Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102 jeden kanał gra ciszej

Masster 25 Sep 2005 23:31 4247 9
 • #1
  Masster
  Level 32  
  Witam wszystkich odwiedzających ten temat.

  Mam problem jak w temacie, jeden kanał gra o wiele ciszej niż drugi. Dźwięk nie jest zniekształcony. Po zamianie płytek sterujących końcówki mocy miejscami problem przenosi się razem z tą płytką a więc to jest jej wina. Pomierzyłem napięcia na tranzystorach w obydwu i są identyczne. Na co mam zwrócić uwagę, co pomierzyć bo nie mam pomysłów.

  Napiszę jeszcze, że wiem co to wyszukiwarka i z niej korzystałem, jest kilka podobnych tematów ale w nich występowało charczenie, u mnie nie ma tego efektu. Dźwięk jest czysty nawet przy max głośności. Temat będę odwiedzał raz dziennie (modem) a więc odpowiedzi będą pojawiały się z opóźnieniem.

  Za odpowiedzi dziękuję.
 • #2
  Vault Dweller
  Level 29  
  Szukaj zimnych lutów, zwarc i przerw na płytce oraz walniętych oporów, możesz też powymieniać kondensatory elektrolityczne. U mnie kiedyś się zdarzyła pęknięta PR-ka. W jakich okolicznościach nastąpiło uszkodzenie?
 • #3
  Masster
  Level 32  
  Witam

  Okoliczności uszkodzenia nie znam. Wiem, że był przenoszony i w pewnym momencie zgasł jeden kanał. Uszkodzone było gniazdo kolumny po wymianie kanał grał ale sporo ciszej. Luty poprawiłem na tranzystorach i złączach, nie pomogło. Zaraz pójdę przemierzyć opory i i poszukam pęknięć, odezwę się jeszcze wieczorem.
 • #4
  Masster
  Level 32  
  Pomierzyłem rezystory i nie ma odchyłek większych od 3 Ω (mierzyłem porównując obie płytki bez wylutowania). Pojemności nie mam jak zmierzyć a na zakup nowych na zamianę będę musiał poczekać (w Ostródzie nie ma sklepu). Czy taki efekt może dać zmieniająca się β tranzystorów? Nie chcę nic lutować na płytkach bez powodu bo bardzo szybko odchodzą ścieżki.
 • #5
  jaro_21
  Level 22  
  to jeszcze zmierz spoczynkowy jak tego do tej pory nie zrobiłeś, spradź bezpieczniki na tej walniętej płytce oraz ich gnazda
 • Helpful post
  #6
  h jaworski
  Home appliances specialist
  prąd spoczynkowy ani raczej beta tranzystorów też nie, wymienił bym kondensatory c1001 i c1003 ,bo raczej c1002 tego nie bedzie powodować uszkodzone bezpieczniki to sprzęt charczy a kolega masster pisze że gra dobrze tylko cicho tak że bezpieczniki też odpadają sprawdził bym też przełącznik -20db czy nie przerywa
 • #7
  jaro_21
  Level 22  
  przełącznik -20db też raczej nie bo Masster pisze że po zamianie płytek problem przenosi się na drugi kanał czyli zostały tylko te kondensatory
 • #8
  Masster
  Level 32  
  Dziękuję za podpowiedzi, już sobie poradziłem drogą eksperymentu (niestety ścieżki odrobinę ucierpiały). Rację ma kolega h jaworski uszkodzony był kondensator c1003 po wymianie wszystko wróciło do normy.

  Oprócz powyższego problemu mam jeszcze jeden, mniejszy. Otóż nie mogę poprawnie zestroić głowicy. Mam już pełne pasmo i siedzi już właściwie ustawione na skali. Ale nie mogę wyregulować wzmocnienia, raz udało mi się ustawić, że na połowie skali (wyższej) był stosunkowo mocny sygnał (wskaźnik wysterowania na dwa) i zapalała się dioda stereo ale na drugiej połowie już nie. Regulowałem dalej i teraz mam słaby sygnał na całej skali. Wskaźnik wysterowania i dekoder stereo są raczej sprawne bo jest jedna lokalna stacja która z racji bliskości ma najsilniejszy sygnał i ona odbiera w stereo. Czy jest możliwe, że np. uszkodziłem trymery przez dłuższą zabawę (stroiłem go prawie cały dzień)? Stroiłem za pomocą cewek i trymerów zgodnie z opisem znalezionym na elektrodzie, jutro powalczę dalej.
 • Helpful post
  #9
  h jaworski
  Home appliances specialist
  przy przestrojeniu ukf zakładam do emitera tranzystora t202 dodatkowy kondensator miedzy emiterem a masą o wartości około 33nf powoduje on że bardziej wychyla sie wskażnik na ukf i jest leprzy zaskok stereo nastepnie cewkami stroi się na niskiej częstotliwości a trymerami na wysokiej i zregóły stroję najpierw stroję cewkę l106 potem l105 i l101
 • #10
  Masster
  Level 32  
  Dzięki, jutro spróbuje dodać ten kondensator. Póki co udało mi się mniej więcej zestroić całość, jeszcze nie jest idealnie ale jest już blisko.

  Temat uważam za zamknięty.