0,71 Un. Strumień świetlny spadnie do 0,29Φn.
  • Poziom 11  
    hmm... zasadniczo myślałem o zrobieniu tego właśnie sterownika do świateł: http://sound.westhost.com/project62c.htm , choć z pewnymi modyfikacjami...

no i pytanie brzmi, czy układ dimmera do reflektorów powinien wyglądać właśnie tak, aby utrzymać żarówki podgrzane [do oryginału dodałem właśnie diodę, zaznaczoną na czerwono :)] ?

no i jeszcze: jaka cewka powinna być tam użyta oraz jaka dioda?
  • Poziom 11  
    aha no i jeszcze jeden pomysł wpadł mi do głowy... czy zastosowanie kilku[kilkunastu?] diód mocy LED, umieszczonych np. dookoła odbłyśnika, przed którym znajdowałaby się soczewka dałoby jasność, a raczej wiązkę, porównywalną np. właśnie do halogena 100W?
  • Poziom 11  
    mhm... czyli ogólnie LED'y na taką moc odpadają ze względów cenowych...

no a co z tą diodą? może być tak dorysowałem na schemacie wyżej?

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc :)
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Czyli w jedną stronę ma przewodzić dioda, niezależnie od sterowania?
    Można, tylko po co wtedy triak? W jedną stronę i tak nie będzie działał,
    bo dioda ma niższe napięcie przewodzenia - można dać tyrystor.
    Są tyrystory zintegrowane z diodami prostowniczymi - może coś takiego?
    (jak jeszcze było CEMI, to produkowało takie pod nazwą BTP128, BTP129)