Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] FIGEL 210 - półautomat spawalniczy(migomat) wtórne uzw zw. do masy

dorotata 24 Jan 2020 13:11 999 27
Wago
 • #1
  dorotata
  Level 16  
  Jedno z uzwojeń wtórnych chwilami "przytula" się do rdzenia, w konsekwencji opada różnicówka. Bywa, że można spawać i dziesięć minut. Uzwojenie nawinięte 16mm2 w alu. Stara jest, ale bardzo poręczna. Serwis się wypina, udają, że wszystko w porządku, kasują za sprawdzenie i... do widzenia. Pokusiłbym się o przewinięcie(ok. 15 zw.). Ponieważ zdobycie 16mm2 w alu jest prawie niemożliwe, czy można to zrobić załóżmy 10-tką w miedzi z izolacją tzw. igelit? Otwarty jestem na inne pomysły
  pozdrawiam Stefan
 • Wago
 • #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  dorotata wrote:
  Jedno z uzwojeń wtórnych chwilami "przytula" się do rdzenia, w konsekwencji opada różnicówka.


  Wtórne nie powinno mieć związku z zadziąłaniem różnicówki. obawiam się że problem jest z uzwojeniem pierwotnym.

  dorotata wrote:
  Ponieważ zdobycie 16mm2 w alu jest prawie niemożliwe, czy można to zrobić załóżmy 10-tką w miedzi z izolacją igielit(chyba)?


  10mm2 miedziany może być, ale izolacja polwinitowa już nie za bardzo (temperatura pracy).
 • #3
  grzeskk
  Level 34  
  Bardzo dziwna usterka, to uzwojenie jest nawinięte na rdzeniu bez karkasu?? Poza tym uzwojenie wtórne jest odizolowane od sieci i doziemienie go nie powinno powodować działania różnicówki. A czy przypadkiem N nie jest połączony z obudową?
 • #4
  dorotata
  Level 16  
  Masz rację, to uzwojenie jest nawinięte na karkasie. N nie jest połączony z masą(Pe) - wtedy nie można by było włożyć wtyku 3X400 do gniazda (różnicówka) . Nie jest to zwarcie definitywne. Próby induktorem przechodzi od przypadku do przypadku. Pozostałe dwa uzwojenia wykazują książkową izolację do rdzenia. Czasami kręcisz i jest ok, innym razem wykazuje brak izolacji między uzwojeniem a rdzeniem i wtedy różnicówka w dół. Różnicówka często opada tylko po zetknięciu drutu z materiałem i tu nie ma znaczenia, czy materiał leży na izolacji, czy na "gołej ziemi. Jak pisałem wcześniej, serwisy, ze względu na specyficzny rdzeń nie chcą się bebrać, tłumacząc, że ten model powinien chodzić w instalacją cztero przewodową. W fabryce mamy całą instalację z wydzielonym Pe. Ponawiam pytanie. Czy ktoś próbował to uzwojenie przewinąć drutem Cu w tzw. igelicie?
 • #5
  grzeskk
  Level 34  
  Podejrzewam że nikt nie próbował takich rozwiązań bo igielit nie wytrzyma temperatury, a także jest go za dużo i szkoda miejsca w oknie transformatora. Lepiej byłoby zrobić coś w rodzaju licy.
 • Wago
 • #7
  dorotata
  Level 16  
  Podstawiałem różnicówki z różnymi charakterystykami. To samo.
 • #8
  jdubowski
  Tube devices specialist
  A to jest jakieś proste ustrojstwo co po stronie pierwotnej ma tylko uzwojenie pierwotne transformatora i przełączniki? Czy spawarka inwertorowa?
  Nawet w prostej tradycyjnej spawarce MIG jest podajnik drutu i elektrozawór, może tam coś ma problem z izolacją?
 • #9
  grzeskk
  Level 34  
  Kolego porób dokładne zdjęcia z różnych stron również przełącznika prądu.

  A co do impulsowego poboru prądu i wyzwalania różnicówki to wg mnie bajka. Prąd to przepływ i co wypłynie to samo musi wpłynąć. Owszem zdarza się wyzwolenie gdy załącza się np. dużą grupę komputerów ale to przez filtry pojemnościowe na wejściach zasilaczy, które odprowadzają ułamek prądu do PE.

  A może MIG zasilany jest przedłużaczem i w nim N i/lub PE podłączone jest niewłaściwie.
 • #10
  dorotata
  Level 16  
  Witam. Przedłużacz też odpada. Przy poprzedniej usterce rozebrałem go niemal do "gaci". Zauważyłem, że napęd drutu, fabrycznie odizolowany był od obudowy w dwóch punktach. Jeden z tych punktów miał uszkodzoną izolację(tulejka z tworzywa na śrubie mocującej M6 zniszczona) nie przechodziła prób omomierzem-total zwarcie. Czyli drut nie miał galwanicznej izolacji od obudowy(w tym przypadku od PE). Każda próba naciśnięcia przycisku do spawania przy dotkniętym drucie spawalniczym do materiału skutkowała opadaniem różnicówki. Wymiana przekładek izolacyjnych przywróciła poprawną pracę półautomatu. Skonsultowałem to z serwisem fabrycznym w innym mieście, który potwierdził, że ta izolacja napędu drutu, a zarazem samego drutu od obudowy -
  ma być. Teraz, jak już wcześniej napisałem to samo dotyczy zwarcia wtórnego uzwojenia jednej z faz do rdzenia-czyli do obudowy -też. Tyle, że owe zwarcie jest chwilowe( po dwóch/trzech obrotach (kręciołka). I tak jest w rzeczywistości. Czasem udaje się "pospawać kilka/kilkanaście sekund, a czasem przy próbie odpalenia przyciskiem i przy uprzednim kontakcie drutu z materiałem. Nie zauważyłem by samo odpalenie podajnika drutu bez kontaktu z owego z materiałem różnicówka opadła. Próby z różnicówkami z innymi charakterystykami też nie przynoszą skutku. spróbuję podesłać fotki, ale chyba zrobiłem doktorat w temacie :-?
 • #11
  karwo
  Level 26  
  Sprawdź dokładnie cały tor od strony wtórnego uzwojenia trafo do zacisku masowego/uchwytu pod kątem izolacji względem obudowy (mogą być opiłki lud odpryski) .
  Może w trafo siedzi jakiś opiłek/odprysk metaliczny i pod wpływem pola magnetycznego powoduje połączenie któregoś w uzwojeń z obudową/rdzeniem. Spróbuj odizolować trafo spawalnicze od obudowy i zobacz co się dzieje.
  Musisz ustalić od którego elementu pojawia się to wyłączanie różnicówki, izoluj lub odłączaj poszczególne elementy i sprawdzaj.
  Warto było by zachować zdrowy rozsądek i choć trochę BHP - na czas diagnozy odłączasz przewód ochronny od urządzenia w którym jest awaria i możliwość pojawienia się niebezpiecznego napięcia.
 • #12
  dorotata
  Level 16  
  Jeszcze raz. Problem na 100% dotyczy jednego z trzech uzwojeń wtórnych, wykonanych w alu o boku 4,5/4,5 mm ok 16-20 mm², reszta kilkakrotnie dokładnie sprawdzona. Izolowanie trafa załatwia temat, ale sprzęt jest używany w firmie i to nie wchodzi w grę. Przewód ochronny też na czas prób odłączałem i jest ok. Wyczerpujący opis próby naprawy wyżej. Tylko pytanie.... dalej aktualne.
  pozdrawiam
 • #13
  karwo
  Level 26  
  Wymontować trafo, namierzyć potencjalne punkty uszkodzenia, wsunąć preszpan zalakierować - jak nie pomoże przezwojenie u dobrego fachowca.
  Mój kolega przezwaja dla mnie trafa, czasami też od spawarek. Podejrzewam że temat do ogarnięcia ale ja bym wymienił wszystkie 3 uzwojenia wtórne na miedziane żeby były "jednakowe"
 • #14
  dorotata
  Level 16  
  Aby przewinąć wtórne, ok. 15 zwojów nie potrzeba "dewizowego" fachowca. Nawet nie trzeba rozbierać tego poyebanego rdzenia. Pytałem tylko, czy ktoś próbował przewinąć miedzią, wszystko jedno drutem czy licą.
 • #15
  grzeskk
  Level 34  
  Kolego na pewno ktoś już przezwajał miedzią ale nie w igielicie. Szkoda takiej roboty bo igielit spłynie i będzie zwarcie zwojowe.
 • #16
  jdubowski
  Tube devices specialist
  dorotata wrote:
  Aby przewinąć wtórne, ok. 15 zwojów .


  Wtórne tu nie ma nic do rzeczy, nie wiem skąd pomysł że problem jest związany z uzwojeniem wtórnym. Jeśli w transformatorze jest problem z izolacją powodujący zadziałanie RCD to na uzwojeniu pierwotnym.
 • #17
  dorotata
  Level 16  
  Teoretycznie masz rację, też się z tym zgadzam. Ale opisałem przykład z życia.
 • #19
  dorotata
  Level 16  
  Przeczytałeś wszystkie moje posty? Czy jeżeli specjalnie dla Ciebie napiszę(nie obraź się), że odłączyłem jedną z faz na wtórnym, która nie przechodzi prób, to półautomat spawa na dwóch fazach po mostku graetza, ale "kaleczy". Tzn. smarka, jak kto woli.
  pozdrawiam

  Dodano po 7 [minuty]:

  grzeskk wrote:
  Kolego na pewno ktoś już przezwajał miedzią ale nie w igielicie. Szkoda takiej roboty bo igielit spłynie i będzie zwarcie zwojowe.


  I o to mi właśnie chodzi. Nie chcę się narobić. Jaką w tym przypadku izolację powinien mieć przewód do przewinięcia ww. uzwojenia w półautomacie spawalniczym by nie popłynął z temperaturą? Tylko takie mam pytanie. Pozostałe tematy przerobiłem.
 • #20
  jdubowski
  Tube devices specialist
  dorotata wrote:
  Przeczytałeś wszystkie moje posty? Czy jeżeli specjalnie dla Ciebie napiszę(nie obraź się), że odłączyłem jedną z faz na wtórnym,


  Nie bedę się obrażał bo jasno tego wyżej nie napisałeś.

  dorotata wrote:
  odłączyłem jedną z faz na wtórnym


  Odłączyłeś oba końce jednego z uzwojeń wtórnych od prostownika jak zrozumiałem.


  dorotata wrote:
  która nie przechodzi prób


  Jak te próby robisz?

  dorotata wrote:
  Nie jest to zwarcie definitywne. Próby induktorem przechodzi od przypadku do przypadku. Pozostałe dwa uzwojenia wykazują książkową izolację do rdzenia.


  Piszesz o pierwotnych czy o wtórnych?
 • #21
  dorotata
  Level 16  
  Tak, odłączyłem, tak początek uzwojenia jak i koniec. Traktujmy się poważnie
  Tak, piszę o wtórnym uzwojeniu. Przy odłączonych obu końcach tegoż uzwojenia i pokręceniu induktorem do rdzenia , po ok, trzech -pięciu obrotach induktor staje okoniem. Chłopy, dalej proszę o podpowiedź jaka powinna być izolacja przewodu by moja praca nie poszła w pi.du. Z resztą sobie poradzę. Od sześćdziesiątych lat grzebię w elektronice(czasy diód DOG i tranzystorów germanowych TG2, TG3A np., następnie w elektryce, później w radiolokacji, następnie czasy tzw. zurtów, później 16 lat własny zakład TV, znów w elektryce, kogeneracji gazownictwie ciepłownictwie(wszystkie aktualne uprawnienia URE w grupa I II i III E i D i tak mógłbym jeszcze trochę popisać i ciągle wszystkiego nie wiem. Grupa I np. do 1000V i powyżej, czyli wszystkie osiem ważnych na dzisiaj uprawnień. Za chwilę zachwalę się na śmierć, a Kolega i tak mnie zapyta, czy odłączyłem obydwa uzwojenia przed przedzwanianiem. Nikt z nas nie wie wszystkiego. Nawet ci którzy nas egzaminują mogą oblać przed kolegami po fachu.
 • #22
  jdubowski
  Tube devices specialist
  dorotata wrote:
  Przy odłączonych obu końcach tegoż uzwojenia i pokręceniu induktorem do rdzenia , po ok, trzech -pięciu obrotach induktor staje okoniem.


  Stawiam na osłabioną iolację miedzy wtórnym a pierwotnym, stąd problem się nie ujawnia po odłączeniu tego uzwojenia wtórnego. Rozumiem że przepatrzyłeś dokładnie miejsca gdzie doprowadzenia tego uzwojenia przebiegają w okolicy przewodów uswojenia pierwotnego, z nimi się krzyzują itp.

  dorotata wrote:
  Chłopy, dalej proszę o podpowiedź jaka powinna być izolacja przewodu by moja praca nie poszła w pi.du.


  Polwinit odpada. Najlepiej taka sama jak oryginalnego przewodu - to aluminium masz w podwójnej emalii czy w jedwabiu?
  Wtórne jest nawiniete na pierwotnym czy na oddzielnej sekcji karkasu?
 • #23
  dorotata
  Level 16  
  Problem dotyczy uzwojenia na którym leży WAGO. Wtórne nawinięte na osobnym karkasie, więc z przewinięciem nie będzie problemu. Powinno się udać bez rozbierania rdzenia.
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #24
  karwo
  Level 26  
  Szukaj pod hasłem "płaskownik nawojowy miedziany"
  Przykładowy miedź 20mm^2 miedź 20mm^2
  Do tego przydała by się żywica aby drgania nie zniszczyły Twojej ciężkiej pracy.
 • #25
  jdubowski
  Tube devices specialist
  dorotata wrote:
  Wtórne nawinięte na osobnym karkasie, więc z przewinięciem nie będzie problemu.


  Na tym samym karkasie, ale z przegrodą izolacyjną mówiąc dokładniej. Ciekawe co tam znajdziesz po odwinięciu obecnego uzwojenia bo zbyt dobrze ten transformator nie wygląda, wiele już przeszedł i nieraz ciepło mu było...
 • #26
  dorotata
  Level 16  
  Tak jak wcześniej pisałem, jest to już babcia po przejściach, ale spawacz się w niej zakochał i nie chce słyszeć o kasacji.

  Dodano po 1 [minuty]:

  jdubowski wrote:
  dorotata wrote:
  Wtórne nawinięte na osobnym karkasie, więc z przewinięciem nie będzie problemu.


  Na tym samym karkasie, ale z przegrodą izolacyjną mówiąc dokładniej. Ciekawe co tam znajdziesz po odwinięciu obecnego uzwojenia bo zbyt dobrze ten transformator nie wygląda, wiele już przeszedł i nieraz ciepło mu było...


  Pierwotne zachowuje się encyklopedycznie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  karwo wrote:
  Szukaj pod hasłem "płaskownik nawojowy miedziany"
  Przykładowy miedź 20mm^2 miedź 20mm^2
  Do tego przydała by się żywica aby drgania nie zniszczyły Twojej ciężkiej pracy.


  I o taką odpowiedź między innymi mi chodziło.
  pozdrawiam
 • #27
  dorotata
  Level 16  
  Wymiana uzwojenia wtórnego rozwiązała problem. Wszystkim wielkie dzięki. pozdrawiam i temat zamykam.
 • #28
  dorotata
  Level 16  
  Witam przezwojenie problematycznego uzwojenia przywróciło urządzenie do stanu pełnej sprawności. Dla potomnych; izolacja uzwojenie wtórnego do ochrony, do rdzenia trafa ma również istotne znaczenie na zadziałanie, lub nie zadziałanie tzw. różnicówki.

  pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji i dziękuję za podpowiedzi