Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik UNI-T UT20B czy UNI-T UT33C? Coś na początek

wujekSasza 25 Jan 2020 18:18 477 7
    wujekSasza
    Level 4  
    Ten pierwszy wiem że ma nieoddzielne sondy pomiarowe co już jest niejako minusem urzadzenia,w dodatku nizszej jakości wykonania,natomiast drugi nieco droższy z większymi bajerami,moje pytanie jest następujące,co byscie poleciłi dla totalnego amatora który stawia pierwsze kroki w elektronice? Dodam ze interesuje mnie robotyka,więc wolałbym wiedzieć co by było przydatniejsze do tego hobby okiem bardziej doświadczonych.
    Grzegorz_madera
    Level 36  
    Nieważne jaki miernik wybierzesz, byleby był najtańszy. Prędzej czy później coś źle podłączysz i z miernika pójdzie dym. A im będzie tańszy tym mniej będzie szkoda. Jak już nauczysz się obsługi to kupisz coś lepszego z funkcjami, które będą Ci potrzebne.
  • Helpful post
    krakarak
    Level 41  
    Pozwolę sobie mieć troszkę odmienne zdanie od kolegi - tanie mięso psy jedzą. Naukę jazdy też nie rozpoczynasz na starym Fiacie 126p...
    Kupisz barachło to będzie pokazywać przypadkowe wyniki, który będzie zależny od jakości styku na przełączniku. A w tanich miernikach bardzo szybko ścieżki się wycierają lub śniedzieją.
    Z tych dwóch weź ten droższy.
    Grzegorz_madera
    Level 36  
    Ja akurat zaczynałem na 126p... Mam do dzisiaj miernik 830 na nieśmiertelnym ICL7106. Kupiony w 1995 roku z myślą, że jak wytrzyma kilka lat to będzie dobrze i kupi się nowy. Mam też 890 też na ICL 7106 z chyba 2006 roku. Obydwa użytkowane w terenie, w warunkach dosłownie polowych i mają się świetnie. Styki na przełącznikach działają, mierzą poprawnie (oczywiście z właściwą dla nich dokładnością). Do pomiarów, które wykonuję są wystarczające, a były na tyle tanie, że mi ich nie szkoda jak się zepsują. Chociaż jakbym nawet uszkodził przetwornik w którymś z nich, to pewnie bym go naprawił zamiast kupować nowy. Oczywiście nie ma co porównywać jakośćci miernika z przed 25 lat z tymi obecnymi, ale do podstawowych pomiarów w zupełności wystarczy.
    CodeBoy
    Level 28  
    ja mam UB20 jako jeden z ... kupiłem go w Jula za 19,99zl kilka lat temu, nosze go w plecaku i działa. Ostatnio musiałem mu wymienić baterie , ma specyficzna za 14.99zl z wysylka :)
    ale ja mam dużo rożnych mierników ten służy mi w terenie do sprawdzenia podstawowych wartości (dokładność do 2 cyfr po przecinku, jeśli tyle wystarcza to ok) , zaleta ze jest lekki i mały , mniejszy od paczki papierosów.
    tego drugiego nie znam.
    User removed account
    Level 1  
    398216 Usunięty
    Level 43  
    krakarak
    Level 41  
    W ubiegłym tygodniu kupiłem bliźniaka Anenga, DB-8002 za 65 zł plus wysyłka. Kupiłem tylko dlatego, że jest mały i nie drogi. Gdyby miał mi upaść gdzieś na szrotach to nie będzie żal jak za Fluke.
    A parametry jak na takiego malucha ma całkiem przyzwoite. Dodatkowym atutem dla początkującego elektronika będzie pomiar pojemności kondensatorów, których jakość jest wyjątkowo nikczemna i ciągle są przyczyną większości problemów elektroniki. Pomiar ciągłości obwodu z brzęczykiem czy pomiar diody też są nieodzowne. Jeśli stać ciebie na takie coś lub Anenga to bierz. Zaproponowany UT70A też są dobre.
    Krótko - im droższy miernik tym lepsze parametry. Ale trzeba znaleźć kompromis...