Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiswich unicable II GT-SAT - Nie działa DVB-T

25 Sty 2020 22:27 564 19
  • Poziom 7  
    2 multiswitche GT-SAT: GT-dMS4T+GT-dMS4T. Podłączenie TER do anteny kierunkowej Televis Ellipse ze wzmacniaczem. Konwertery GT-SAT na Hot Bird+Astra (konfiguracja wideband). TV sat w NC+ działa bez zarzutu na 4 odbiornikach (multiroom).
    Ręce mi już opadają z DVB-T...
    Po bezpośrednim podłączeniu na TV odbiera z nadajnika z Jemiołowa - kanały 45,46 (ok. 50 km) 66-70% siła, ponad 90% jakość (TV LG). Po podłączeniu przez multi lipa.
    W załączeniu moja prowizoryczna instalacja.
    Proszę o pomoc - co jest nie tak
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista Sieci, Internet
    mariusz_misztal napisał:
    Po podłączeniu przez multi lipa.

Prawidłowo.

Masz 30dB tłumienia w torze TV na switchu, to jak odbiornik ma działać?
  • Poziom 7  
    _cheetah_ napisał:
    Masz 30dB tłumienia w torze TV na switchu, to jak odbiornik ma działać?

Próbowałem też ze wzmacniaczem przed multi - bez efektu. To co mam zrobić?
    Hm, tak popatrzyłem teraz w oryginalną kartę katalogową - wg niej w torze abonenckim na TV jest max. 8,5dB tłumienia. Na obudowie napisali 30dB. Pytanie, co jest prawdą? Takie nieścisłości są zawsze złym znakiem.

Ale, patrząc na wskazania poziomu sygnału TV przy bezpośrednim podłączeniu anteny, to nawet te 8.5dB tłumienia na pierwszym switchu i jakieś 12dB po drugim mogłyby spoko wygasić odbiór.

Jaki wzmacniacz podłączałeś i jak?
  • Poziom 7  
    Siła i jakość prawie 100%, ale pikseloza czyli gorzej. Z castoramy chyba firmy DIPOL (albo jakoś podobnie) - wzmocnienie chyba ok 20 bez zasilacza (przelotowy).

Dodano po 1 [minuty]:

Tzn pikseloza z nadajnika który jest ok 3 km ode mnie. Tego nie liczę bo pewnie sam kabel wystarczy do odbioru

Dodano po 12 [minuty]:

Ale satka działa rewelacyjnie. Nie miałem nawet jednego zaciecia. W konfiguracji nc+ 4k w ustawieniu na unicable II wykrywa 8 anten. Śmigaja wszystkie bajery z nagrywaniem równoczesnym kilku programów, przełączaniem. Różnica w jakości nie przekracza 2%. Oczywiście 3 pozostałe odbiorniki też działają w konfiguracji a+hb
    mariusz_misztal napisał:
    Po bezpośrednim podłączeniu na TV odbiera z nadajnika z Jemiołowa - kanały 45,46 (ok. 50 km) 66-70% siła, ponad 90% jakość (TV LG)

Jeśli masz 3km do nadajnika, to antena powinna pracować teoretycznie w trybie pasywnym, czyli bez zasilacza. A jeśli pracuje na zasilaczu (jest na zdjęciu) powinna iść na minimum wzmocnienia. Tak że, ten poziom mocy sygnału w okolicach 66-70% jest dziwny - jakiś mały, jak na te warunki.

Należałoby na początek zrobić próbę odbioru na antenie w trybie pasywnym, czyli bez zasilania. Czyli wejść na TV z pominięciem (na wszelki wypadek) w ogóle zasilacza. A to dlatego, że przy tak bliskich lokalizacjach przy samym nadajniku mogą być problemy z poziomem odbieranego sygnału, bo można być "w cieniu nadajnika".
  • Poziom 31  
    Najpierw to ja bym włączył zasilanie do ostatniego multiswicha. Na zdjęciu jest wyłączone... :D ps.pomiary robi się miernikiem, a % to nie jest jednostka pomiarowa.
  • Poziom 7  
    telbod napisał:
    Najpierw to ja bym włączył zasilanie do ostatniego multiswicha. Na zdjęciu jest wyłączone... :D ps.pomiary robi się miernikiem, a % to nie jest jednostka pomiarowa.

Tak miałem podłączone pierwotnie.
    Sprawdzałem wszystkie kombinacje:
    Bez zasilacza anteny kierunkowej - lipa.
    Bez zasilacza anteny kierunkowej i multi - lipa.
    Zmieniałem gniazdka ścienne do RTV/sat (firma Lagarde) - to samo.

Wiem, że lepiej miernikiem, ale niestety nikt ze znajomych nie posiada. A sensowny miernik to przynajmniej kilka stówek - dla mnie bez sensu.

Zasilacz do anteny kierunkowej oryginalny. Specyfikacja anteny np. na stronie:
    http://www.antenyteleves.pl/anteny_dvb_t/antena_telves_ellipse_uhf
    Zasilacz nie posiada regulacji wzmocnienia.

Ale może coś z tymi napięciami zasilaczy? Multi na 15V a do anteny kierunkowej 12V.
    mariusz_misztal napisał:
    A sensowny miernik to przynajmniej kilka stówek - dla mnie bez sensu.
    Zgadza się. Masz miernik w TV, tyle, że trzeba się umieć tym posługiwać. Do zwalczenia tego typu problemów powinien być wystarczający, choć oczywiście ze standardowym miernikiem byłoby prościej i łatwiej.

mariusz_misztal napisał:
    Ale może coś z tymi napięciami zasilaczy? Multi na 15V a do anteny kierunkowej 12V.
    Nie ma znaczenia, bo antena TV ma własny zasilacz.
    Zresztą, odnośnie zasilania switcha to jak zwykle - co innego na obudowie, co innego w parametrach (Link)

mariusz_misztal napisał:
    Z castoramy chyba firmy DIPOL (albo jakoś podobnie) - wzmocnienie chyba ok 20 bez zasilacza (przelotowy).

Jaki to był konkretnie wzmacniacz?
  • Poziom 23  
    mariusz_misztal napisał:
    Siła i jakość prawie 100%, ale pikseloza czyli gorzej.

mariusz_misztal napisał:
    Tzn pikseloza z nadajnika który jest ok 3 km ode mnie.

Przesterowałeś pewnie sygnał.
    mariusz_misztal napisał:
    Z castoramy chyba firmy DIPOL (albo jakoś podobnie)

mariusz_misztal napisał:

Lepiej się nie bierz za coś o czym nie masz pojęcia.

mariusz_misztal napisał:
    Co sądzicie o ewentualnej wyminie multiswichy na:
    https://warsztatowski.com/pl/p/Multiswitch-Unicable-II-Johansson-9754APL/29760

Myślisz, ze to "uzdrowi" nie działające DVB-T?
  • Poziom 32  
    _cheetah_ napisał:
    Masz miernik w TV, tyle, że trzeba się umieć tym posługiwać. Do zwalczenia tego typu problemów powinien być wystarczający, choć oczywiście ze standardowym miernikiem byłoby prościej i łatwiej.

Przecież tu trzeba badać co się dzieje z tym sygnałem po drodze czyli mierzyć w poszczególnych punktach instalacji.
    Oczywiście można w pobliże multiswitcha wytaszczyć telewizor ale powiedzmy góra 24 cale.
    Spotkałem się, że niektórzy "instalatorzy" używaja zamiast miernika małych kilku/kilunasto calowych telewizorków. Jest tego/było tego trochę - Wiwa Manta itp.
    Z braku laku dobry kit :|
  • Poziom 7  
    Prof. SpecMiernik napisał:
    Lepiej się nie bierz za coś o czym nie masz pojęcia.

Wiem może pytanie trochę dziwne... Ale przypomina mi zarzut, że pilot nie ma prawa do zasiadania przy sterach, jeżeli nie zna w szczegółach budowy całego samolotu. PS. Mój ojciec jest elektrykiem z aktualnymi uprawnieniami SEPA (chyba tak to się nazywa), ale nie był w stanie mi odpowiedzieć na to pytanie, bo "multimedia to nie jego bajka". Uważam, że uwaga trochę nie na miejscu...

Dodano po 12 [minuty]:

Prof. SpecMiernik napisał:
    Myślisz, ze to "uzdrowi" nie działające DVB-T?

Prosiłem o konstruktywne uwagi - czy to może pomóc? Ten Multiswich ma posiadać "Aktywny wzmacniacz sygnału naziemnego DVB-T/T2 109dBuV". GT-SAT nie ma wzmacniacza DVB-T, a ten ma.

Dodano po 10 [minuty]:

Darek.S napisał:
    Przecież tu trzeba badać co się dzieje z tym sygnałem po drodze czyli mierzyć w poszczególnych punktach instalacji.
    Oczywiście można w pobliże multiswitcha wytaszczyć telewizor ale powiedzmy góra 24 cale.
    Spotkałem się, że niektórzy "instalatorzy" używaja zamiast miernika małych kilku/kilunasto calowych telewizorków. Jest tego/było tego trochę - Wiwa Manta itp.
    Z braku laku dobry kit

To też jest rozwiązanie. Tylko bardziej mi chodzi o to, czy nie warto spróbować wymienić Multi (ewentualna dopłata) niż stosować rozwiązania, które mogą prowadzić do podobnych wniosków (winny obecny Multi). Założyłem, że może warto sprawdzić instalację z innym multi, bo na moją logikę to 1 podejrzany (SAT działa bez zarzutu, a DVB-T ma 30dB tłumienia). Może ktoś z kolegów z forum sprawdził inne rozwiązanie po Unicable II w podobnej konfiguracji (inny multi lub antena naziemna)
  • Poziom 32  
    mariusz_misztal napisał:
    DVB-T ma 30dB tłumienia

... czyli trzeba te 30 dB uzupełnić a to sporo. I musisz to zrobić przed multiswitchem ale tak by go nie przesterować. Każde urządzenie ma podany maksymalny poziom wejściowy i wyjściowy w specyfikacji

telbod napisał:
    :D ps.pomiary robi się miernikiem, a % to nie jest jednostka pomiarowa.

Też uważam, ze % dobre w trunkach i w banku :wink:

A propo dB to telewizorkiem ich nie zmierzysz. Podobnie jak poziomu sygnałów LTE
  • Poziom 23  
    mariusz_misztal napisał:
    Mój ojciec jest elektrykiem z aktualnymi uprawnieniami SEPA (chyba tak to się nazywa)

I co ma piernik do wiatraka ?

mariusz_misztal napisał:
    Ale przypomina mi zarzut, że pilot nie ma prawa do zasiadania przy sterach, jeżeli nie zna w szczegółach budowy całego samolotu.

A czy ja napisałem, że masz znać szczegóły budowy multiswitcha? Jak pilot nie umie pilotować to nie siada za sterami.
    mariusz_misztal napisał:
    Prosiłem o konstruktywne uwagi - czy to może pomóc?

A jakie to mają być uwagi ? Mam przyjechać i pomierzyć za Ciebie by znaleźć gdzie jest błąd?

Czy ja dobrze widzę i przewód co wchodzi do Televesa jest rozcharatany przy szynie DIN?

Cytat:
    2 multiswitche GT-SAT: GT-dMS4T+GT-dMS4T.

Jak już coś to drugi multi jest GT-dMS2T
    więc dalej twierdzę, że nie wiesz co robisz.
    @ mariusz_misztal: tak, tak - uzyskanie konkretnego info na elektrodzie "to nie przelewki", trzeba się napracować, a można jeszcze "dostać po łbie" przy okazji.

Co do meritum sprawy - jeśli chcesz podmieniać multiswitch, to wypadałoby na aktywny w torze TV, czyli taki, który ma niewielkie wzmocnienie w torze DVB-T, powiedzmy w granicach 5...10dB. A najlepiej by było, gdyby miał regulowane. To na podstawie twoich wcześniejszych prób.

Ten, co go chciałeś użyć do podmianki nie bardzo się nadaje - w torze TV jest pasywny i ma tłumienie, co prawda niewielkie, ale ma. Być może na minimalnym tłumieniu mógłby być odbiór na TV, ale nie wiadomo.
  • Poziom 7  
    Napisałem do sprzedawcy. Odpisali, że mam spróbować z zasilaczem budynkowym TER np. https://www.dmtrade.pl/p2240,terra-ha126-wzmacniacz-budynkowy-34db.html. Może macie inną opcję, polecacie inny. Mam dwie watpliwosci: 1. Czy istnieje zasilacz, który wzmocnilby w innym zakresie poszczególne częstotliwości, albo ich grupy (Bardzo silny sygnał z jednego nadajnika (zeby nie przesterowac) i słabszy z drugiego). 2. Czy istnieje zasilacz, ktory też zastąpi oryginalny zasilacz Televisa? PS. 1. Agresywne komentarze traktuje na zasadzie "zapomniał wół jak cieleciem był...." 2. Znajomy instaluje satki od kilkudziesięciu lat... Ale do mojej propozycji podchodził sceptycznie... Dwie pozycje, WB i ma to działać niezależnie (unicable II i/lub DiSEqC 2.0) na tylu odbiornikach. 3. Moja konfiguracja raczej nie jest "standardem Kowalskiego"- napisałem na forum bo miałem nadzieję, że ktoś odpisze... Miałem podobny problem i temat zalatwila taka i taka konfiguracja (np. Innej frmy). 4. Dziękuję życzliwym kolegom z forum, bo Wasze uwagi pomagają podjac decyzje jak należy dalej działać.
  • Poziom 32  
    mariusz_misztal napisał:
    Czy istnieje zasilacz, który wzmocnilby w innym zakresie poszczególne częstotliwości, albo ich grupy (Bardzo silny sygnał z jednego nadajnika (zeby nie przesterowac) i słabszy z drugiego).

Raczej nie zasilacz ale z kontekstu wnioskuję, że powinno być wzmacniacz.
    Owszem istnieje i jest to wzmacniacz kanałowy.
    Ale jego na wejściu też można przesterować w szczególności sygnałami o których napomknąłem.

Dodano po 6 [minuty]:

Miernik z pomiarem poziomu oraz MER i BER całkowicie rozwiązuje takie sprawy.
    Oczywiście pod warunkiem, że jest poprawnie użyty i jego wskazania dobrze zinterpretowane.
    mariusz_misztal napisał:
    1. Czy istnieje zasilacz, który wzmocnilby w innym zakresie poszczególne częstotliwości, albo ich grupy (Bardzo silny sygnał z jednego nadajnika (zeby nie przesterowac) i słabszy z drugiego).

Zakładając, jak i kolega z poprzedniego postu, że chodzi ci o wzmacniacz to tak. Mogą być wzmacniacze kanałowe (czyli wzmacniające pojedyncze kanały), jak i pasmowe (czyli wzmacniające pasma i kanały) np. Link albo Link

Stosuje się takie rozwiązania raczej w większych instalacjach, w domowych powalają koszty. W instalacjach domowych można natomiast stosować tłumiki selektywne, dedykowane zwrotnice antenowe, dedykowane filtry kanałowe, itp. Ale to trochę upierdliwe bywa czasami.

Może być oczywiście tak, że rzeczywiście masz jakieś bardzo duże różnice poziomów na poszczególnych mux-ach i antena się "gubi", ale przecież przy połączeniu bezpośrednim anteny do TV miałeś odbiór wszystkich mux-ów. Więc to raczej nie to.

mariusz_misztal napisał:
    2. Czy istnieje zasilacz, ktory też zastąpi oryginalny zasilacz Televisa?
    Jeśli myślisz rzeczywiście o zasilaczu, czyli pudełku wiszącym obok multiswitcha, to tak. Dowolny z odpowiednią wydajnością prądową plus separator napięcia. Ale to też nie to.

Problemem jest multiswitch.
  • Poziom 32  
    _cheetah_ napisał:

Stosuje się takie rozwiązania raczej w większych instalacjach, w domowych powalają koszty.

Jest tańsza alternatywa

Dodano po 9 [godziny] 51 [minuty]:

_cheetah_ napisał:
    Jeśli myślisz rzeczywiście o zasilaczu, czyli pudełku wiszącym obok multiswitcha, to tak. Dowolny z odpowiednią wydajnością prądową plus separator napięcia.

Ze sprzętem Televesha za dużo nie miałem do czynienia. Cena hmm i wolę rodzime produkty ale o ile się kiedyś zorientowałem może być 24 Voltowy...