Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Altium Designer Computer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o baterie Parkside Team

akm97 25 Jan 2020 22:35 3252 15
    akm97
    Level 12  
    Witam. Mam pytanie o baterie Parkside X12 Team i X20 Team. Baterie te posiadają jakąś elektronikę, dodatkowo X20 ma wskaźnik naładowania. Interesuje mnie, czy baterie te posiadają "w sobie" zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem. Chciałbym użyć tego typu baterii do zasilania latarki własnej konstrukcji, ale chcę mieć pewność, że baterie nie ulegną uszkodzeniu.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    daroka14
    Level 25  
    Chyba najprościej mierzyć napięcie pod obciążeniem i sprawdzić czy przy ok 70% napięcia znamionowego bateria się wyłączy. Według mnie Twoje baterie powinny mieć takie zabezpieczenie ale głowy nie dam.
  • Altium Designer Computer Controls
    AdamC
    Level 26  
    akm97 wrote:
    Interesuje mnie, czy baterie te posiadają "w sobie" zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem.

Tak bateria posiada takie zabezpieczenia (przed przeładowanie, nadmiernym rozładowaniem), natomiast ogniwa już nie.
    Choćby z prozaicznego powodu są droższe niż te bez zabezpieczeń wbudowanych w ogniwo.
    akm97
    Level 12  
    Dziękuję. Rozumiem, że to zabezpieczenie posiadają i X20 i X12 (bez wskaźnika naładowania)?
    morling1
    Level 12  
    Witam. Ciekawy temat ponieważ pojawiły się adaptery do baterii Parkside 20v x-team i faktycznie ponawiam kolegi pytanie czy te baterie parkside posiadają zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem czy może takie zabezpieczenie jest nie w baterii a urządzeniu parkside. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia użycia tej baterii w innych urządzeniach np takich które pracowały z innymi typami ogniw o tym samym napięciu znamionowym.
    IMMM
    Level 7  
    Dobry wieczór, próbowałem używać baterii Parkside 20 V w urządzeniach DeWalt 18 V przy użyciu adaptera, działa to tylko z narzędziami o małym zapotrzebowaniu na prąd: wiertarka, mały odkurzacz. W pile szablastej i pile tarczowej rozgrzewają się ogniwa topiąc obudowę i oczywiście uszkadzając się. Co ciekawe nie palą bezpiecznika a rozgrzewa się do czerwoności.
    morling1
    Level 12  
    Urządzenia Parkside też mają piły szablaste i tarczowe i też działają na tych bateriach. Bardziej prawdopodobne było by że w urządzeniu 18v przy baterii 20v naładowanej do pełna będzie kopcił silnik pod obciążeniem. To co Pan opisał wygląda mi na zwarcie na biegunach ogniwa. Być może ma Pan po prostu przytopioną izolację na przewodach podczas wlutowywania a być może to zwarcie powoduje samo urządzenie. Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

Dodam jeszcze do poprzedniego pytania kolegów. Baterie Parkside 20v x-team nie mają zabezpieczenia przed nadmiernym naładowaniem i rozładowaniem. Naładowaniem steruje ładowarka i tym bym się nie martwił bo aby baterię naładować trzeba taką ładowarkę mieć. Natomiast zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem w Parkside 20 x-team instalowane jest w urządzeniach, nie w baterii jak np we wkrętarkach Comparator KD-511. Przekładając baterię parkside x-team do starego urządzenia które kiedyś miało ogniwa np ni-cd albo ni-mh za pomocą adaptera musimy kontrolować stan naładowania baterii za pomocą wbudowanego wskaźnika poziomu naładowania. Jest to przycisk z boku obudowy ogniwa i trzy diody led pokazujące poziom naładowania. Brak zabezpieczenia nie odetnie zasilania przy zbyt dużym spadkiem napięcia na ogniwach li-ion a zbyt głębokie rozładowanie może ich uszkodzić. Ładowarki li-ion nawet nie podejmują się ładowania takich ogniw po zmierzeniu ich napięcia aby nie doprowadzić do zapłonu podczas ładowania.. Np dla pojedynczego ogniwa li-ion model 18650 maksymalne napięcie to 4.2v to po naładowaniu, optymalne to 3.7v to jest napięcie podawane na obudowie akumulatora. Jest oczywiście większe bo dla 5 ogniw w podłączeniu szeregowym to jest 18v. Napięcie rozładowania to dla takiego pojedynczego ogniwa li-ion to 2.5v i nie wolno dopuszczać aby schodziło poniżej. Jeszcze jedna rzecz, do urządzeń akumulatorowych jak np wkrętarki stosowane są ogniwa o dużym prądzie zwarcia nawet 30a bo mniejsze pomimo dobrej pojemności po prostu mogą takich urządzeń nie uciągnąć i jest to bardzo ważny parametr.
    IMMM
    Level 7  
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, baterię muszę wykluczyć, ponieważ była nowa prosto z opakowania, muszę w takim razie w jakiś sposób sprawdzić urządzenia, chociaż to dziwne, że działały a baterie się nagrzewały. Jeszcze jedno pytanie: co dzieje się z baterią kiedy rozładuje się poniżej bezpiecznego progu i nadal jest pod dużym obciążeniem? Bo taka sytuacja była u mnie.
    morling1
    Level 12  
    Prawdopodobnie taka bateria już nie wstanie, można spróbować przyłożyć na parę minut napięcie odpowiadające naładowanej baterii prosto z zasilacza prądu stałego bez użycia ładowarki. Jeżeli uda się podnieść napięcie ogniw powyżej progu to po przełożeniu do ładowarkę powinni ładować dalej. Ale nie musi się to udać, może równie dobrze bateria zacząć się szybko nagrzewać i eksplodować.
    akm97
    Level 12  
    morling1 wrote:
    Baterie Parkside 20v x-team nie mają zabezpieczenia przed nadmiernym naładowaniem i rozładowaniem.

Nie wiem jak z baterią Parkside X20 V Team, ale poddałem pewnemu testowi baterię Parkiside X12 V Team (model PAPK 12 A1), a mianowicie podłączyłem pod niego żarówkę 12V, 26W, jednocześnie monitorując spadek jej napięcia. Przy napięciu baterii ok. 8,45 V nastąpiło rozłączenie zasilania żarówki. Napięcie na stykach baterii spadło do 0 V. Podłączenie baterii do elektronarzędzia nie spowodowało jego uruchomienia (nie zapaliła się żadna dioda na baterii). Kolejno podpiąłem baterię do ładowania i bateria zaczęła się prawidłowo ładować. To chyba przesądza o tym, że zabezpieczenie w baterii chyba jednak jest.
    Ps. Nie wiem jak jest z bateriami X20 V Team, ale wydaje się być ona bardziej zaawansowana (posiada wskaźnik naładowania), więc i tą funkcjonalność powinna mieć. Przetestuje to przy najbliższej okazji.
    LukaszWoloch
    Level 2  
    Cześć. Ja mam taki sam problem zrobiłem naświetlacz 12v na bazie LM 7812 wykorzystując adapter do Parkside X20v. W pierwszy dzień sprawdzałem jak długo wytrzyma. Świecił około 10 godzin do całkowitego wyłączenia ale napięcie na baterii spadło poniżej 14v i ładowarka wywaliła błąd. Podgrzałem baterię na grzejniku wpiąłem do ładowarki i zadziałało. Ostatnio używałem tej lampy i wiedząc co mnie może spotkać sprawdzałem naładowani baterii na kontrolce, doszło do czerwonej więc wepnę do ładowania a tu błąd. Bateria ma 14,5v i nie chce się ładować, może ją jakoś zreanimuję. Ale mam pytanie czy znacie jakiś prosty i tani układ zabezpieczający w którym można ustawić np 16v i rozłączy baterię? Byłbym bardo wdzięczny. Dziękuję. Pozdrawiam.
    LukaszWoloch
    Level 2  
    Dzięki za odzew. Ale z tego co widzę jest to układ sterujący ładowaniem i rozładowaniem akumulatora. Ja szukam czegoś co wepnę między akumulator a lampę.
    morling1
    Level 12  
    No i to jest ten układ, nie pozwoli aby lampa nadmiernie rozładowała ci baterię.