Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ODU-IDU300 Warszawa - jak wzmocnić?

rywalka 30 Jan 2020 12:25 3372 43
Ochrona Domu
 • #31
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  rywalka wrote:
  am jeszcze tylko pytanie dot kabli do anteny - piszecie, że aby jak najkrótsze (max 10m) a czy możecie podpowiedzieć jaki typ albo jaka firma? na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego kabla żeby faktycznie nie było zbyt dużych strat?
  Powinno wybierać się kable o jak najmniejszym tłumieniu i kombinować tak, aby kabel był jak najkrótszy, niezależnie od typu.

  W praktyce, anteny do LTE prawie zawsze kompletowane są od razu z kablami antenowymi zespolonymi z anteną (na stałe bądź na złączu) i mającymi założone złącza odpowiednie dla posiadanego routera / modemu.

  Ogólnie, z tego co na rynku, pierwszy wybór to kabel w rodzaju LMR-240 (odpowiedniki mniej - więcej: TriLan-240, CNT-24, MRC-240, RF-240, RG-7), drugi wybór to kabel w rodzaju H-155 (RF-5X, WC-55, EKH155).

  rywalka wrote:
  druga sprawa to chciałam spytać bo dom mam ok 250m2 więc jeśli B818 nie ogarnął by wszystkiego (a obawiam się że może mieć problem) to jaki sprzęt byście polecali jak wzmacniacz? taki TP-Link TL-WA850RE do gniazdka?
  Bardzo możliwe, że nie wystarczy pokrycia na cały dom, ale przy radiu to bardzo indywidualnie jest. Wiele będzie zależeć, gdzie będzie stał router, a to zależne będzie przede wszystkim od warunków odbiorczych.

  Więc ponownie powiedziałbym - spokój i "długie ruchy" (to z Armii... ;)) - będzie router na docelowym miejscu - okaże się jak będzie z wifi. Jak będzie kiepskawo - dodasz repeater albo, lepiej, AP.
 • Ochrona Domu
 • #32
  rywalka
  Level 4  
  witajcie
  piszę, aby podsumować temat i podziękować Wam raz jeszcze za pomoc!
  ostatecznie zakupiłam router Huawei B818 i do tego internet z Orange i wyniki są faktycznie jak dla mnie bardzo zadowalające nawet bez anten zewnętrznych:
  przed południem
  ODU-IDU300 Warszawa - jak wzmocnić?
  i pod wieczór
  ODU-IDU300 Warszawa - jak wzmocnić?
  router jest postawiony w środku domu. Jedyny problem to, że faktycznie na dole zasięg jest super, ale na górze w niektórych pokojach jest nieco gorzej więc planuję na górę dokupić REPEATER TP-LINK RE200 AC75 i dzięki temu mam nadzieję, że wszędzie będzie ok.
  Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim za pomoc i podpowiedzi!!!
  Małgosia
 • Ochrona Domu
 • #33
  matek451
  Level 43  
  Repeater nic nie da, musi stać w miejscu gdzie poziom sygnału z b818 wynosi minimum -70dBm, jesli sygnał na górze jest słabszy to bedzie zrywać połączenie, to jest mało stabilny tryb, na dodatek przycina prędkość o połowę. potrzebny dodatkowy AP podpięty do B818 kablem po LAN lub za pomocą PLC po sieci elektrycznej.
 • #34
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Najlepiej, gdybyś zastosowała AP połączony skrętką z B818.

  Połączyć B818 z AP można via PLC, co może zadziałać dobrze, ale nie musi, bo to jest bardzo uzależnione od układu sieci elektrycznej. Tak, jak w przypadku repeatera tylko próba może dać odpowiedź, czy działałoby to satysfakcjonująco dla ciebie.

  Co do obecnego zasięgu wifi.

  Router stojący pionowo (czyli standardowo) rozsiewa na pewno gro mocy horyzontalnie wokół siebie, bo do tego jest przeznaczony, aby zapewnić zasięg w bezpośrednim otoczeniu routera. Dlatego tylko niewielka część emitowanej mocy będzie szła w górę i w dół. Jeśli do tego doliczy się grube, twarde stropy oraz to, że fala może przechodzić przez strop do odbiornika pod kątem, co znowu dodatkowo ją osłabia, więc zwykle szanse na zasilenie sąsiedniej kondygnacji bywają mizerne.
  Doraźnie można spróbować innego ułożenia routera - na płask albo pod kątem. Można się pobawić jego ułożeniem przestrzennym, tak aby "wilk był syty i owca cała", czyli aby kosztem pogorszenia zasięgu na kondygnacji, gdzie jest router, zyskać polepszenie zasięgu piętro wyżej.
  Reguł żadnych nie ma, bo każdy router ma swoje właściwości, a i konfiguracja domu jest zawsze inna. Tylko zabawa przestrzenna... ;)
 • #35
  rywalka
  Level 4  
  matek451 wrote:
  Repeater nic nie da, musi stać w miejscu gdzie poziom sygnału z b818 wynosi minimum -70dBm, jesli sygnał na górze jest słabszy to bedzie zrywać połączenie, to jest mało stabilny tryb, na dodatek przycina prędkość o połowę. potrzebny dodatkowy AP podpięty do B818 kablem po LAN lub za pomocą PLC po sieci elektrycznej.

  _cheetah_ wrote:
  Najlepiej, gdybyś zastosowała AP połączony skrętką z B818.

  no dobra repeater odpada ale jak mam podłączyć AP do B818 - jak rozumiem AP powinien być na górze i tam rozprowadzić sygnał a nie da rady pociągnąć kabla od B818, który stoi w salonie na dole, na drugie piętro bo kabel musiałby iść wierzchem po ścianie przez całą klatkę schodową a tego wizualnie niestety nie zniosę :/
  Zastanawiam się nad jeszcze jedną rzeczą - mam w domu zrobioną instalację tak, że kable i gniazdka internetowe są w każdym pokoju i wszystkie zbiegają się w skrzynce w garażu. Czy możecie mi podpowiedzieć czy da radę to wykorzystać w ten sposób, że B818 podepnę kablem ethernet do gniazda internetowego w salonie i w tej skrzynce w garażu zastosuję jakieś urządzenie czy styk, który połączy kabel od tego gniazdka w salonie z kablem z gniazdka z któregoś pokoju na górze i wtedy do tamtego gniazdka podłączę kablem AP? Czy to by wtedy zadziałało???
 • #36
  matek451
  Level 43  
  Wszystkie kable w garazu spinasz switchem, jego wybór zalezy od ilości kabli w tej skrzynce w garazu , powinny być zakończone wtykami RJ45. B818 podpinasz kablem po LAN do jednego z gniazd z etykami RJ45 a dodatkowy AP( router pracujący jako AP0tam gdzie chcesz poprawić parametry sygnału czyli na na wyzszych kondygnacjach. oczywiście trzeba to skonfigurować co jest proste. Bedzie jedna sieć LAN/WiFi w domu tworzona przez B818 z dodatkowymi AP. Policz te kable w tej skrzynce to dobiorę switch , masz moze w domu jakiś inny router?
 • #37
  rywalka
  Level 4  
  matek451 wrote:
  Policz te kable w tej skrzynce to dobiorę switch , masz moze w domu jakiś inny router?

  w skrzynce kabli jest w sumie 10 ale gniazdek internetowych jak liczę w domu jest 6 więc te 4 pozostałe kable nie do końca wiem od czego są (są takie same szare więc może mój elektryk by pamiętał do czego te pozostałe...).
  co do routera to mam jeszcze z wcześniejszego mieszkania D-link DWR-116 i z tego co pamiętał nieźle sobie radził więc chyba tutaj też by dał radę.
  Rozumiem że trzeba by do switcha podpiąć poszczególne kable tylko czy da się sprawdzić np który kabel jest od gniazdka internetowego, a który nie? czy to metodą prób i błędów na zasadzie podłączania pojedynczo i sprawdzania poszczególnych gniazdek?
 • #39
  rywalka
  Level 4  
  matek451 wrote:
  A te 10 kabli ma jakieś końcówki, powinny mieć RJ45?

  teraz nie mają żadnych końcówek ale mąż ma zaciskarkę i te końcówki RJ45 więc pozakłada je na kable.
 • #41
  rywalka
  Level 4  
  matek451 wrote:
  A gniazdka są zarobione i wg. jakiego standardu A czy B? Bo widzę ze zakładał to jakiś laik.

  tak, gniazdka są wszędzie założone wg standardu B
 • #43
  rywalka
  Level 4  
  matek451 wrote:
  No to teraz zarobić RJ45 na kablach wg. B i sprawdzić.

  tak zrobimy,potem podłączymy ten router DWR-116 i zobaczymy jak to będzie razem chodzić. Jeśli będzie wszytko ok to zamknę temat :)
  pozdrawiam i dzięki za pomoc!
 • #44
  rywalka
  Level 4  
  Witam wszystkich.
  sprawa zakończona pomyślnie - podsumowując:
  ostatecznie zakupiłam router Huawei B818 i do tego internet LTE na kartę z Orange, router stoi na parterze domu i aby uzyskać lepszy sygnał na piętrze podłączyłam router D-link DWR-116 poprzez wewnętrzną instalację (B818 podłączone do gniazdka w salonie, DWR-116 podłączony do gniazdka w pokoju na górze a w garażu kable pomiędzy tymi gniazdkami połączone switchem). W całym domu i na tarasie zasięg ok - działamy po wifi.
  jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim za pomoc!!!!
  pozdrawiam