Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opłata mocowa a fotowoltaika

RomanCitro 14 Mar 2021 09:43 14190 139
lampy.pl
    Cytro12
    Level 26  
    Mnie nie naliczyli chociaż mam taką informację drukiem. Jednak nie brał bym tego za wyznacznik bo Tauron ma duży bajzel z fakturami i możliwe, że się upomną na koniec roku.
  • lampy.pl
    3301
    Level 31  
    Jak masz rozliczenie roczne lub półroczne to masz w prognozach
  • lampy.pl
    Cytro12
    Level 26  
    Nic nie ma. Przynajmniej nic o tym nie wspominają w zestawieniu. Jest tylko info w druku, że powinno być.
    3301
    Level 31  
    JachuGda wrote:
    No dobra ale przecież to proste. Niech ktoś kto nie płaci za prąd bo produkuje 100% na swoje potrzeby spojrzy na ostatnią fakturę i powie czy naliczyli mu opłatę mocową czy nie.
    Dziękuję

Jak ostatnia była na koniec grudnia to takiej opłaty jeszcze nie zobaczy

Dodano po 2 [minuty]:

Cytro12 wrote:
    Nic nie ma. Przynajmniej nic o tym nie wspominają w zestawieniu. Jest tylko info w druku, że powinno być.

Nie wyszczególniona ale jest doliczone ok 12 jak pobrałeś pow. 2800kWh rok wcześniej
    Cytro12
    Level 26  
    3301 wrote:
    Nie wyszczególniona ale jest doliczone ok 12 tak pobrałeś pow. 2800kWh rok wcześniej

Nie jest bo wtedy prognoza była by sporo większa. Z samej opłaty wyszło by 144
    3301
    Level 31  
    Cytro12 wrote:
    3301 wrote:
    Nie wyszczególniona ale jest doliczone ok 12 tak pobrałeś pow. 2800kWh rok wcześniej

Nie jest bo wtedy prognoza była by sporo większa. Z samej opłaty wyszło by 144

W tauronie opłata stała to ok.9 m-c, z mocową ok 20/m-c
    Ile masz w prognozach i na jaki okres?
    JachuGda
    Level 5  
    3301 wrote:

Jak ostatnia była na koniec grudnia to takiej opłaty jeszcze nie zobaczy

Jasne że nie pytam kogoś kto nie dostał jeszcze faktury w tym roku.
    fazik
    Level 16  
    Tauron, faktura rozliczeniowa za 2020, strona 2
    "- Na podstawie Ustawy z 8 grudnia 2017 roku o rynku mocy od 1 stycznia 2021 roku TAURON Dystrybucja S.A. wprowadza do rozliczeń z
    klientami z tytułu świadczenia usług dystrybucji nową opłatę, tj. opłatę mocową.
    Nowa opłata będzie pobierana przez Sprzedawcę na podstawie umowy kompleksowej. Szczegóły dotyczące nowej opłaty znajdziecie Państwo na
    stronie TAURON Dystrybucji www.tauron-dystrybucja.pl/rynek-mocy/oplata-mocowa."
    Poza tym, w 2020 miałem fv prognozy na zero energii pobranej (bo tak chciałem) i co dwa miesiące płaciłem 15,49 zł. brutto, a w 2021 mam do zapłaty 34,71 zł., więc 9,61 zł. miesięcznie więcej - opłata mocowa (9,19 zł. plus pewnie 0,40 zł. w abonamencie).
    Cytro12
    Level 26  
    Mam podobnie ale nigdzie nie mam rozliczonej tej opłaty a widzę, że niektórzy mają wyraźnie to zaznaczone, jest pozycja opłata mocowa. Jeśli za coś płacę to chyba powinienem mieć to w wykazie składowych. Z tego co pamiętam to z różnicy wynikało by, że doliczyli jakieś 3 zeta na miesiąc czyli najniższy próg ale dalej nie mam tego ujętego na fakturze. Czyli płacę za coś poza fakturą na lewo.
    Cytro12
    Level 26  
    Jakiej faktury? Jeśli opłata została wprowadzona w tym roku to dlaczego inni mają to na fakturze? Jeśli to prognoza to powinno tam być tylko rozliczenie ilości wprowadzonej i pobranej. Z ciekawości zadzwonię jutro na BOK.
    3301
    Level 31  
    Jakiejkolwiek faktury wystawionej przez Tauron za en. elektryczną dotyczącej 2021
    JachuGda
    Level 5  
    Ja na fakturze z lutego (Energa) mam to wypisane jako oddzielna pozycja, ale ja panele miałem założone jesienią więc na razie produkcję mam taką że nie ma ona na pewno wpływu na kwotę naliczonej opłaty mocowej.
    Cytro12
    Level 26  
    Masz rozliczenie co dwa miesiące? Bo ja mam prognozę za en. elektryczna i dystrybucję a opłata mocowa zgodnie z informacja na tej kartce wchodzi w skład usług dystrybucji więc powinna być ujęta.
    3301
    Level 31  
    JachuGda wrote:
    Ja na fakturze z lutego (Energa) mam to wypisane jako oddzielna pozycja, ale ja panele miałem założone jesienią więc na razie produkcję mam taką że nie ma ona na pewno wpływu na kwotę naliczonej opłaty mocowej.

Ale jeżeli już pobierałeś energię w zeszłym roku to PV nie ma znaczenia, ile tej mocowej masz?
    JachuGda
    Level 5  
    3301 wrote:
    JachuGda wrote:

Ale jeżeli już pobierałeś energię w zeszłym roku to PV nie ma znaczenia, ile tej mocowej masz?

Można tu jakoś włączyć ignorowanie ludzi którzy odpowiadają na posty których nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem?
    3301
    Level 31  
    JachuGda wrote:
    3301 wrote:
    JachuGda wrote:

Można tu jakoś włączyć ignorowanie ludzi którzy odpowiadają na posty których nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem?

Myślę że na pewno można, można też ignorować odpowiedzi które są nie po Twojej myśli

Czy Ty rozumiesz do końca co napisałeś? co ma produkcja do opłaty mocowej? chyba tylko to że parenaście procent tej produkcji zużyjesz na bieżąco i o tyle mniej pobierzesz
    Slawek K.
    Level 35  
    Michał643 wrote:
    Lisciasty wrote:
    Wtopa z Ostrołęką.

Czy wy na prawdę nie pamiętajcie jak to było z tą Ostrołęką?

To nie żadna wtopa ale czysto polityczna decyzja. Przecież ta elektrownia stałaby już dawno gdyby nie plany Rosji o budowie Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w Kaliningradzie i dogadanie się z nami wbrew naszym interesom. Polski rząd mając informację o budowie elektrowni atomowej przy naszej granicy (nie nadmieniam który) po prostu najzwyczajniej w świecie zawiesił plan budowy własnej elektrowni Ostrołęka i w ten sposób w 2012 roku podpisano umowę na budowę elektrowni w Kaliningradzie o mocy aż ok 2,3 GW (przy zapotrzebowaniu obwodu Kaliningradzkiego na poziomie jedynie 0,8 GW). Natomiast potem decyzje polityczne się zmieniły, i tak od 2013 roku budowa El. atom. w Kaliningradzie jest zamrożona, a powzięto plany budowy własnej elektrowni.

A czy przypadkiem to co teraz burzą w Ostrołęce nie zostało rozpoczęte w budową w 2018 ?

EDIT
    Dobrze mi się wydawało https://www.wnp.pl/energetyka/energa-adaptacj...akonczyc-sie-w-drugiej-polowie-br,455797.html

Cytat z artykułu :

W maju 2016 roku, zarząd Energi podjął decyzję o odmrożeniu budowy Ostrołęki C. W grudniu tego samego roku została podpisana umowa inwestycyjna między spółką celową, Energą i nowym partnerem, Eneą. W 2017 roku, po wydanej w styczniu zgodzie UOKiK na koncentrację, Enea nabyła 50 proc. udziałów w spółce celowej. Dopiero 12 lipca 2018 r. została podpisana umowa pomiędzy generalnym wykonawcą inwestycji a spółką celową. W postępowaniu zwyciężyło konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems SAS, które przedstawiło ofertę opiewającą na 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Wspólna inwestycja Energi i Enei miała być realizowana przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o., a generalnym wykonawcą inwestycji w trybie "pod klucz" miało być konsorcjum spółek GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS. Wydanie tzw. NTP (notice to proceed) miało miejsce 28 grudnia 2018 r. Wartość kontraktu wynosiła 5,05 mld zł netto, czyli 6,02 mld zł brutto.

Pozdr
    lopiola
    Level 17  
    Michał643 wrote:
    Lisciasty wrote:
    Wtopa z Ostrołęką.

w ten sposób w 2012 roku podpisano umowę na budowę elektrowni w Kaliningradzie o mocy aż ok 2,3 GW (przy zapotrzebowaniu obwodu Kaliningradzkiego na poziomie jedynie 0,8 GW). Natomiast potem decyzje polityczne się zmieniły, i tak od 2013 roku budowa El. atom. w Kaliningradzie jest zamrożona, a powzięto plany budowy własnej elektrowni.

Parę kilometrów od tej planowanej elektrowni w Kaliningradzie wybudowano i już chyba działa elektrownię w Ostrowcu na Białorusi o mocy też 2,3 GW.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82oruska_Elektrownia_J%C4%85drowa
    To wygląda jakby po prostu zmienili lokalizację, bo raczej nie budowaliby dwóch takich elektrowni obok siebie