Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2020 - duży rok dla inteligentnych sieci użyteczności publicznej

ghost666 24 Jan 2020 18:04 1323 5
 • 2020 - duży rok dla inteligentnych sieci użyteczności publicznej
  Gdy spoglądamy na nowy rok, dominują rozmowy skupione wokół systemów Internetu Rzeczy (IoT). W szczególności rynek usług użyteczności publicznej jest istotną częścią tych dyskusji. Cyfrowa transformacja mediów - sieci energetycznych, wodnych etc. daje przedsiębiorstwom jak i władzom miejskim możliwość skorzystania z szerokiego wyboru nowych technologii do sterowania i monitorowania stanu sieci przesyłowych.

  Ponieważ władze publiczne wymagają od sieci coraz większej wydajności, a gęsta urbanizacja stanowi uzasadnienie dla tworzenia systemów łączących w sobie inteligentne pomiary z innymi aplikacjami, przedsiębiorstwa i miasta coraz częściej wybierają technologie LPWAN (bezprzewodowe sieci komunikacyjne dużego zasięgu o niskim poborze mocy) do obsługi systemów pomiarowych. Technologie te oferują silną ofertę cenową na tym rynku ze względu na elastyczność sposobów wdrażania i wykorzystywania sieci prywatnych i publicznych w opłacalny sposób oraz jej interoperacyjność na poziomie sieci jak i urządzeń.

  Dzięki wdrożeniu inteligentnej technologii w sieci składającej się z czujników i bram wykorzystujących urządzenia standardu LoRa oraz protokołu LoRaWAN, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą zdalnie gromadzić dane i efektywniej wykorzystywać personel w celu usprawnienia operacji systemu.

  Inteligentny pomiar

  Według raportu IHS Markit globalny rynek inteligentnych wodomierzy przekroczy w tym roku wartość 2 miliardów dolarów. Przez ostatnią dekadę rynek ten rozwijał się w Ameryce Północnej i znacznej części Europy Zachodniej - oba są regionami, w których istniejące czynniki rynkowe, takie jak starsza infrastruktura i wysokie koszty pracy, przyczyniły się, do umożliwienia inwestowania w inteligentne pomiary.

  Tradycyjne operacje pomiarowe są pracochłonne, ponieważ wymagają ręcznego odczytu pomiaru przez personel w terenie. Ponadto mierniki są często umieszczane w gęstym środowisku miejskim w niedostępnych miejscach - w pomieszczeniach, a nawet pod ziemią. Dostęp do tych systemów może być trudny lub wręcz okresowo niemożliwy. Technologie bezprzewodowe sprawiają, że nie jest to już żadnym problemem. Wraz z postępem technologii coraz więcej przedsiębiorstw użyteczności publicznej wdraża inteligentną infrastrukturę pomiarową, aby zwiększyć wydajność systemu pomiarowego i obniżyć zaangażowanie swoich pracowników w odczyt mierników zużycia wody czy energii elektrycznej.

  Urządzenia LoRa i protokół LoRaWAN umożliwiają łączność urządzeń IoT na duże odległości, a technologia ta pomaga dodatkowo w podłączeniu czujników do chmury. Dalekosiężne działanie tych systemów, w połączeniu z niskim zużyciem energii transceiverów, poprawia ogólną wydajność energetyczną inteligentnych liczników i umożliwia firmom i miastom pokrycie znacznie szerszego obszaru niż przy wykorzystaniu konkurencyjnych technologii komunikacji bezprzewodowej.

  Inteligentne zarządzanie wodą

  Wyciek wody może powodować poważne problemy dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Starzejące się instalacje i ciężkie warunki wodne to nieustanna walka z przeciwnościami losu dla firm, które chcą zmniejszyć straty wody w swojej instalacji. Możliwość szybszego wykrywania i naprawy wycieków (a chociażby odłączania uszkodzonych rejonów) oznacza, że ​​firmy mogą przeciwdziałać nagłym awariom i ich skutkom.

  Szeroka gama czujników oferuje unikalne i zaawansowane funkcje wykrywania wycieków, które pomagają rozwiązać to skomplikowane wyzwanie. Mogą być to sensory stosowane w obszarach w pobliżu rur i w obszarach podatnych na wycieki wody, takich jak łazienki i kuchnie w naszych domach. Typowe czujniki zasilane z baterii mogą działać nawet przez 10 lat i są zaprogramowane tak, by szybko wykrywać zmiany wilgotności i temperatury. Na początku wycieku wody dane są szybko kierowane do bramy pracującej w standardzie LoRa, gdzie są następnie wysyłane do serwerów firmy obsługującej wodociągu lub do usług w chmurze w celu przetworzenia i przekazania użytkownikowi końcowemu. Zapobiega to kosztownym uszkodzeniom budynków spowodowanym przez wodę.

  Inteligentne sieci przesyłowe

  Najważniejszą potrzebą firm energetycznych jest możliwość pomiaru zużycia energii elektrycznej i jednocześnie obniżenia kosztów zakupu energii. Inteligentne sieci przesyłowe (tzw. systemu smart-grid) obejmują różnorodne środki operacyjne i energetyczne, w tym inteligentne liczniki, inteligentne urządzenia w sieci przesyłowej oraz systemy pozwalające w elastyczny sposób dołączać do sieci zasoby odnawialne i systemy energooszczędne.

  Dzięki zwiększonej cyfryzacji inteligentnych sieci, dostawcy energii elektrycznej mogą tworzyć coraz inteligentniejsze aplikacje w celu uproszczenia integracji i wdrażania nowych technologii. Technologia LoRaWAN zapewnia niezbędną łączność, aby klienci mogli czerpać korzyści z elastycznych, skalowalnych i dalekosiężnych aplikacji IoT dla swojej sieci przesyłowej.

  Wiarygodne dane, dotyczące użytkowania, dostarczane przez rozwiązania oparte na LoRaWAN pozwalają operatorom sieci przesyłowych i użytkownikom końcowym zrozumieć strukturę zużycia energii w czasie rzeczywistym. Istnieje tutaj ogromna ilość danych, które można gromadzić zdalnie, w celu dalszej analizy i przetwarzania. Uzbrojone w te spostrzeżenia, firmy mogą wykrywać nietypowe trendy zużycia i dostosować stan sieci, co zwykle przekłada się na zmniejszenie zużycia energii o nawet 26% w ciągu trzech do sześciu miesięcy od wdrożenia nowego systemu sterowania mocą dostarczaną do sieci.

  Zastosowanie technologii inteligentnych liczników będzie nadal rosło w 2020 roku ponieważ potrzeba optymalizacji zużycia energii będzie nadal priorytetem dla operatorów sieci jak i odbiorców energii elektrycznej. Urządzenia LoRa i protokół LoRaWAN będą nadal dostarczać korzyści przy tworzeniu zrównoważonych rozwiązań pomiarowych, które zapewnią operatorom sieci wodnych, kanalizacyjnych i energetycznych szybki zwrot z tej inwestycji.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/2020-a-big-year-for-smart-utilities

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10551 posts with rating 8905, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  Jogesh
  Level 28  
  W prawie każdym zdaniu słowo "inteligentny" użyte w jakimś dziwnym znaczeniu. Czyżby ludzka inteligencja już tak nisko upadła, że np. miernik energii z komunikacją RF z chmurą nazywa się "inteligentny"?
 • #3
  PEJO
  Level 22  
  I co my malutcy bedziemy z tego mieć?
  Inteligętna utrata miejsc pracy, inteligętna powszechna inwigilacja...
  A może by tak inteligętne czujniki kłamstwa polityków noszone obowiązkowo?
  Faktycznie ludzie od początku roku mówili o inteligętnych pociskach rakietowych...
 • #4
  Jacekser
  Level 21  
  Słuchajcie. Już ktoś to kiedyś przewidział:
  Exitus letalis

  Najprzód kupił zabaweczkę tanią,
  gołąbka z niebieskiego szkła.
  Wybiegł. Stanął pod latarnią.
  Bo taka mgła szła.

  Więc z tą mgłą zamroczenie nań naszło.
  Stęknął. Jęknął: — O, moja biedna głowa.
  Kto ja jestem? A może jestem kaczka?
  I bardzo się nad sobą ulitował.

  Uliczka była pusta. Puściusieńka.
  W dali gwizdał parowóz: — Fiuu!
  I to była ostatnia piosenka,
  którą wiek XX zaśpiewał mu.

  Wszędzie spóźniony. Nigdzie nie pasujący:
  można by powiedzieć — jaskółka.
  Co pocznę? myślał. I zapłakał lamentujący
  na stopniach malutenieczkiego kościółka.

  Kościółek, znaczy się Bozia. Mamusia. O! Gdy błysnął księżyc,
  inteligent zjadł kawałek chleba,
  potem się napiął, nadął, natężył
  i odleciał na wspomnianym gołąbku do nieba.
  =============================
  ŚMIERĆ INTELIGENTA K.I. Gałczyński 1947r.
 • #5
  ekoservice
  Level 9  
  Jedyna nadzieja w fotonie!

  Dodano po 8 [godziny] 34 [minuty]:

  Jedyna nadzieja w fotonie!Tylko co to zmieni w układzie przy zmianie paradygmatu.Wszystkie te rzeczy wymagają zasilania prądem elektrycznym, to chyba nie podlega dyskusji.Co się stanie, gdy hakerzy spowodują załączenie wszystkich tych IoT w jednym i tym samym czasie?
  Jaka sieć energetyczna to wytrzyma? Obecnie tzw. inteligentne sieci użyteczności publicznej przyczyniły się niejako do zmiany paradygmatu w sieciach energetycznych.
  Energetyka zawodowa zawsze nadążała z produkcja energii elektrycznej za zapotrzebowaniem na nią. Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym tj. zapotrzebowanie na energię elektryczna nadąża za jej produkcja.Co oznacza dla nas zmiana tego paradygmatu?Pierwsze to nieograniczona możliwość manipulacji finansowych na rynku energetycznym
  w sytuacji nadmiaru wyprodukowanej przez koncerny energii.Druga sprawa to stabilizacja sieci w sytuacji jednoczesnej produkcji i konsumpcji energii elektrycznej.Trzecia niewiadoma to rewolucja przemysłowa 4.0

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jedyna nadzieja w fotonie!Tylko co to zmieni w układzie przy zmianie paradygmatu.Wszystkie te rzeczy wymagają zasilania prądem elektrycznym, to chyba nie podlega dyskusji.Co się stanie, gdy hakerzy spowodują załączenie wszystkich tych IoT w jednym i tym samym czasie?
  Jaka sieć energetyczna to wytrzyma? Obecnie tzw. inteligentne sieci użyteczności publicznej przyczyniły się niejako do zmiany paradygmatu w sieciach energetycznych.
  Energetyka zawodowa zawsze nadążała z produkcja energii elektrycznej za zapotrzebowaniem na nią. Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym tj. zapotrzebowanie na energię elektryczna nadąża za jej produkcja.Co oznacza dla nas zmiana tego paradygmatu?Pierwsze to nieograniczona możliwość manipulacji finansowych na rynku energetycznym
  w sytuacji nadmiaru wyprodukowanej przez koncerny energii.Druga sprawa to stabilizacja sieci w sytuacji jednoczesnej produkcji i konsumpcji energii elektrycznej.Trzecia niewiadoma to rewolucja przemysłowa 4.0