Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Detektor gazu ziemnego - natynkowy detektor z wyjściem sterowniczym

24 Sty 2020 19:46 378 16
  • Poziom 18  
    Witam,
    Szukam detektora CNG do domu. Chcę, aby miał on wyjście sterujące zaworem do odcięcia gazu.
    Szukając w Internecie natrafiłem tylko na jeden czujnik który spełnia wymagania- Gazex, ale jest strasznie brzydki- odpada. Pozostałe informują jedynie alarmem o wykryciu stężenia i są częściami ekosytemów Smart Home.

Czy macie może jakieś inne propozycje? Może ja coś przeoczyłem.
    Od biedy mogę kupić taki z łącznością WiFi, ale jak to wtedy skonfigurować, aby wysterował zawór? są jakieś przekaźniki WiFi? :-)

Z poważaniem
    Paweł
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Texa PolandTexa Poland
  • Texa PolandTexa Poland
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Czujnik to nie wazon żeby wyglądać, ale oczywiście to też może być ważne :wink:

Gazex DK-12.Z jest brzydki jak noc, ale to urządzenie od wielu lat sprawdzone z wymiennym modułem sensorycznym (to ważne bo detektory nie są wieczne, a do kalibracji nie będziesz potem demontował całego detektora).
    Zawór który chcesz wysterować to nie prosty zawór włącz/wyłącz tylko zawór zatrzaskowy impulsowy.
    Sygnał dla niego to powinno być maksymalnie kilka impulsów i potem cisza.
    Chodzi o to żeby nie grzać cewki. Te zawory nie są przystosowane do ciągłej pracy.

Masz też tutaj profesjonalny detektor metanu MSR PolyGard2 z wyświetlaczem i pomiarem (ale koszty nieporównywalnie większe i konieczne kalibracje). Wyświetlacz nawet Ci zmieni kolor przy alarmie.
    Zaletą jest sensor katalityczny i atest kalibracyjny. Większość tanich szmelcaków ma sensor półprzewodnikowy i kompletny brak atestu. DK Gazex'u przynajmniej raz na 3 lata trzeba skalibrować.
    http://detektory.pl/index.php?k=kotlownie
    Detektor gazu ziemnego - natynkowy detektor z wyjściem sterowniczym

Z Gazex'a możesz też sprawdzić model DD, ale już nie tak prosto go podłączyć https://www.gazex.pl/produkty/model/dd-gz-ap/
    Musiałbyś mieć układ podający impulsy (da się to zrobić, ale to sporo zachodu).

W sensownych zaworach masz do wyboru ZB od FlamaGaz i EVRM od Elektrogas.

Dodano po 52 [minuty]:

wasyl32 napisał:
    Firma, w której pracuję ma w ofercie czujniki z przekaźnikiem sterującym:
    https://www.kontakt-simon.com.pl/pl/Katalog/1045/1067/4979,D75861-01-43.html#product

Poczytałem i się zaniepokoiłem. Simon może poprawcie najpierw instrukcję.
    "Obecność gazów - Detektor jest tak skalibrowany, aby wykrywać obecność gazów na poziomie stężenia wynoszącym 10% LEL - DGW (dolnej
    granicy wybuchowości), co odpowiada stężeniu 5000 ppm gazu ziemnego (metanu), 2000 ppm butanu / propanu. "

10% DGW dla metanu zgodnie z obowiązującymi na terenie Polski normami EU to 0,44%v/v czyli 4400ppm.

Butan ma DGW 1,4%v/v czyli 10% DGW = 1400ppm
    Propan ma DGW 1,7%v/v czyli 10% DGW = 1700ppm
    Czyli nie żadne 2000ppm

Czemu wprowadzacie ludzi w błąd?

Poza tym instrukcja nawet nie podaje rodzaju sensora jaki jest zastosowany w urządzeniu. Za to ma zapis "Czujnik gazu, art. D75861-30, nie wymaga konserwacji. (...) Żywotność czujnika wynosi 8 lat, licząc od daty jego zainstalowania."
    Ktoś to potwierdził jakimś badaniem lub certyfikatem?

Czemu macie zapisane w instrukcji detektora metanu:
    "Czujnik wykrywa także obecność dymu pochodzącego z pożaru poprzez detekcję gazów wytwarzanych w trakcie procesu spalania. " ???
    W jaki sposób detektor propanu/butanu montowany z zasady przy podłodze ma wykrywać dym z zasady unoszący się do góry? I to poprzez gazy powstające podczas spalania? Jakie gazy? Jakieś szczegóły?

Z tego co widzę detektor ma wyjście stykowe (nie impulsowe). Czy zawór, który proponujecie jest dostosowany do ciągłego zasilenia podczas alarmu?

Czemu w instrukcji podajecie, że detektor spełnia UNE-EN 50194 (norma hiszpańska) co powinno być de facto oznaczone jako PN-EN 50194-1:2009 skoro w deklaracji zgodności tego już nie podajecie:
    https://ekatalog.kontakt-simon.com.pl/download/392/K-S_199B_2016_PL.pdf
    To dość ważna norma: "Urządzenia elektryczne do wykrywania gazów palnych w pomieszczeniach domowych -- Część 1: Metody badań i wymagania"

Nie widzę też norm na czujnik dymu (skoro takim jest wg instrukcji)?
  • Poziom 18  
    Jest jakaś opcja wykorzystania DD-GZ/AP i sterowania zaworem? Oczywiście w standardzie instalacyjnym na certyfikowanych elementach, bez budowania własnych generatorów impulsów?

Myślałem nad zastosowaniem przekaźnika czasowego. Np. co paręnaście minut wysyłać 1 sekundowy impuls? Myślisz że zdałoby to egzamin?
  • Poziom 15  
    No właśnie wtedy musisz jakoś wykombinować impulsy. Możesz zrobić na czasówce, ale tu nie chodzi o 15min. Po takim czasie budynku może nie być.
    Chodzi o to żeby wysłać kilka impulsów (w ciągu kilku sekund) i potem cisza.
    To jest po to, że cewka może się czasem zastać i pierwszy impuls lub ciągły sygnał może jej nie wyzwolić.
    Niestety każda taka kombinacja komplikuje układ, nie jest przetestowana no i może skończyć się błędem. A ponieważ to czujnik detekcji gazu no to raczej dążymy do niezawodności. Do tego koszty Ci zaczynają rosnąć.
    Jednocześnie te cewki nie mogą pracować stale zasilone. Stąd systemy mają specjalny układ do ich wyzwalania.
    Dodatkowo dochodzi moc lub prąd jakich cewka potrzebuje. Np. zawór MAG-3 potrzebuje 6,5A. Taki prąd już wymaga specjalnego układu akumulatorowego bo elektronika tyle nie da.
    Stąd te rzeźby innych producentów tylko ze stykiem są niebezpieczne bo:
    1. cewka może nie odpalić
    2. cewka się grzeje (to nawet załatwiały specjalne zawory mogące pracować zasilone, ale oprócz ceny i tak nie załatwiają pkt.1)

Powiem tak. Gazex fajnie wymyślił układ z detektorem DK. No obudowa jest tragiczna, ale technicznie lepszego układu na rynku dla celów domowych chyba nie ma.
    Bo dla przemysłowych lub kotłowni pow.60kW gdzie system jest obowiązkowy to raczej bym wybrał cyfrowy MSR bo ma nieporównywalnie większe możliwości.
  • Poziom 18  
    Znalazłem jeszcze takie coś:
    Moduł sterowania zaworami MD-X.ZA/2.
    Chyba to się sprawdzi?

Wiem że będzie drożej, jednak cel uświęca środki...

PS pamiętam że któreś moduły gazexa miały wadę konstrukcyjna- miały źle dobrany stabilizator napięcia, który się nadmiernie grzał. W efekcie element się upalal lub powstawały zimne luty. Wiesz może o który moduł chodziło i czy to nie ten?
  • Poziom 15  
    No miało być ładnie, a MDX to do najpiękniejszych nie należy 8-O

MDX to moduł do sterowania zaworami. Jemu przesyłasz sygnał 12VDC i on robi całą robotę. Także oczywiście nada się do tego celu.
    Ale on kosztuje ok. 500zł netto. Więc ja nawet nie brałem go pod uwagę.

To lepiej zrób inaczej. Jeżeli masz np. piwnicę gdzie może sobie wisieć coś brzydkiego to możesz użyć detektora DK-12.Z jako sterownika zaworu. Detektor ma wejście do podłączania innych detektorów. Czyli można połączyć sobie taką mini sieć. Normalnie podłączasz tam DK-12 zwykły, ale możesz podłączyć jakiś inny. Powinien działać.
    Tu masz schemat poglądowy: http://detektory.pl/index.php?k=domowe
    Tu masz instrukcję od DK ze schematem: https://www.gazex.pl/media/pdfs/docs/dk-nn/u5-1/ins_DKnn_3cDKU5_1801.pdf (Str.6 rys.2.3.5)

Dodano po 20 [minuty]:

Tak sobie myślę, że chyba najprościej dać wszystko na 12VDC. Jako sterownik zaworu DK-12.Z i jako ten detektor główny ładny wziąć właśnie DD-GZ/AP. Tam masz wyjście stykowe do wykorzystania.
    Tu masz kartę katalogową: https://www.gazex.pl/media/pdfs/docs/dd-nn/w2-18/dt_DDxxAP_vW2_1908.pdf

Dodano po 10 [minuty]:

Sorry nie możesz już tak dać bo już nie ma wersji DK-12.ZA (12VDC). DK-12.Z musi być na 230VAC. Ale DD-GZ/AP może być na 12VDC i wysyłać sygnał 12VDC poprzez styk.

Nie kojarzę, żeby MDX miał taką awarię. Generalnie Gazex raczej solidnie podchodzi, ale czasem wszędzie się trafi jakiś problem.
  • Poziom 18  
    Mam do sterowania 2 zawory- w kuchni i kotłowni. Sterowanie ma być niezależne. Więc chyba najlepiej zastosować to co napisałem, nie mniej jednak, pomysł bardzo ciekawy :-). Ma jednak minus- czujnik w detektorze który ma robić tylko za sterowanie zaworu się zużyje i będzie wymagał kalibracji. Po np 3 latach tak się uczuli że będzie zgłaszał cokolwiek jako alarm i będzie wyłączać gaz. Kalibracja to teraz chyba 59 zł (dla WG...) Dla DK chyba wiecej niż 59. Więc po 6-9 latach koszt się wyrówna.

Na 100% któreś ich urządzenie miało taka wadę. To była częstą przyczyną awarii. Może teraz ja wyeliminowali w jakiejś nowej wersji PCB.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Chcesz robić 2 zawory?
    Nie szkoda kasy?
    Zawór powinien być na zewnątrz budynku (może mieć nieszczelność na sobie na wejściu i wtedy odcięcie nic nie daje - dokładasz sobie kolejny niebezpieczny punkt). Dla kotłowni pow.60kW tak jest w przepisach.

Oczywiście możesz sobie robić 2 osobne, ale w przypadku domku ja bym robił jeden główny. Jak zamknie to i tak musisz wszystko sprawdzić, a jak jesteś to wiesz co zadziałało.

Pablo2015 napisał:
    Ma jednak minus- czujnik w detektorze który ma robić tylko za sterowanie zaworu się zużyje i będzie wymagał kalibracji.

Nie pamiętam czy jak wyjmiesz sensor to on nie będzie po prostu w awarii, ale czy wejście/wyjście będzie dalej działać? Zapytaj w Gazex'ie.

Oczywiście MDX to znacznie lepsze rozwiązanie i jak koszty nie są problemem to śmiało montuj. Możesz tam wysterować, który zawór zamykasz.
  • Poziom 18  
    Do domu mam dwa przyłącza żeby nie ciągać sieci po domu 😅.
  • Poziom 15  
    A jak tak to pewnie. To MDX będzie rozsądnym wyborem. Pamiętaj tylko, ze w nim musisz wymienić wewnętrzny pakiet akumulatorów po 5 latach.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Domelski napisał:
    Sorry nie możesz już tak dać bo już nie ma wersji DK-12.ZA (12VDC). DK-12.Z musi być na 230VAC.

Nie ma już na 12V? Parę miesięcy temu kupowałem i jeszcze były. :(
  • Poziom 15  
    No w cenniku nie ma. Ostatnio zmieniali. https://www.gazex.pl/produkty/cennik/
    Jest albo Z na 230V albo A na 12V, ale bez Z. Też się dziwię.
    Tzn. oni są czasem nieogarnięci i czasem coś jest, ale nie ma w cenniku. Taki brak informacji żeby klientowi było łatwiej.
    Proponuję pytać. Jak jest wersja ZA no to w ogóle łatwy temat.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Trochę namieszałem. Kupowałem wersję samo A. Wersja Z ma 22V na wyjściu do zaworu, więc trudniej ją wykonać przy zasilaniu 12V. Nie pamiętam czy wcześniej widziałem wersję ZA.
  • Poziom 18  
    Już ustaliłem,
    Będę miał detektory Gazex DD-CO/AP GAZEX, które podadzą sygnał na moduł sterowania zaworami MD-X.ZA/2.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Temat zamykam.