Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór kulowy CWX-15-CR02 - stan zabroniony

26 Sty 2020 17:39 174 6
  • Poziom 36  
    Witajcie.
    Mam hydrofor sterowany LOGO!8 i skończyły mi się wyjścia przekaźnikowe, a chcę dodać jeszcze sygnalizację problemu. Mam na to pewien pomysł, ale muszę rozwiązać jedną zagadkę:

W instalacji jest elektrozawór kulowy CWX-15-CR02, który do pracy wymaga dwóch sterowań - OPEN i CLOSE. Oczywiście, LOGO! steruje nimi poprzez dwa przekaźniki.

Żadna dokumentacja elektrozaworu nie tłumaczy niestety, jak zawór zachowa się w sytuacji, gdy dostanie oba sygnały sterujące naraz - czyli podamy zasilanie na OPEN, jak i CLOSE jednocześnie. Logicznie rzecz biorąc, jest to stan zabroniony, bo zawór ma się jednocześnie otworzyć i zamknąć.

Chińczyk chwali się, że elektrozawory te mają wewnętrzny "Control Circut". Czy może ktoś z kolegów jest w stanie powiedzieć, czy "logika" tego zaworu w sytuacji wysterowania obu wyjść naraz po prostu odetnie napęd (XOR), czy może logika jest tam na krańcówkach i taka sytuacja spowoduje tylko spalenie bezpieczników...?

Odpowiedź na to pytanie byłaby pewnie oczywista, gdyby nie to, że silnik kręci się tak samo szybko przy napięciu 9V, co i przy 24V - czyli jakąś elektronikę ma (np. przetwornicę czy stabilizator), co sugeruje nieco sensowniejszą konstrukcję.

Dodano po 16 [minuty]:

Znalezione w Internecie zdjęcie modelu CR-02 daje nadzieje, że stan zabroniony nie zakończy się stanem zadymienia... :-)

chyba spróbuję zmodyfikować kod LOGO! i... ryzyk fizyk... :-)
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 27  
    A gdybyś zmienił przekaźnik na bistabilny i odpowiednio podpiął zawór? Tylko musiałbyś kontrolować aktualny stan zaworu.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 36  
    Jest to jakiś pomysł, ale raczej ostateczny - wolałbym mieć pewność, że zawór jest w tą stronę, w którą chcę :P
  • Poziom 25  
    Dołóż dodatkowe dwa przekaźniki z kontrolą kolejności i problem rozwiązany.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Albo przekaźnik że stykiem przełącznym. Bez sterowania z logo, styki NC zasilają na wciąż zawór na zamykanie, a podanie sygnału zasila przekaźnik i otwiera zawór. Wtedy masz pewność, w jakim stanie jest zawór.
  • Poziom 36  
    Dzięki za porady. Jak pisałem, pomysł mam, ale do jego realizacji konieczne jest, by podanie napięcia na OPEN i CLOSE nie uszkadzało elektrozaworu (zrobiłem już bramkę logiczną AND na 24V i przetestowałem na stole - działa). Jeśli nie będę mógł użyć wyjść OPEN i CLOSE jednocześnie, skorzystam z porad Kolegów (choć staram się zrobić to tak, by nie utrzymywać stale napięcia na elektrozaworze).

Dam znać, gdy przeprowadzę test (po całym tym wątku mam już odwagę, by zrobić taką próbę) - tym bardziej, że na foto elektroniki z Internetu widzę bezpiecznik polimerowy).
  • Poziom 36  
    Zgodnie z obietnicą, daję znać, co z tego wyszło. Po wystawieniu na elektrozawór dwóch niezgodnych stanów (OPEN oraz CLOSE), zawór staje i nic się nie dzieję. Bez znaczenia jest, czy stany zostały wystawione, gdy zawór stoi na krańcówce, czy gdy pracuje. Kolejność sygnałów OPEN/CLOSE po późniejszym ich wspólnym wystąpieniu nie decyduje w żaden sposób, czy zawór zostanie otwarty do końca. Po prostu OPEN+CLOSE=STOP.

Nie dochodzi do zadymienia, a więc mogę zrealizować swoją koncepcję użycia obu wyjść z bramką AND, która w sytuacjach alarmowych daje przekaźnikiem sygnał do centralki GSM Satela.

Hydrofor służy tylko do podlewania ogródka i w zimie jest nieużywany (stoi w nieocieplanym garażu). Aby się nie zastał czy nie zamarzł, planuję włączać go co godzinkę na kilkanaście sekund. Muszę jednak mieć pewność, że jedyny wylot wody (poza garażem) nie zamarźnie (a nawet jeśli - że będę mógł zareagować). Do obecnej logiki dołożę czujnik suchobiegu, który będzie mógł jednocześnie ocenić, czy pompa ruszyła i nabija ciśnienie (włącza się przy wzroście ciśnienia) i potem, czy zawór zewnętrzny jest otwarty i nie zamarźnięty (zastosowałem duże średnice, więc po otwarciu zaworu na zewnątrz, ciśnienie w zbiorniku przeponowym spada do zera i pompa leje bezciśnieniowo (czyli dla czujnik suchobiegu to będzie wystąpienie pracy na sucho). Problem w którymkolwiek segmencie musi zakończyć się wyłączeniem stycznika pompy, no i alarmem. Problem tylko, co zrobić z wodą w pompie, gdy wylot wody zamarznie, a pompa zdąży nabić ze 3 litry wody, która nie ma gdzie ujść...... No, ale po to sygnalizacja SMSem.

P.s. Szalony pomysł, wiem, ale pompa jest nowa i na jesieni usunąłem z niej wodę - po 1,5 miesiąca nie była w stanie ruszyć, coś zardzewiało (jak już ruszyła to okazało się, że w ziemi jest cieplutka woda :-) ). To już lepiej zaryzykować i przetoczyć kilka litrów wody dziennie.